“Предавам ти звънеца на председателя. Получих го в началото на моя мандат. Първоначалната идея бе да звъня с него, когато някое изказване прехвърляше три минути. А всички изказвания надвишаваха три минути. Така че ти предавам звънец, който не служи за абсолютно нищо”.
Шегите обаче останаха на церемонията и отстъпиха място на приоритетите. "Първият климатичен закон ще бъде създаден през 2020-а година, така че пътят към климатичния неутралитет през 2050-та година да бъде необратим" - така фон дер Лайен се върна към основния от приоритетите на своята Комисия. И тъй като всяка битка винаги опира до онова тривиално нещо като парите, се разбра, че за целта трябва да се съберат 100 млрд. евро за следващите 7 години.
Урсула фон дер Лайен обясни как:
“За да постигнем тази цел, ние изграждаме механизъм, който ще привлича средства от бюджета на ЕС, както и съфинансиране от страните-членки, а също и група по европейския инвестиционен план, която да набира необходимите публични и частни средства”.
Целите обаче са едно, а реалностите - съвсем друго. Последните показаха, че страните-членки никак, ама никак няма да се разберат за бюджета за следващите 7 години в настоящия му вид. На първо време приятелите на кохезията, сред които и България, категорично отказват да приемат предложението на финландското председателство, в което парите за кохезионната и за селскостопанската политика са орязани. Някои съкращения определено не се понравиха и на председателката Фон дер Лайен:
„Загрижена съм за суровите орязвания, които виждам в тези предложения, като се сравнят с предложенията на Комисията. И тези сериозни орязвания са за политики, които имат ключови цели от стратегическия дневен ред, а те ще бъдат засегнати от тези съкращения - например "Фронтекс", отбрана, дигитализация или пък фондовете за зелена икономика“.
И макар Фон дер Лайен да поиска от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел преговорите по рамката да се възобновят и да се постигне съгласие в началото на следващата година, картината далеч не изглежда толкова оптимистична. Как ще се примирят за толкова кратко време интересите на приятелите на кохезията и останалите? До Европейския съвет има по-малко от една седмица, а едва ли можем да очакваме и след това посланиците или министрите да седнат на една маса по Коледните празници и по Нова година да осъмнем като по чудо с готов бюджет. По-реалистично е дори да очакваме да влезем в 2021-а година без рамка и договорени параметри, което означава, че ще трябва да го караме по стария бюджет. И след като дори 7-годишният бюджет, който е позната процедура за европейските институции, среща толкова пречки за съставянето си, колко време ще отнеме създаването на съвсем нов механизъм за набиране на средства за Зеления пакт?
Друг парещ въпрос е отбраната. И понеже винаги става дума за пари, а в този случай за много повече, просто на този етап явно ги няма или пък това, което го има, не стига. Което също не се харесва на председателката:
„Средствата, заложени от финландското председателство, не са достатъчни. Ако се отнасяме сериозно към това, трябва да инвестираме“.
И така, първата седмица на Урсула фон дер Лайен бе белязана от много добри намерения. Засега те остават такива, защото на този етап им липсва най-необходимото за тяхната реализация. Събития, които затвърждават трудното начало на тази Комисия, като й обещават то да я съпътства през целия й мандат.
Няма признаци, че Русия има „апетит“ за мир, заяви британският външен министър Дейвид Лами след среща на външните министри от Г-20 в Южна Африка. Пред британски медии Дейвид Лами предупреди, че Западът не трябва да се „залъгва“ от опитите на Владимир Путин да облече империализма като прагматизъм преди каквито и да е разговори за бъдещето на Украйна...
23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболската област са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата. Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..
Лидерът на “Реформирай Обединеното кралство” Найджъл Фарадж заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не е диктатор, след като беше обявен за такъв от президента на САЩ Доналд Тръмп. Същевременно Фарадж смята като Тръмп, че в Украйна би трябвало да има избори. Найджъл Фарадж каза, че думите на ДоналдТръмп трябва да се приемат "на сериозно",..
Израелската армия съобщи, че "засилената антитерористична операция" на Западния бряг ще продължи след взривовете в няколко празни автобуса по-рано тази вечер. Няма жертви. Блокирани са входовете към някои райони на Западния бряг, допълни армията. Полицията съобщи, че две от експлозиите са били в град Бет Ям, а трета - в град Холон в Централен Израел...
Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица. Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност. "Не искаме примирие, което да..
Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..
Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година. Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..