Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров:

Някои лекари не получават и две минимални заплати

Цените на клиничните пътеки са потискани с години, не могат да скочат изведнъж

Снимка: Ани Петрова, БНР

„Малко ми се струва нереалистично няколко човека да определят бъдещето на здравеопазването в България.“ Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров по повод протестите на медицински сестри и срещите им в институциите. „Всеки има право да се бори за по-добро възнаграждение, но що се отнася до структура, финансиране и система на здравеопазване, има експерти в тази област“, посочи той.
    

Протестите на медицински сестри отново задълбочиха разделението в здравната гилдия и противопоставянето между сестри, лекари и пациенти. Сестрите поискаха минимални възнаграждения от 950 лева, а от БЛС настояват в новия рамков договор да бъде конкретизирано как точно ще се изплащат заплати от приходите от клиничните пътеки.

„Колкото и да се твърди, че няма точно изчисление каква част от цената на пътеката е за персонала, явно практиката показва, че всички лечебни заведения плащат заплати предимно от приходи по клинични пътеки“, изтъкна д-р Маджаров, според когото има още няколко дни за изчистване на текстовете преди да се подпише новият Национален рамков договор.

Не е голяма ножицата между заплатите на лекари и сестри

"Лекари на световно ниво у нас получават по-високо възнаграждение от колегите си, но 85-90 на сто от лекарите получават съвсем малък процент различна заплата в сравнение със специалистите по здравни грижи, с които работят в екип. И това е факт. Може да се провери“, подчерта още Иван Маджаров.

„Ако направим справка, ще видите, че наистина само лекари на световно ниво, които извършват уникални неща, редки, получават сравнително високи заплати, нормални за европейските лекари. Останалите колеги, някои от тях дори не получават и две минимални работни заплати за страната“, изтъкна той.

Преразказани фалшификации  

Относно разказите на протестиращи сестри за надписване на клинични пътеки Маджаров изтъкна, че е било редно това да бъде съобщено на компетентните органи по-рано:

„Смятам, че всеки, който е свидетел или участник  във всякакъв род манипулации и фалшификации би трябвало веднага да информира съответните органи. Да не говорим, че изобщо не трябва да участва в такива манипулации. Бях учуден, че няколко години след това или месеци, нямам представа кога, разказват в миналото, като някаква приказка“, коментира д-р Маджаров.

„Никога не сме заставали зад това, че трябва да се издържаме в резултат на манипулации и „фалшиви“ клинични пътеки. Ние настояваме, че трябва да се издържаме от добре остойностени, добре платени медицински дейности“, допълни председателят на Българския лекарски съюз.

С години трупано изоставане

„Дълги години потискане на цените на клиничните пътеки водят до това – с години, с години ниски цени, а сега в момента сме изправени пред проблем, огромен, защото не можем за една година да повишим цените с 50 или 100%, за да се случи нещо осезаемо. Ясно е, че изоставането през годините се е трупало.“

Чуйте други детайли по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51