Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Идва много силна вълна от млади творци

| обновено на 04.12.19 в 16:47
Димитър Маринов
Снимка: Личен архив

„Идва една много силна вълна от млади творци – с много интересно въображение, с много интересно разбиране“, каза пред БНР актьорът Димитър Маринов. Той се обърна към колегите си от неговата генерация:

"Махнете пръта от колелата на тези млади хора. Ние им даваме само това, от което те имат нужда. Оставете ги да бъдат луди, оставете ги да правят грешки. Ние може да ги напътстваме, да им помагаме с житейския си опит, с мъдростта си, с това, което сме преживяли, но нашето време е друго, а тяхното време си е тяхно време“.

В момента Димитър Маринов е в България за своя майсторски клас. В предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“ той разказа, че броят на желаещите за участие е надминал очакванията му. „Даже трябваше да се направи трета група за възрастни и една за тийнейджъри“, добави той.

По думите му групите са разделени по опит, за да няма прекалено големи разлики. Условието за участие е единствено възрастово – 35 години.

„Не искам да правя нещата тежки и обяснителни. При нас е повече като игра, импровизация. Постепенно се влиза в материята“, посочи известният актьор и посочи идеите си за в бъдеще:

„Имаме няколко идеи, които бяха подсказани от самите студенти – от професионалисти, и от аматьори – да се разделят групите на начинаещи и напреднали. Идеята е да се направи и майсторски клас. … Имам план, ако това продължи догодина, да направим и специален клас, концентриран на кастинг“.

Не искам хората да ме виждат като някаква звезда, сподели Димитър Маринов и добави: „Искам да ме виждат такъв, какъвто съм си. При мен промяна няма. От друга страна е удоволствие да виждаш как хората са благодарни за нещо, радват ти се. Това е невероятно усещане“.

През януари в САЩ Димитър Маринов ще постави мюзикъла „Магьосникът от Оз“, където е режисьор, но ще прави и хореографията му:

„Това е едно огромно училище за изкуства, в което има 49 деца симфоничен оркестър. Имат около 35 деца – драма, театър, и около 45 деца с танцово изкуство. Отделно има клас от 12-13 деца, които учат техниката в сценичното изкуство – декори, осветление, звук. Това е уникално училище. Аз там вече трети път поставям мюзикъли. Аз винаги малко променям идеи, тематики в самия спектакъл, за да може да е по-близък до младите хора“.

За големия актьор Стефан Данаилов, Маринов сподели: „Той беше обединител на няколко поколения. Преди всичко той беше артист, той беше актьор, той беше учител, той беше водач и вдъхновител. Това са по-важните неща“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10