Той получи отличие на президента „Джон Атанасов" за дебютен пробив в областта на компютърните науки.
Ако попитате Звездин Басарбов защо е започнал да се занимава с проекти в областта на блокчейн и изкуствения интелект, то ще ви отговори: „В училище, като бях в гимназията, ми беше малко скучно…“
Твърде много врати
Всъщност 19-годишният младеж признава, че интересът е провокиран от новите възможности в компютърните технологии. „Просто имам влечение към това да уча и да разбират нови неща. Знам, че дори да нямам конкретен план какво ще правя през целия си живот, това отваря твърде много врати“, мотивира се Звездин.
Освен, че вече е носител на сертификат „Джон Атанасов за дебютен пробив в областта на компютърните, Звездин Бесарабов стои и зад проект на блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект. Това му носи признание на Младежкото научно ЕКСПО в Люксембург заради предприемаческата насоченост на проекта. Звездин разработва и други проекти в областта на блокчейн и изкуствения интелект, които да анализират публични блокчейн данни с целта да се правят по-точни прогнози в областта на икономиката и пазарите. А всичко това му носи серия признания. И обяснението - човек има отговорност да развива света около него.
Да развиваш света
„На емоционално ниво много ми харесва да създавам стойност за другите хора“, допълва той.
Звездин Басарбов в момента учи първа година в Лондонския университет компютърни науки. И е от онова поколение, което разбира, че новите технологии ще донесат нова социална структура на обществото.
„В момента има твърде много социални структури – в университети, компании, включително политики, които не са особено ефективни“, пояснява Звездин, според когото новите структури ще стимулират хората да се развиват.
Това, че няма ефективна организация, е голяма пречка пред нашата цивилизация, подчертава той.
„От тази гледна точка всякакви технологии с изкуствен интелект, особено с блокчейн технологии, могат да позволят на хората да изграждат конструкции, които не са толкова стандартни, както в днешния си вид и да позволяват на хората да се организират по начин, който да ги прави по-ефективни, да им дава възможност да изразяват своята креативност.“
Технологиите - връзка с човека
Затова Звездин Бесарабов ще запише да учи и психология. „Защото ако не вземаме предвид как човек се чувства, как мисли и какво иска на всяка стъпка, която развиваме, решение въз основа на технологиите, е много лесно да изпуснем целта на технологическото решение, което създаваме.“
Резултатите говорят за човека, убеден е Звездин. Технологията му за ръкописна машина, която може да пресъздаде ръкописен текст на човек, вече е била закупена от компания, за да тества таблети. И това се е случило докато той е едва на 17 години.
Визитка
Звездин Бесарабов e носител на сертификат в категорията „Джон Атанасов – дебютен пробив в областта на компютърните технологии“.
През настоящата година в конкурса „Млади таланти“ Бесарабов печели правото да представи страната ни на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS) през септември в София. За целта той създава блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект и получава награда – възможност да участва в Младежкото научно ЕКСПО в Люксембург.
На международното състезание Intel International Science and Engineering Fair той печели 3 специални отличия, което е рекорд за страната досега.
За Звездин и неговите мечти и идеи слушайте в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..