„Когато бях в 6-и клас забелязах, че всички момичета се тълпяха около един съученик, който свиреше на китара в двора, докато ние ритахме топка. Прибрах се вкъщи и открих китарата на баща ми, така започнах да се уча да свиря“. Така Пепи Писарски, музикант и основател на група „Атлас“, върна с усмивка лентата назад в предаването „Нощен Хоризонт“.
„Животът ни е много пъстър и е хубаво човек да не се затваря в една цветова гама. Всеки трябва да дава максималното от себе си и да прави добро, да бъде добър“, категоричен е Писарски.
„Музиката е някъде около нас“, вярва той:
„Някои хора успяват да я доловят и да им зазвучи в главата. Имам щастието да съм от тези хора… Аранжиментът може както да съсипе една песен, така и да я направи хит. Текстът е неразривна част от песента, а аз предпочитам той да бъде написан, след като е направена музиката“.
Според музиканта едно от най-трудните неща е да бъдеш оригинален:
„И винаги се плаша дали някой друг вече не се е сетил за дадена тема“.
По думите му огромната грешка на младите изпълнители е, че записват първите си песни само на английски език:
„Добре е да имат вариант и на български, за да останат в културния спомен на страната ни. Удовлетворението да направиш песен на собствения си език и тя да се пее от всички в публиката е огромно. Езикът ни е труден за песни, но овладееш ли го, това е залогът за успех сред собствената публика“.
„Личният вкус е страшно важен, важна е и трезвата самооценка“, убеден е Пепи Писарски:
„Не е хубаво човек да се повтаря. Докато дишам, ще пробвам различни посоки, различни стилове. Мелодичността е нещото, на което много държа. Искам да правя красива и ясна музика, добре запомняща се мелодия“.
Пепи Писарски е категоричен, че липсата на повече българска музика в ефира, ощетява културната ни идентичност и езиковата ни култура:
„Музикалният пазар в електронните медии е контролиран над 85%. Българската музика е между 6-8%, това е унизително за една свободна държава. Губи се време, губят се творци, губи се мотивация за създаване на нови песни. Националното производство трябва да бъде подкрепено“.
Най-новата песен на „Атлас“, в компанията на трио „Вива“, е „Чака ни дълъг път“:
„Поводът за текста е едно мое малко пътешествие в други измерения. Имам картини, спомени, цветове и знам какво беше. Опитал съм се да споделя това“.
Интервюто с Пепи Писарски можете да чуете в звуковия файл.
В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..
Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно. Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира. Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..
В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..