В свое изявление изпълняващият длъжността генерален директор на БНР Антон Митов подчерта, че не приема обидните квалификации към журналисти в Радиото, отправени от парламентарната трибуна:
"Бяха направени внушения, които не отговарят на истината - типичен пример за информационна ситуация, в която се имат предвид твърдения само на едната страна“.
Управителният съвет на БНР разгледа становището до временната парламентарна комисия и СЕМ на двамата колеги и ръководството на програма "Хоризонт" и категорично установи, че не става дума за сваляне от ефир или отнемане на репортерски ресори.
Напротив, ръководството е изпълнило своите отговорности в рамките на своите задължения по правилниците за работа в БНР, чрез които е отговорно за организацията на работа и разпределение на задълженията. И това е станало преди две години. Тогава в парламента са работили шестима репортери, сега са трима. Това се нарича "оптимизация на труда".
Защо този въпрос се поставя сега, защо решението му се търси извън радиото без да е разглеждан при нас и защо определени политици го използват точно в този момент е предмет на друг разговор, в който съм готов да участвам по всяко време.
И последно - не приемам грубия език, обидните квалификации към колегите ми от Радиото, отправени от високата парламентарна трибуна".
Коментарът на Митов е заради казаното по време на дебатите в Народното събрание за кризата в БНР.
Левицата отправи питане към министъра на културата Боил Банов за политиката за гарантиране свободата на словото у нас.
Антон Кутев от БСП припомни за оказвания натиск върху журналиста на БНР Силвия Великова:
“Но едни олигарси могат да те уволнят, ако си позволиш да напишеш не това, което трябва. И това го видяхме, че се случи в Националното радио. Аз между другото, тъй като вие сте управляващи, се надявам да имате повече информация за това какво се случи в Националното радио и да ни разкажете как се случи така – кой го е натискал Костов, как е станало, защото това са важни неща“, каза Кутев по повод решенията на вече бившия генерален директор на радиото Светослав Костов.
Председателят на медийната комисия Вежди Рашидов от ГЕРБ репликира:
“Защо Великова я върнахме, ами върна я премиерът Борисов. Кой я върна? Да не би вие или някой друг? Върнаха я - да, защото не бива така агресивно да бъде наказан, освободен един журналист. Ами слушайте й предаванията, може би пък да е имало причина, не знам. Нали обществените медии трябваше все пак да бъдат балансирани, да има и едното и другото мнение".
Йордан Цонев от ДПС, който е член на временната комисия, проучваща фактите за случилото се в Националното радио, заяви, че ще бъде дадена думата и на другата страна:
“Силвия Великова, отнет и бил ресорът. Знаете ли, г-н Кутев, че имаме в момента писмо в същата комисия. От други журналисти, на които новото ръководство, под влиянието на протестърите на същата групичка и на новоназначения от СЕМ директор, което е отнело на други журналисти ресорите и ги е пренасочило.
Да чухте за протести? Аз не ви чух и вас от тук да протестирате. Само че комисията ще се занимае сега и ще ги изслуша. Виждате ли за кое лицемерие става въпрос - в една и съща медия?! Обществена медия, където Силвия Великова и подопечните на Сорос организации и на Прокопиев прокарват само една гледна точка“.
Тома Биков от ГЕРБ предупреди, че проблемът не може да се превръща в личен, тъй като плурализмът в Националното радио е налице:
“Плурализмът съществува обаче в обществените медии. Там, където държавата участва, където обществото със своите пари участва. И никой не може да оспори, че в българските обществени медии има плурализъм на гледните точки.
Трябва да продължим да водим този дебат, но в дълбочина, не от гледната точка на своите пристрастия. Ние не бива да бъдем страна по този въпрос“.
Депутатите възложиха на правителството до 31 март да изготви план за развитието на медийната среда в България. Планът трябва да съдържа и модел за финансиране на обществените медии, гарантиращ финансовата и редакционната им независимост. Решението беше част от проекта за разисквания за свободата на словото и беше внесен от БСП.
Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" искат да бъде изслушан Пламен Тончев, който оглавяваше ДАНС до вчера, когато беше избран за председател на Комисията по досиетата. Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков каза в кулоарите на парламента, че има съмнение за натиск върху Тончев. "Има ли натиск..
Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Двете комисии ще проверяват и дали не са налице забранени споразумения при търговците. "В момента между тези две неща..
Министърът на енергетиката Жечо Станков проверява хода на работата по строителството на Вертикалния газов коридор, който е една от стратегическите инициативи в сектора с международно участие. Проверката е в района на село Микрево, община Струмяни. На място пристигна премиерът Росен Желязкови и представители на другите шест страни, които..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов обвини в политическа пристрастност члена на Висшия съдебен съвет Атанаска Дишева и отказа да отговоря на въпросите ѝ при представянето на годишния доклад на държавното обвинение за миналата година. Преди нея безуспешен опит да зададе въпроси за конкретни дела направи и Олга Карелска...
Българският F-16 е летял за първия си полет на територията на България. Това е станало в късния следобед в сряда, съобщиха авиационни сайтове. От Министерството на отбраната уточниха в съобщение, че процедурата по техническото приемане е приключила. В момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината. Министърът на отбраната..
Близо 70 населени места в 14 окръга на Румъния са засегнати от последиците от обилните дъждове през последните 24 часа, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на Департамента за извънредни ситуации. Наводнени са 68 къщи, 114 двора, 51 мазета и сутерени, включително на обществени институции, и шест стопанства в общо 69 населени места в 14..
Има готовност за протести в поне в четири-пет сфери от обществения сектор с искания за по-високи доходи – това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, който даде пример със социалното напрежение при медицинските сестри. Синдикалният анализ сочи, че средната заплата в частния сектор, в последните 4 години, расте много по-бързо от тази в..
Несъгласни сме с цялостната външна политика на България спрямо Израел . Това каза пред БНР Камал Догмуш, член на УС на Сдружението на палестинците в..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
"Едноличното решение на Джевдет Чакъров да напусне председателския пост на ДПС е жалка персонална капитулация пред Пеевски. Такива действия са в остър..