Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награждават победителите в националния конкурс "Иновативно предприятие на годината"

Кристина Ескенази: Образованието ни не успява да обучи младите да мислят иновативно

| обновено на 05.12.19 в 14:36

Петнайсетият национален иновационен форум „Иновации и икономически растеж“ ще представи годишния доклад „Иновации.бг 2019“ с преглед на иновационната система и политика на България.

Президентът Румен Радев ще приветства участниците в събитието и в националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“. Форумът се осъществява с подкрепата на Представителството на Европейската комисия у нас.

Докладът „Иновации БГ“ ежегодно анализира състоянието и възможностите за развитие на националната иновационна система. Документът прави оценка на иновационния потенциал на българската икономика и състоянието и възможностите за нейното развитие и отправя препоръки за подобряване на обществената политика по отношение на иновациите, като отчита специфичната икономическа, политическа и институционална рамка, в която се развива иновационната система.

По традиция по време на събитието се провежда и церемонията по награждаването на победителите от националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“.

Високите технологии се развиват много бързо, което понякога ни сварва доста неподготвени чисто законово, коментира пред БНР Кристина Ескенази – председател на УС на „Биотехнологичния и здравен клъстер“ – България. Според нея нашето образование не успява да се справи с предизвикателствата да обучи младите да мислят иновативно, предприемачески и да търсят приложение на знанията си. Освен това и университетите нямат правила, с които да стимулират студентите да развиват собствена научно-изследователска дейност. Тя смята, че учебните програми трябва да се променят.

“България е в графата „скромен иноватор“, което ние по всякакъв начин се опитваме да променим. Има няколко основни елемента и предизвикателства за 2020 г. пред нас. Едно от тях е връзката между бизнеса и академията, която години наред е нарушена, но има добри сигнали за това, че все повече започват да се мислят възможности за създаване на правила, с които академията, освен да работи с бизнеса, но и да създава самата тя много хубаво ноу хау, което в редица университети е доказало своята полезност. Започнали сме диалога и с академията и с държавните институции, и с бизнеса и се надяваме, че това е добра предпоставка да можем да вдигнем нивото на иновациите в България и да ги популяризираме“, коментира Кристина Ескенази в предаването „Преди всички“.

„Това, което можем да направим с бизнеса, академията и институциите, е да инициираме стимулиращи програми, ориентирани конкретно към привличане на инвестиции във високите технологии“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "90 години БНР" и специално издание на списание ЛИК

Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията.  Експозицията е с фото- и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция.  На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР..

публикувано на 25.02.25 в 17:42

"Балканска черна кутия" или какво ни липсва в живота?

На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..

публикувано на 25.02.25 в 17:37
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър

Британският премиер обяви увеличение на разходите за отбрана

Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 година, докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп в четвъртък. В неочаквано изявление в парламента Киър Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните..

публикувано на 25.02.25 в 17:31
Доц.Милен Любенов

Милен Любенов за акцията на "Възраждане": Активно мероприятие за отклоняване на вниманието

Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..

публикувано на 25.02.25 в 17:23
Пенчо Милков

Кметът на Русе за публикациите за имотите му: Координирана атака срещу доброто ми име

Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..

публикувано на 25.02.25 в 17:13

Разпитаха Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева

При закрити врата Софийският районен съд разпита Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена, че в нощта на 5 юли 2022 година, когато Семерджиев блъсна и уби с джипа си две момичета на столичния булевард "Черни връх", му е занесла стълба, за да се скрие в дома си. Софийският районен съд даде ход на делото срещу..

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Шефът на БНБ и министърът на финансите подписаха искането за конвергентните доклади

Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции.  Писмото е изпратено до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Вчера..

публикувано на 25.02.25 в 17:02