Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделци искат да използват преработената лавандула за тор

По сегашния регламент се изхвърлят тонове полезни растителни отпадъци

Снимка: БТА
Земеделци и собственици на дестилерии започват подписка срещу нормативна уредба от 2004 година на Министерството на околната среда и водите. Недоволството им е продиктувано от Наредба №2 за класификация на отпадъците, която в момента не позволява растителните остатъци от преработената лавандула да се използват като тор. Според тях това е остарял подход, който не отговаря на съвременното земеделие и по-специално на ситуацията с отглеждането на етерични култури и тяхната преработка. 

Само през последните четири години площите с лавандула в Добричко са се увеличили стократно и в момента са над 70 000 декара, дестилериите са около 100 и ако целият растителен остатък от преработката на лавандула бъде изхвърлен в депото, както гласи нормативната уредба, то ще се задръсти.

Депониране на растителните остатъци  

Според Наредба №2 за класификация на отпадъците на Министерството на околната среда и водите растителните остатъци от дестилериите трябва да бъдат депонирани на сметището. Така растениевъдите търпят двойни загуби - веднъж с отнемането на естествената възможност да подхранват почвата и втори път - с парите, които трябва да платят за транспорта и за депото в село Стожер. 

Първи за проблема алармират производителите от най-отдалечените от Стожер общини, на които се налага да извозват растителните остатъци в рамките на 60-70 километра в едната посока. Основните проблеми по думите на депутата и заместник-председател на комисията по земеделие в Народното събрание Йордан Апостолов, са два.

Скъпо и вредно извозване на остатъците

"Първо, че ние говорим за екология, а караме земеделските производители и в частност преработвателите и собствениците на дестилерии да возят в рамките на минимум 60-80 километра тези остатъци. Това са камиони, това са транспорт, това е натоварване на инфраструктурата, това са вредни емисии", коментира той.

Извозването излиза между 300 и 500 лева на курс, казва Апостолов. Този растителен остатък е изключително полезен за почвата, не трябва да се изхвърля, а да се използва за тор, смята той.

Обратно на нивата

Земеделският производител Ошнут Алиев е на същото мнение. "След като е доказано, че това не е вредно, още повече е доказано, че е полезно, няма никакъв смисъл да се правят едни излишни разходи, излишно да натоварваме депото, след като това нивата може да си го вземе обратно. По всички природни закони - откъдето е излязло, там се връща."

Технологът в дестилерия Таня Аптиева посочва, че по тези въпроси са работили в Университета по хранителни технологии в град Пловдив видни учени, които са дали своите анализ и препоръки.

Морално остарялата наредба

Наредба №2 е създадена през 2004 г. и третира всички етерично-маслени култури. Тя е морално остаряла, затова инициаторите на подписката искат от нея да отпаднат всички тревни суровини, които се дестилират. Към искането се присъединяват растениевъди от Шумен, Ямбол и Стара Загора. 

Проблемът ще бъде поставен за обсъждане в парламентарната комисия по земеделие следващата седмица, съобщи заместник-председателят й Йордан Апостолов.

"Ние инициираме такава подписка, допълнително ще обявим къде и по какъв начин ще се събират тези подписи, за да може да приключим в рамките на максимум месец, за да може в януари още да започнем промяна на наредбата, защото това ще бъде един сериозен процес и ние искаме за новия сезон всички тези хора да работят по правилата. Защото за момента всички са работили или на ръба на правилата или извън тях", заяви Йордан Апостолов

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Петър Диков

Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София

"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6".  Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..

публикувано на 08.04.25 в 14:50

Стопани в Сливенско: Очакваме помощ от държавата, застраховките важат след 20 април

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика.  Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране в София

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард.  Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила. 

публикувано на 08.04.25 в 14:26
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56
Отляво надясно - Галя Димитрова, заместник-министър на финансите, министър-председателят Росен Желязков и министърът на финансите Теменужка Петкова

Премиерът се срещна с шефове от приходните агенции

Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите".  В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..

публикувано на 08.04.25 в 13:44
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Трябва ни още по-стабилна коалиция, може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.

В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..

публикувано на 08.04.25 в 13:38