Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво показва подкрепата за Сотир Цацаров в НС

Снимка: БГНЕС

Фигурата на Сотир Цацаров явно е изключително приемлива за целия политически елит в Народното събрание, включително и за БСП. Няма нищо изненадващо в това - това е една изключително силна фигура, която за 7 години е натрупала много информация за всички, за отделни партии, за отделни фигури. Едва ли някой може да се опълчи срещу неговата персона.
Това каза за БНР политологът Цветанка Андреева в коментар за избора на Сотир Цацаров за ръководител на КПКОНПИ. Тя отчете, че и при избора на Иван Гешев за главен прокурор, и при този на Сотир Цацаров остава недоверие в обществото и „вече действията към тях ще се гледат под лупа“. Относно предложенията за реформата в прокуратурата тя коментира:

„Наблюдаваме опасна политическа кампанийност, включително в говоренето на президента. Аз го слушах внимателно и ми направи впечатление, че сякаш във фокуса на неговото изказване съвсем не бе фигурата, която ще контролира главния прокурор. По-скоро моите изводи са два – първо, че Румен Радев няма да прави политическа партия и, второ, че той се готви да за втори мандат и привижда във фигурата на Бойко Борисов свой реален конкурент… Питаха го за Гешев, той отговаря за Борисов, ГЕРБ, магистралите и така нататък“.

Андреева определи предложението за индивидуална конституционна жалба като „единствената разумна, функционала теза на президента“. Според нея съществува страх е, че с новата фигура, която ще се въведе, за да контролира главния прокурор, може да се създаде поредната специализирана прокуратура:

„Това означава, че няма доверие в настоящите институции, което е политически и обществен проблем. Защо специализираната прокуратура, примерно, не наблюдава главния прокурор?“.

За ролята на неправителствените организации:

„Говоренето на Георги Марков е типично политическо. За него популизмът е начин да се изяви политически, критикувайки организации, които са водещи в областта на човешките права, той заема чисто политическа позиция, но ролята на неправителствените организации е огромна. Те са единствените, които могат да осъществят контрол върху службите, върху тези институциите, включително върху избора на главен прокурор…“.

Политологът Христо Панчугов също изрази притеснение от мащабната подкрепа за Сотир Цацаров:

„Трябва да ни притеснява липсата на разлика в българския политически елит. На разлика, която може да даде какъвто и да е отговор на въпроса как изглежда политиката в момента в България. Очевидно от една година насам има съглашение по отношение на политическата ситуация, по отношение на запазване на статуквото…Дали изборът на Цацаров е продукт на шантаж от страна на самия Цацаров към политиците, аз не мога да кажа, но това, което наистина е притеснително, е, че има обединение около начина, по който функционира в момента съдебната система".

Проблемът на българска съдебна система е именно независимостта на главния прокурор, смята той:

„Независимостта и безконтролността на прокуратурата и донякъде на съдебната власт във всичките ѝ проявления е всъщност в основата на това, което ние наблюдаваме като проблем и на негативните доклади на Европейската комисия от последните 10 години“.

Относно сблъсъка Радев - Борисов

„Системният проблем е липсата на институционалност. Нито Бойко Борисов, нито Румен Радев успяха да влязат в институционалната си роля и всъщност да провеждат политика през силата на институциите, с които те разполагат. Радев в момента, за пореден път, се е сетил, че Българската конституция има дефицити и тепърва ще започва да предлага някакви обсъждания на промени. Наистина не изглежда сериозно! Макар да успява да дефинира в някаква степен проблемите през последната една година, той в нито един момент не се опитал да се възползва от институцията си по смислен начин, която да създаде поне впечатление, че се опитва да бори системно проблемите. Вместо това за пореден път слушаме някакви бъдещи пожелателни актове, които по-скоро са свързани с това да се позиционира той срещу премиера, а не обратното. Бойко Борисов, за съжаление, е влязъл в този тон с разказа за това какъв бил Румен Радев ... разказ за безпомощността на институцията да намери начин да влезе в политически диалог с другата институция. Това в най-голяма степен показва разпада, на който ние сме свидетели през последната поне една година…. Българските граждани вече дълбоко не виждат разлика във фигурите, които ги представляват. Това все повече ще се задълбочава като проблем и все повече ще носи негативни тенденции в българската политика“.

ЕС - надежда за нормален политически процес в България

„Дебатът в България по отношение на съдебната реформа върви много отдавна, той не се движи наникъде, излизат Венецианската комисия и Съвета на министрите със становище, а на другия ден имаме предложение за промяна в Закона….

Това е, което ще гарантира все пак някаква отчетност на тези институции отвъд тяхната невъзможност да приемат, че някой може да мисли по различен начин, което е основният проблем и отвъд това, че те са си повярвали до степен, в която смятат, че са постигнали абсолютната истина", коментира още Христо Панчугов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54