Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Владимир Аврамов

От ляво надясно: Владимир Аврамов, Стоян Сертев, Константин Кугийски, Стефан Магнев
Снимка: Архивен фонд

На 3 декември 2019 г. се навършиха 110 години от рождението на големия български музикант проф. Владимир Аврамов - изтъкнат цигулар и педагог. 

За постиженията на Аврамов често е ставало дума в историческата рубрика "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - почти няма наш цигулар, който да не е бил негов ученик, а ако не лично негов, то на някой подготвен от него преподавател. Достатъчно е да се изброят имената на Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Любен Йорданов, Георги Байнов, МинчоДимитров, Валетин Стефанов, Ангел Станков, Йосиф Радионови много други.

Не случайно проф. Аврамов е много търсен лектор и преподавател в много страни по света, участник в журитата на много от престижните цигулкови конкурси като „Чайковски“ в Москва, “Бах“ в Лайпциг, “Паганини“ в Генуа, “Жак Тибо" в Париж, “Карл Флеш“ в Лондон, “Фриц Крайслер“ във Виена, "Кралица Елизабет“ в Брюксел и др. Той е председател на органицазционния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“ в Провадия, има голям принос и за създаването на Международния фестивал на камерната музика в Пловдив. 

Владимир Аврамов е и изявен български концертиращ цигулар с голям репертоар, красив тон, прецизна техника и точно чувство за стил.

Но този път акцентираме и върху още едно забележително постижение на проф. Аврамов - създаването на струнния квартет “Аврамов“, едно от големите постижения на нашата музикална култура и с особено значение за стимулирането на творчеството на българските композитори, чиито първи изпълнители беше почти винаги този квартет. Дори погледнато само в този аспект, значението на състава е огромно.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с проф. Владимир Авмрамов от  2002 г., когато той е на 93 години, в което разказва историята на създаването на този забележителен камерен ансамбъл с членове през 1938 г.: Владимир Аврамов - първа цигулка, Стоян Сертев - втора цигулка, Стефан Магнев - виола и Константин Кугийски - виолончело. Чуйте спомените в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42