Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Кутев: Финансирането на обществените медии трябва да е независимо от правителството

Антон Кутев
Снимка: БГНЕС

Първото нещо, което трябва да се направи в обществените медии, е да се скъса веригата между правителството и финансирането им. Трябва механизъм, който да прави тяхното финансиране независимо от правителството. Това заяви пред БНР депутатът от БСП Антон Кутев. Днес в парламента предстои дебат за политиката на правителството за гарантиране на свободата на словото. Той е по питане на Антон Кутев към министъра на културата Боил Банов.

„Това, което ние сме предложили като изход от този дебат, което се надявам да се приеме в една или друга степен, е да се говори за това Министерството на културата да изработи стратегия за действия по отношение на свободата на словото. Дава ѝ се срок до 1 февруари. Това отдавна трябваше да бъде направено. Смятам, че тези работни групи са направени по-скоро, за да уталожат в момента проблемите, които съществуват, и скандалите, които станаха, за да мине бюджетът. Оттам нататък нещата ще потънат в едно безвремие, в едно събиране на работните групи, периодични скандали и всичко ще изчезне“, обясни депутатът от левицата в интервю за предаването "Преди всички".

Кутев обяви, че с колеги от БСП са внесли промени в Закона за радиото и телевизията. По думите му по тях се е работило повече от година и половина.

„Всяка намеса в медийната среда е много опасна, защото тя може да бъде разсъждавана по най-различен начин. Когато тръгнеш да правиш промени в медийни закони, съпротивата, която можеш да срещнеш, е много голяма. Затова никой политик не смее да влезе в тази материя. Това за мен е обяснението, че тези работни групи са направени не за да свършат работа“.

И със закона, и с дебата в парламента Кутев иска да постави на масата, на първо място, проблема с финансирането на медиите:

„Ако задвижим фонд „Радио и телевизия“, той може да е звеното, което да стои между правителството и ръководствата на медиите. Второ, може да направим механизъм, който да е независим, т.е. да направим 1% от БВП и всяка година да се знае колко са парите, които ще дойдат в зависимост от БВП, а не от министъра. Трето, да направим функции на фонда, които да могат да отговарят за това как са изхарчени парите и най-малкото да дават отчети пред СЕМ и дали са изхарчени целесъобразно. … Вече е разписано как се формира фондът. Фондът няма как да бъде другаде, освен към СЕМ“.

Законът е заложен за 2021 г., за да може да мине един бюджетен цикъл, в който нещата да се напаснат, подчерта още Антон Кутев. Той добави, че разчита и на медийна подкрепа за предложенията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Патриарх Даниил

Патриарх Даниил ще посети Разлог по повод 113 години от освобождението на града

Негово Светейшество, Патриарх Даниил, ще бъде гост на Разлог. Той ще участва в тържествата по повод 113 години от освобождението на града от османско робство и ще благослови най- новата придобивка за децата в един от Спа комплексите в село Баня- "Клуб Детска Република". В съслужение с Неврокопския митрополит Серафим и свещеници от..

публикувано на 11.10.25 в 09:05
Табела на сградата на Община Елин Пелин

Жители на Елин Пелин ще протестират пред общината

Пред общината в Елин Пелин недоволни жители на различни населени места в района ще се съберат от 10.30 часа, за да протестират срещу застрояването, лошото състояние на инфраструктурата и режима на водата. Те се безпокоят от планове за изграждане на Стрелбищен комплекс на мястото на гора, обясни за БНР Вяра Младенова, жител на село Богданлия:..

публикувано на 11.10.25 в 08:53

Маратон под надслов "Да надбягаме деменцията" ще се проведе в столичния Южен парк

Любителски маратон под надслов "Да надбягаме деменцията" ще се проведе тази сутрин в столичния Южен парк. Инициативата е на гражданско сдружение "Алцхаймер България" и има за цел да насърчи активния живот като превенция срещу дементните състояния. По данни на Световната здравна организация около 18 милиона души по света страдат от болестта на..

публикувано на 11.10.25 в 08:38

В Пазарджик се подготвят за извънредните избори за нов Общински съвет

В Пазарджик, под график ще бъдат раздадени предизборните книжа на представителите на избирателните секции, в които утре ще се проведат извънредните избори за нов ОбС.  Под график ще бъдат транспортирани и машините за гласуване, като над 200 полицаи днес и утре ще следят за нормалното протичане на изборния процес.  До извънредните избори..

публикувано на 11.10.25 в 08:20

България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации, България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция "Медицински надзор" е похарчила..

публикувано на 11.10.25 в 07:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп за новите мита за Китай: Ще трябва да видим какво ще се случи

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще добавят допълнително мито от 100% върху целия китайски внос в отговор на новите мерки на Пекин за контрол върху износа от страната на редкоземни минерали. Доналд Тръмп заяви, че новите мита ще влязат в сила на 1 ноември, добавяйки, че американската администрация ще наложи и..

публикувано на 11.10.25 в 07:45
Снимката е илюстративна

Протест "Гласът на народа срещу насилието над деца" ще се проведе в Бургас и други градове

Граждански протест под мотото "Гласът на народа срещу насилието над деца" ще се проведе в Бургас и в още десетки градове, сред които София, Пловдив, Варна и Стара Загора. Организаторите са сдружение "Ние не мълчим". Поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково. Протестът е обявен за 11 часа в центъра на Бургас. Планирано е и..

публикувано на 11.10.25 в 07:39