"Климатични решения: Пътят към утопия" - така е озаглавена публикация на Европейската инвестиционна банка, в която се анализира трафикът в градовете и се предлагат решения за намаляване на вредните емисии. Доскоро за много банкови експерти да се създаде "климатична банка" също звучеше утопично, но именно базираната в Люксембург институция зададе тон и анонсира амбициозната цел да се превърне в такава. За "критичното" десетилетие от 2021 до 2030 година, в което трябва да бъдат овладeни климатичните промени, банката ще налее един трилион евро за каузата.
Първата стъпка обаче няма да се отнася до градската среда, а до големите проекти с изкопаеми горива. В края на 2021 година Европейската инвестиционна банка ще прекрати финансирането им. На политическо ниво критиките дойдоха от Русия, чийто президент Владимир Путин определи идеята за намаляване на употребата на природен газ като "странна" и прогнозира, че с такова мислене "човечеството би завършило отново в пещерите". "Пещерна политика" или "зелена утопия" е решението на най-големия публичен кредитор в света?
“Новото решение на Европейската инвестиционна банка може изцяло да промени играта. За мен това е чиста победа за зеленото движение. Спомням си, че само преди година говорихме за лимит от 550 грама въглероден диоксид на произведен киловат електроенергия. Този стандарт беше напълно адаптиран към проектите, финансирани от банката. Сега говорим за много по-малки стойности - 250 грама за произведен киловатчас, което изключва и най-модерните централи, работещи с природен газ”, коментира Никос Манцарис от гръцката неправителствена организация "Зелен тръст".
“Очаквам тази промяна да повлияе и върху националните политики. Ще дам за пример моята родина - Гърция. Вероятно знаете за решението да се откажем от лигнитните въглища до 2028 година. Опасението е, че след като се откажем от лигнитните въглища, ще трябва да изградим заводи за производство на електроенергия чрез природен газ. Надявам се, че това решение на Европейската инвестиционна банка ще замрази тези идеи за нови заводи, работещи с природен газ”, отбеляза той.
В страната обаче има протести срещу затварянето на въглищните централи, а в медиите има и много лични истории. Хората са притеснени от мисълта, че може да се спре с използването на въглища.
Тревога има и сред сънародниците му, но ние ще отидем на границата между Германия и Холандия, където се намира една от най-големите мини и има чести протести на екоактивисти. Включително през лятото се стигна до сблъсъци.
Въпреки че екодвиженията стават все по-активни, а Европейската инвестиционна банка даде ясен сигнал, че банкирането ще има нови правила в следващите десетилетия, остават съмнения:
„Аз също споделям това опасение. Трябва да разберем, че краят на 2021 година беше компромисен срок. Първоначалната идея беше за 2020 година, което практически означава по-малко от два месеца, но компромисът беше необходим, за да получим съгласието на държави като Германия и Италия, които в началото категорично се противопоставяха на подобна промяна“.
„В идеалния случай ние бихме се надявали, че банката осъзнава, че няма необходимост да чака години, за да осъществи своята "зелена" промяна". За съжаление, това е политическото решение. Не вярвам, че ще се стигне до изключения преди уречения срок. Ако ме питате, това е много добра идея, но има изключително голям политически натиск някои проекти все пак да бъдат финансирани“, допълни Торфин Страйнфорт от базирания в Брюксел Институт за европейски екологични политики.
От 2022 г. банката ще финансира проекти за газова инфраструктура, само ако разработчиците поемат „конкретни, реалистични ангажименти“ да инжектират нарастващи дялове на нисковъглеродни газове като водород и биогаз в тръбопроводите, обясняват от Люксембург.
„Факт е, че все още ще има кредитиране и на "други" проекти, но то ще бъде предназначено основно за преминаване към "зелено поведение".
47% от европейците се страхуват повече от климатичните промени, отколкото от тероризъм, сочи изследване на Европейската инвестиционна банка. Ще променят ли и другите банки поведението си - например - в частния сектор, според Страйнфорт:
„Частните банки вече се движат в тази посока, въпреки че процесът все още е много бавен. Необходимо е банковият сектор да стане по-прозрачен и да има повече регулации, за да се стимулира "зеленото" поведение на банките“.
Все пак говорим за изцяло нова ера в правенето на бизнес, смята Старйнфорт, но без прекален оптимизъм:
„За Световната банка би било много по-трудно да направи толкова генерална промяна. Тя най-вероятно би се срещнала с натиска на много повече консервативни акционери. Все пак Европейската инвестиционна банка следва политиката на Брюксел, където е много по-лесно да се постигне разбирателство, отколкото на глобално ниво“.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия ARD. Следващият, 18-ти пакет от санкции срещу Руската федерация, бе анонсиран по-рано този месец..
След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се намират на височина над 2600 метра и навигацията е много трудна поради лошото време. С помощта на..
Истанбул ще е "най-вероятният" домакин на следващия кръг руско-украински преговори за примирие, съобщава ТАСС. Вариантът с Ватикана, лансиран от Съединените щати, се изключва "по ред причини, в това число логистични", твърди неназованият източник на руската държавна агенция. Източникът не сочи възможната дата за втора среща с украински..
Добри са записванията за началото на сезона, като се очаква малко по-висок процент предварителни заявки в сравнение с миналата година, прогнозира за БНР министърът на туризма Мирослав Боршош. Началото на летния сезон ще бъде дадено на 31 май в Поморие. Сравнително добра е готовността за предстоящия летен сезон, каза още министърът: "Направихме пълен..
Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега. Преди две-три години и при..
Хутите поеха отговорност за поредното ракетно нападение срещу Израел от последните седмици. Говорител на йеменската групировка заяви, че атаката е била насочена срещу международното летище "Бен Гурион" край Тел Авив. Израелските военни съобщиха, че са прехванали успешно ракетата този път - за разлика от случая по-рано този месец, когато..
Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..