Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полският парламент прие законопроект за дисциплинарни мерки срещу съдиите

Снимка: БГНЕС

Полският парламент прие спорния законопроект за дисциплинарни мерки срещу съдиите, критични към съдебната реформа в страната.

Долната камара на полския парламент прие породилия сериозни полемики законопроект, който позволява да се санкционират съдиите, противопоставили се на съдебната реформа, в която опозицията съзира риск за правовата държава, предадоха световните агенции.

Законопроектът беше приет след оживени пленарни дебати вчера и днес с 233 гласа "за" и 203 гласа "против". Вотът стана броени часове, след като Европейската комисия призова Варшава да отмени временно прилагането на този тест и да се консултира с международни експерти.

Законопроектът беше бързо подготвен от консервативната партия Право и справедливост, която е на власт в Полша. Той бе изготвен като реакция на решенията на Съда на Европейския съюз и на полския Върховен съд, които поставиха под въпрос част от породилите полемика съдебни реформи. Според полския министър на правосъдието Збигнев Жорбо законопроектът защитава и възстановява нормалното състояние на полското правосъдие.

Още при публикуването му законопроектът породи ожесточени критики в юридическите среди, които се обезпокоиха за независимостта си. Законопроектът предизвика и големи протести. Парламентарни юридически експерти също изразиха резерви към него.

В резултат на това законопроектът бе променен, но все още заплашва с изключване на съдии от Върховния съд, оспорващи компетентността на магистратите, назначени от орган, смятан от опозицията за политизиран.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Ставрев

Общинар: Нови автобуси до Витоша няма да има. И лифт няма да има

Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини. "Ръководството на Столичния автотранспорт не се е справило да я организира адекватно. Скоро най-вероятно няма да видим нови автобуси до Витоша . С кола остава все по-трудно да се качи човек...

публикувано на 15.07.25 в 08:06

Започва записването на приетите на първо класиране ученици в 8. клас

От днес започва записването на учениците в 8. клас на приетите след първо класиране. То ще продължи до 17 юли включително. Младежите имат възможност да се запишат  в училището, в което са приети. За целта трябва да подадат заявление до директора, оригинал за свидетелство за основно образование, както и медицинско свидетелство за..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Продължава борбата с пожара в Рила

И днес продължава борбата с пожара в Рила, обхванал около 500 декара. Вчера огънят беше локализиран в два от фронтовете.  Повече от 50 пожарникари, горски работници, военнослужещи и доброволци бяха през целия ден на терен в опит да бъде овладян пожарът над Рилския манастир.  Създадена е необходимата организация, като към екипите ще се включи и..

публикувано на 15.07.25 в 07:56
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Русия с поредна нощна атака с дронове и ракети срещу Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е разговарял с Доналд Тръмп и двамата са обсъдили "решения" за по-добра защита на Украйна. Тази нощ Русия извърши поредна атака над Украйна с дронове и ракети. Въздушна тревога беше обявена в редица украински области. Руски дронове са убили двама души в южната Херсонска област, съобщи в..

публикувано на 15.07.25 в 07:44
Тръмп заплаши Русия със санкции, е изписано на новинарската лента върху фасадата на руската информационна агенция ТАСС. 14 юли 2025 г.

Райна Александрова заканата на Тръмп към Русия: Интересно, но несериозно

" Интересно, но леко несериозно , предвид нашия опит с митата и безкрайното им отлагане." Така сънародничката ни от Канада Райна Александрова, журналист и софтуерен инженер, коментира заявките на американския президент спрямо Москва заради продължаващата война в Украйна. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия Тръмп..

публикувано на 15.07.25 в 07:39

СЕМ довършва процедурата по избор на генерален директор на БНТ

Съветът за електронни медии ще проведе днес извънредно заседание, за да довърши процедурата по избор на генерален директор на Българската национална телевизия от юни 2022 г.  Съгласно указания на съда, които медийният регулатор трябва да изпълни, процедурата по избора се връща във финален етап - а именно гласуване на кандидатурите на всеки един от..

публикувано на 15.07.25 в 07:23

Протест и контрапротест заради казус с родилка в "Майчин дом"

Протест срещу насилието над родилки организират близки на Антония Андонова, която в края на миналата седмица публично обвини лекарка от "Майчин дом" във физическа и вербална агресия по време на раждането на сина ѝ. Демонстрацията ще се проведе тази вечер пред лечебното заведение. Там ще се състои и контрапротест в защита на обвинената..

публикувано на 15.07.25 в 07:14