Тоня Борисова е писател, актриса, филмов сценарист, преподавател. Тя е член на световния елитен клуб на пътешествениците In Cruises. Мисията й е да съхранява българския дух.
"Посветих живота си на България. И това не е просто една фраза или декларация, а това е самият мой живот. От съвсем, съвсем малка имах усещането за пъстротата на нашия български свят, на духовния български свят чрез българските народни песни, които слушах по радиото", разказва в предаването "Нощен Хоризонт" Тоня Борисова.
Интересът на Тоня Борисова към фолклора е от детските й години. "Когато се възпитава в семейството отношение към българската история, към българската песен, към българските хора, към българската душевност, тази мая прави оня хляб на българщината", допълва тя.
Пред 1977 година Тоня е написала първата си книга - "Жива памет". Акцент в нея е да се пазят заветите на предците, да се пази родовата памет.
"Тази книга не беше допусната за печат в някогашното издателство "Народна младеж", което тогава беше и единственото, което даваше път на младите творци", спомня си Тоня Борисова.
Стихове за майката вместо за партията
В книгата са поместени стихове за вярата в Бог. "За Игнажден съм писала, за Богородица, молитви мои искрени, човешки, женски молитви, на майката. Нямах стихове за партията, нямах стихове за интернационализма. Това беше задължително перо в една такава стихосбирка и следователно тя по идеологически причини не можеше да излезе."
Повече от две десетилетия Тоня Борисова е работила като преподавател по български език и литература.
"И на моите ученици съм им говорила за древния дух на българщината, за българските достижения, открития, за българската литература - с този апломб, с който се преподаваше българската литература като едно от най-големите наши богатства, които имаме, духовни. Аз усещах как у децата, младите хора се ражда едно чувство на гордост, че са българи", споделя тя.
Тоня Борисова е съавтор на книгата "Приказка за ни през 1999 година. Книгата е представена и в българските училища в чужбина.
Празници на духа
"С много от българските училища в чужбина, за да представим тази книга, аз съм правила срещи и ги съчетавам и с моите спектакли, които са посветени на съхраняването на българската родова историческа памет, на българските традиции, т.е. представила съм и мои филми в тези български училища и в българските общности. Това са едни празници на духа."
Някои от децата с български произход в чужбина пътуват и по 60 километра, за да учат в българското училище, отбелязва Тоня Борисова.
Възпитанието е по-фино дело от обучението
"Това го видях в Залцбург. И с такъв интерес, с толкова огън в очите тези деца се събират да учат в българското училище. Те там са една България. И ги виждах как всяко едно сърчице, всяка една душа детска - запалена от учителите, които работят с тях, работят с много ентусиазъм и с посветеност. Това са мисионери, абсолютни и възпитават българи, защото обучението е едно, а възпитанието е нещо много, много, много по-фино, защото се работи с душата".
Да бъдеш българин означава да познаваш онези моменти в историята на своя род, в които са се постигнали нови хоризонти, нови върхове, смята Тоня Борисова.
"А в българската история има безкрайно много върхове, има и падения, но никога няма отказване от българщината от старите наши поколения, от които са сложени темелите на този народ."
Спектаклите й подхранват родолюбието. Тя е автор на повече от 50 спектакъла. Проектът "Пътеки към душата на България" изпълнява вече около 20 години.
Духовната мисия - да предеш тънка и здрава нишка
"И като педагог, и като актриса, и като писател винаги съм си представяла моята работа, моята мисия като предене. Защо като предене, защото от голямата къделя на българското с много любов не само аз, а всички, които сме се посветили на това, предем тънката му здрава нишка, читава нишка и я предаваме от сърце в сърцето, и от душа в душата, на децата на внуците си, дай Боже и на правнуците", казва още Тоня Борисова пред "Хоризонт".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..