Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2019: Политически сътресения в Гърция, Румъния и Турция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За румънците евроизборите бяха удобната възможност, за да накажат управляващата Социалдемократическа партия срещу чието правителство протестите не стихваха и през 2019.

Изборната загуба през месец май обаче никак не разтревожи управляващите.  

Трудно създаденото от Виорика Дънчила през 2018 година правителство, заради близостта ѝ с лидера на Социалдемократическата партия Ливиу Драгня, политик с доста спорна репутация, остана на власт почти две години. То беше свалено с вот на недоверие в парламента, за който гласуваха и депутати от партията на Дънчила. А, причината - законодателните промени, насочени към отслабване на независимостта на съдебната система и борбата с корупцията. 

Премиерът Виорика Дънчила (отпред вляво) и Ливиу Драгня

Към този момент тя изглежда спечелена, защото 80% от румънците гласуваха срещу амнистията на осъдени за корупция високопоставени държавни служители на поискания от президента Клаус Йоханис референдум. Така през май в затвора заради присъда за корупция влезе лидера на управлявалата до скоро Социалдемократическа партия - влиятелният Ливиу Драгня, смятан за един от автократичните лидери в Европа. Определение, дадено му заради опита му да реформира съдебната система без да се съобразява с правилата на Европейския съюз. Борбата с корупцията  беше сред постиженията, за които Румъния често беше давана за пример. За подновяване на тази тенденция обеща да се бори и президентът Йоханис, който през 2019 получи доверието на сънародниците си за втори мандат.

Изборна загуба за СИРИЗА

И докато румънците очакват промяна в политическата си система, която вероятно ще настъпи след изборите догодина, то за гърците промяната дойде след изборите през юли, поискани от вече бившия премиер Алексис Ципрас заради загубите на партията му СИРИЗА на тазгодишните местни и избори за представители в Европейския парламент.


Ципрас предава властта на Мицотакис

Гърците решиха да подкрепят на изборите опозицията и така да покажат на Алексис Ципрас, че чувството им за гордост е наранено. Най-вече от неизпълненото обещание на СИРИЗА за опрощаване на дълга на страната към международните и кредитори. Тема, която Ципрас - отявлен противник на кредитните споразумения, умело използва през 2015 година, когато застана на вълната на протестен вот и получи право да управлява страната. Доверие, гласувано му заради очакванията, че ще премахне ограниченията на кредиторите, но и заради имиджа му на разрушител на статуквото. Сега очакванията за промяна са насочени към лидера на „Нова демокрация“ и нов премиер на Гърция - Кириакос Мицотакис.

Мицотакис, който произхожда от една от емблематичните за гръцката политика фамилии, е определян като представител на новото поколение политици, за които се смята, че са наясно с проблемите на страната си.

Смут в Турция

Изборни резултати смутиха през 2019 управлението в Турция. Непознаващият загуби президент Реджеп Таийп Ердоган получи от избирателите си недвусмислен сигнал, че обществото иска промени след като управляващата Партия на справедливостта и развитието загуби  на местните избори в Истанбул и в още девет големи турски града.

Въпреки вътрешнополитическите си проблеми, Ердоган продължи да преследва целта си - да превърне Турция в стратегически играч, чиито глас задължително трябва да бъде чут от световните сили при вземането на важните решения за международния дневен ред.

И тази година станахме свидетели на остър тон от страна на Анкара спрямо Съединените щати и президента Тръмп, с когото, както подчерта Ердоган имат взаимни симпатии и че държи на добрите двустранни отношения. Но, дали това е възможно?

Разрив със САЩ?

„Ще затворим базата „Инджирлик“, ако е необходимо“.

Така турският президент отговори на исканото от Съединените щати обяснение за заплахата на Анкара да затвори две стратегически военни бази, използвани от американската страна. Използването на тези бази е в рамките на символ на ангажимента за сътрудничество и отбрана на Турция, САЩ и Европа в рамките на НАТО.

Тонът турският президент втвърди и към Европа, този път заради критиките на Брюксел за започналата от Анкара военна операция в Северна Сирия.

Не така критично обаче се отнесе Ердоган през тази година към Русия. Същевременно многократно той даде да се разбере, че връзките на страната му с Москва не са алтернатива на отношенията с други съюзници.

Целия годишен обзор можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столичният кмет Васил Терзиев.

Терзиев: Бонусната система за служителите в градския транспорт ще има

Бонусната система за служителите в градския транспорт ще има, обяви след среща със синдикатите кметът на София Васил Терзиев. На нея градоначалникът е представил предложенията на столичната община в тази посока. Той изрази надежда до средата на следващата седмица синдикалните организации да запознаят служителите, за да може споразумението да бъде..

публикувано на 11.10.24 в 13:11

Бисерка Цанева е освободена от длъжността заместник-министър на правосъдието

Със заповед на служебният премиер Димитър Главчев от длъжността заместник-министър на правосъдието е освободена Бисерка Цанева.  Цанева напуска поста по лични причини, съобщават от правителствения пресцентър .

публикувано на 11.10.24 в 12:47

Европрокуратурата обвини бивш кмет на Варна и още трима за измама с ремонт на пристанище

Офисът на Европейската прокуратура в София повдигна обвинения срещу бившия кмет и бившия областен управител на Варна - Иван Портних и Стоян Пасев, както и на двама официални представители от Изпълнителна агенция "Морска администрация" във връзка с разследване на докладвана от ОЛАФ за вероятна измама за реконструкцията на пристанище. Четиримата..

публикувано на 11.10.24 в 12:32

Без консенсус между бизнеса и синдикатите за увеличаване на минималната заплата

Няма консенсус между бизнеса и синдикатите по темата за увеличаването на минималната работна заплата от догодина. Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда проекта на правителствено постановление за повишение на това възнаграждение от 1 януари на 1077 лева вместо сегашните 933 лева. Според Кодекса на труда размерът на..

публикувано на 11.10.24 в 12:24

Японската организация "Нихон Хиданкьо" получава Нобеловата награда за мир

Японската организация "Нихон Хиданкьо" получава Нобеловата награда за мир за 2024 година, съобщи председателят на норвежкия Нобелов комитет Йорген Ватне Фриднес на специална пресконференция в Осло. "Нихон Хиданкьо" е национално движение на оцелелите след взрива на атомните бомби в японските градове Хирошима и Нагасаки.  Отличието се връчва на..

публикувано на 11.10.24 в 12:16

Оркестър "Митонисимо" открива сезона си с концерт, посветен на Пучини

Оркестър "Митонисимо" открива сезона си с концерт, посветен на 100-годишнината от смъртта на италианския композитор Джакомо Пучини. Концертът представлява една богата програма от оперни и инструментални произведения на Пучини , съобщи пред БНР диригентът Огнян Митонов. "Това е концерт, който обединява освен оперни арии и ансамбли - в..

публикувано на 11.10.24 в 12:14

ООН: Увеличава рискът за мироопазващите сили в Южен Ливан

22 души са загинали и близо 120 са били ранени при израелски въздушни удари в централната част на Бейрут в четвъртък вечерта. От ООН заявиха, че се увеличава рискът за мироопазващите сили в Южен Ливан след израелска атака срещу щаба им.  Десетки загинали и ранени при израелски удари в Бейрут Израелските удари бяха насочени в квартал..

публикувано на 11.10.24 в 12:14