На 14 декември най-запалената софийска публика ще има шанса да аплодира един от най-прочутите шоумени на световната сцена - Роби Лакатош, когото наричат "Краля на циганската цигулка". Концертът е от 20 часа в зала 1 на НДК.
Роби Лакатош е уникален и много екзотичен изпълнител, наследник на Янош Бихари, който през XIX век става основоположник на стила А ла унгарезе и вдъхновител за написването на унгарските танци на Йоханес Брамс и унгарските рапсодии на Ференц Лист. В наши дни Роби Лакатош е най-уважавания в света "примаш" (лидер на цигански оркестър), свири на наследената от поколения прекрасна венецианска цигулка и винаги в репертоара му има класически пиеси, наред с поп песните и джаз импровизациите, където е неговата сила.
Лакатош беше в София на кратко посещение и любезно откликна на поканата за интервю, отправена му от предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Оказа се, че цветните ярки костюми и засуканите мустаци не са негова запазена марка само за сцената, а усмивката не слиза от лицето му дори когато е уморен от пътувания и поредица от интервюта.
За много хора изглежда важно дали казваме роми или цигани, за Вас съществена ли е разликата?
- Не. Въпрос на език е. Цигани идва от немски, нищо повече.
Със сигурност ще Ви задам въпроси, на които вече сте отговаряли многократно...
- Нищо, свикнал съм.
В какво се крие според Вас магията на циганската музика, че толкова силно въздейства не само на публиката, но вдъхновява и велики композитори от различни епохи?
- Това е много интересно. И е странно, но точно този въпрос никога не са ми го задавали. Казвам, че е странно, защото според мен на практика няма истинска циганска музика. Циганите още през 13. век са дошли в Европа и едно от най-традиционните им занимания е бил циркът. Където и да са обикаляли, в която и страна да са живели, те всъщност са приемали фолклорната традиция на съответното място и са я изпълнявали по техен си, цигански маниер. Да речем, циганските оркестри в България - те влагат много от българския фолклор в музиката си.
Обикновено приемаме, че музиката е в кръвта на циганите. В интервю Вие казвате, че не сте имали избор дали да станете музикант или не, било е предопределено и свирите на цигулка от 4-годишен. Но като седмо поколение музикант, чувствате ли отговорност за имиджа на Вашия етнос?
- Да, наистина е така. Естествено, циганите са много талантливи. В продължение на векове те са се занимавали само с шоу и до ден днешен в прочутите циркови трупи, във Франция например, има цели цигански династии, които свирят в оркестрите. Векове наред не са им позволявали да влизат в градовете, освен в случаите, когато са изнасяли своите представления по площадите. И те са се възползвали.
Вие обаче решавате да поемете по различен път - академичен. Това личен избор ли беше, или родителите Ви настояха да имате класическо музикално образование?
- Интересното е, че в нашето семейство всички имаме класическо образование. Например моят чичо Шандор Лакатош беше световна звезда през 50-те години на миналия век. И до днес по целия свят могат да се купят негови плочи. Той беше много важен човек, защото след войната беше първият цигански примаш, който изпълнява класическа музика с неговия състав. И при това много добре. И трябва да ви кажа, че когато Шандор Лакатош е бил млад, е бил ученик на прочутия Затурецки - големия цигулков педагог. По онова време и моят баща е бил негов ученик. И двамата са били много добри цигулари. Така че беше очевидно, че и аз ще премина през класическото обучение.
Музикантите, с които сега работите във Вашия бенд, също са солидно образовани. Бихте ли разказали за школата, която поддържате в Будапеща?
- Те са много добри музиканти. Много е важно за музиката, която аз свиря - не е лесно да намеря шестима души, които да са с цигански произход, да са с класическо обучение, но и джазмени. За мен е късмет да имам такива музиканти. От две години аз имам фондация в Будапеща и благодаря на бога, че вече имаме доста ученици. Школата всъщност е международна - има деца от Словакия, от Карпатска Румъния и от други места. Благодарение на тази фондация организирахме и Първия международен конкурс за цигулари-импровизатори на 7 и 8 декември в Будапеща. Много хора заявиха участие, журито също е престижно, а това е важно. Когато хората се записват за участие в конкурси, те се интересуват кой е в журито и какви са наградите. Ние не успяхме да съберем много пари, но все пак първата награда е 5000 евро и френска цигулка на стойност 50 000 евро. Втората награда е 3000 евро, а третата - 1000 евро. Ще има и предметни награди за всеки от осемте финалисти. Компанията е международна - имаме цигулари от Мексико, от Полша, от Румъния, двама американци, германец и французин.
А може би ако поканите някой от тях да се присъедини към Вашия бенд на турне - това би била най-ценната награда!
- На 8 декември е галаконцертът, а на 9-и имам концерт в дебреценската църква и там заедно с мен ще бъде и победителят в конкурса.
Като чете човек Вашата биография, остава с впечатление, че много от големите музиканти на нашето време са се надпреварвали да си партнират с Вас. Получавали сте изключителни комплименти от личности като Йехуди Менухин, Стефан Грапели, Вадим Репин, Максим Венгеров. Имали ли сте случай, в който Вие сте се притеснявали да застанете до някого, защото е голямо име?
- Аз обикновено не се вълнувам особено, защото много импровизирам. На практика нищо не мога на сбъркам (смее се).
Правите ли разграничение между стиловете и жанровете? При Вас всичко като че ли се смесва.
- Циганските оркестри по целия свят умеят да сменят стиловете много динамично. Но най-важното е всичко да се прави с вкус и неусетно.
Това научава ли се?
- Аз много размишлявам върху тези неща, защото нищо ново не мога да измисля, а хората го очакват от мен постоянно. Всеки нов компактдиск събужда любопитството на слушателя. Така че е трудно да се излезе от този затворен кръг.
Какво да очаква публиката от концерта Ви в София?
- Много се радвам, че съм тук, защото досега не съм бил в София. Имал съм един концерт във Варна и беше фантастично. Очаквам да имаме и тук много добра публика - мога само да обещая, че на никого няма да му доскучае. Ще включа най-популярното от всичките си албуми, ще бъде много пъстра програма. Може би ще има и танци.
***
В концерта на Роби Лакатош, освен музикантите от неговия бенд, ще участва и камерен състав от Оркестъра на Класик ФМ радио.
Междувременно стана известно името на победителя в Първия конкурс за цигулари-импровизатори, организиран от Роби Лакатош в Будапеща - Ласло Дука, познат на публиката като Лаци.
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..