Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Муллова: Продължавам да се притеснявам, когато свиря големите цигулкови концерти

Виктория Муллова

На 2 декември на българска сцена за първи път посрещнахме руската цигуларка със световна слава Виктория Муллова - беше тук по покана на Софийската филхармония и диригента Найден Тодоров и нейното изпълнение на Първия цигулков концерт от Дмитрий Шостакович се яви като продължение на поредицата звездни гостувания както в предишния юбилеен сезон, така и в настоящия, когато "Всеки концерт е празник" - каквото е мотото на Националния ни оркестър.

В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Виктория Муллова разказа част от интригуващата история за бягството си на Запад през 1983 г., за това как е оставила цигулката "Страдивариус", предоставена й от държавата, във финландския хотел, от който тръгва към границата и как на летището в Стокхолм, на път за Америка, богат колекционер ѝ дава ценна цигулка "Гуарнери", на която да свири, докато си купи свой инструмент. После, вече в Ню Йорк, друг богат човек ѝ купува "Страдивариус" с уговорката, че тя ще му възстанови парите. Така и става - само три години са нужни на младата руска изпълнителка, за да успее. Сега признава, че е имала голям късмет, но на същия този "Страдивариус" продължава да свири от 1985 г. насам. Свири соловия класически репертоар, свири камерна музика, свири поп и джаз - и въпреки че не се усмихва твърде много, Виктория Муллова твърди, че преживява най-хубавия си период.

За Виктория Мулова са правени филми още когато тя е голямата световна новина: Ученичката на великия Леонид Коган, възпитаничка на Московската консерватория и победителка в конкурса "Чайковски" през 1982 г. - голяма надежда на съветската цигулкова школа, забегнала през границата с риск за живота си, за да търси свободата в Америка. Целият й тогавашен живот е на показ. Припомних й думите на нейния акомпанятор, че има "железни нерви".

"Железни нерви? Това не е вярно! Така изглеждам, но всъщност съм много уплашена. Това ми е проблемът, защото съм отраснала в Съветския съюз и всичко, което си спомням от онези дни е как ме е страх. Страх ме да не ме хванат, да не ме накажат - самият живот в Съветския съюз беше плашещ за мен. Същото се отнася и за свиренето, защото ако си на конкурса "Чайковски", например, или на конкурс по принцип, ако направиш грешка, или не свириш добре - това е, с теб е свършено! Ще те пратят да преподаваш някъде в Сибир. Естествено, че ще те е страх при всяка стъпка. Не ми е личало, че ме е страх, опитвах се да се контролирам, но всъщност отвътре бях ужасена! И сега много се старая да се боря с това, да го променя, защото и сега понякога се чувствам притеснена да съм на сцена и да свиря."

И все пак в едно интервю казвате, че вашият съпруг Матю Барли, който е виолончелист и композитор, с когото често свирите и записвате, Ви е помогнал много да започнете да възприемате музиката по-спокойно.

"Знаете ли, зависи - когато правим програми не с класическа музика, а в други жанрове, естествено аз се чувствам като различен човек - наслаждавам се на свиренето и съм много по-спокойна. Не ме е страх, че ще сбъркам нещо. Същото е и с камерната музика. Но когато изпълнявам големите цигулкови концерти като Прокофиев, Шостакович, Брамс, Сибелиус, аз съм нервна, но не го показвам."

Прави впечатление огромното разнообразие в дискографията на Виктория Муллова, която стартира през 1985 г. с Бостънския симфоничен оркестър под диригентството на Сейджи Озава с концертите на Чайковски и Сибелиус, но продължена през годините с много различни като стил и жанр програми. Особено впечатление прави интереса на руската цигуларка към бароковата музика, за която тя си партнира с блестящи специализирани ансамбли като "Ил джардино армонико" с Джовани Антонини и "Академия Бизантина" - с ръководителя й Отавио Дантоне е записала и диск с Баховите сонати за цигулка и чембало. Откъде идва този интерес към кожените струни? - попитах Виктория Муллова.

"Така е, защото харесвам много бароковата музика - това е различен вид музициране, различна техника - съвсем различен музикален свят. Но аз обичам многообразието му и искам да навляза в различните жанрове, за да не ми доскучава, ако свиря единствено само класика. Защото ако свиря един и същ концерт постоянно през годините, аз бих се отегчила."

Беше ми интересно да разбера има ли си нашата гостенка някакви специални ритуали, когато е на ново, съвсем непознато място, както е сега в София. Какъв е животът на път?

"Бих се радвала да имам възможност да разгледам, но, разбира се, нямам много време, защото сега репетираме, скоро ще се стъмни, а утре имаме генерална репетиция и вечерта - концерт. За жалост няма да видя много от България. Но видях снимки в хотела на красивата ви природа - иска ми се да мога да видя повече от нея и от града, но всъщност изключително рядко ми се удава, когато пътувам за концерти."

Тази седмица беше специална за Вас - само преди дни имахте юбилей. Успяхте ли да го отпразнувате със семейството си, или пак бяхте на път?

"Да, бях със семейството си и беше прекрасно. И трите ми деца бяха с мен."

Знам, че големият Ви син Миша, който е син на диригента Клаудио Абадо, също е музикант.

"Да, той е музикант, свири на контрабас и композира. Едната ми дъщеря, Катя, е диджей, живее в Берлин и прави музика, но електронна. А най-малката - Надя, е балерина. Работи в Кралския балет в Лондон."

Веднага прави впечатление, че и тримата носят руски имена - искаше ли Ви се по този начин да запазите връзката с корените си?

"Аз просто харесвам тези руски имена, но не съм ги избирала специално - например Катя в Русия е Екатерина, а Надя - Надежда. Така че това са руски, но и международни имена. За Миша специално държах да се казва така."

Гледайки един от видеоклиповете, в които Виктория Мулова свири със сина си Миша, един мой познат ми каза: "Виж само погледа й, сигурно е много взискателна майка!" Такава ли сте, я попитах.

"Аз - взискателна? По-скоро обратното - той е взискателен син. Но ние имаме чудесна творческа връзка със сина ми. Аз се уча от него - той се учи от мен. Имаме програма, в която свирим Бах, Шуман и бразилска музика, така че той може да учи от мен за свиренето на класическа музика, а аз задобрявам в изпълнението на бразилска музика. Съвсем скоро, през януари, ще запишем заедно СД, а през април тръгваме на турне."

И така Виктория Муллова - тази "руска стихия на цигулката", както сполучливо я определиха Софийските филхармоници, изведнъж вече не ми изглеждаше вече такава "желязна лейди" - мила, внимателна, доста свенлива дори, с тих глас и крехка фигура, но със силно сценично присъствие. Точно тогава, когато е с цигулка в ръце, разбираш защо я определят като човек със железни нерви. След Първия концерт от Шостакович в зала "България" Муллова изпълни на бис и  Адажио из сол-минорната Първа соната за соло цигулка от Бах - с така нужното омиротворение за публиката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Виктория Муллова ще солира на Софийската филхармония

Виктория Муллова - руската стихия на цигулката, ще солира на Софийската филхармония в зала „България“ тази вечер. Диригент ще бъде Найден Тодоров. Когато е само на 23 години, току-що спечелила престижните конкурси „Сибелиус“ и..

публикувано на 02.12.19 в 10:16
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина..

обновено на 09.12.24 в 18:34

Германското трио за електренна музика "Tangerine Dream" в интервю за "Евробокс"

Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше..

публикувано на 09.12.24 в 16:59
Пламен Тотев

"Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние" - предупреждение към политиците, че заиграването с национализма е игра с огъня

На български език излезе книгата "Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние". Норвежкият автор Карл Мюлер Фрьолан търси отговор на въпроса какво води до опасната привлекателност на тези философските идеи. Книгата разказва историята на Третия..

публикувано на 09.12.24 в 12:18
Златин Орлов

Златин Орлов - създател на скулптури за единството на Балканите

Изкуството е мост между поколенията , културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй..

публикувано на 09.12.24 в 10:08
Дигитализирана ретро коледни картичка от колекцията на Регионална библиотека

За традицията и историята на коледните картички

До Коледа остават седемнайсет дни. Това е време на трепетно очакване, но и време за подготовка: къде и как ще прекараме празниците, какво ще има на трапезата, какви подаръци ще купим, каква ще бъде украсата и други организационни задачи...

публикувано на 08.12.24 в 10:01
Драматичният театър

Ловешкият драматичен театър представя пиесата "Асансьорът"

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представя "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков.  Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас...

публикувано на 08.12.24 в 09:37
Мария Бакалова на церемонията в Люцерн, 7 декември 2024 г.

Мария Бакалова връчи престижна награда на режисьора Жак Одиар за филма му "Емилия Перес"

Актрисата Мария Бакалова връчи наградата за европейски режисьор на французина Жак Одиар за филма му "Емилия Перес" на 37-ата церемония за Европейските филмови награди в Люцерн. Над 1000 гости присъстваха на галата в швейцарския град. Филмът..

публикувано на 08.12.24 в 08:52