Кино „Влайкова“, стопанисвано от читалище „Антон Страшимиров - 1926“, е най-старото действащо кино у нас. Изграждането му започва през 20-те години на миналия век. Единственото прекъсване в дейността му е заради бомбардировките над София.
Сега надеждите са свързани с това да бъдат събрани средства и за нова озвучителна и осветителна техника, както и за закупуването на нов киноекран.
Ще направим всичко възможно киното не само да продължи да съществува, но и да си върне емблематичната стойност, да стане културен център на цяла София, каза в предаването „Преди всички“ Олег Ковачев, който е председател на настоятелството на читалище „Антон Страшимиров – 1926“.
„Толкова малко кина останаха извън моловете, че е просто грехота, ако изпуснем този шанс“, посочи той.
Повече от 30 известни лица от сферата на изкуството декларираха подкрепата си за каузата в специални клипове, които се въртят в мрежата.
„За около 15 дни събрахме около 22 хиляди лева, което е много и с голям поклон благодарим на всички, които даряват пари, за да може да направим киното такова, каквото заслужава да бъде едно кино в центъра на европейската столица София“, заяви Олег Ковачев. Това е около една трета от сумата за нова, дигитална киномашина.
В България се заражда общество, което не само можем да наречем гражданско, но и много съпричастно към подобни културни кампании като тази за кино „Влайкова“, посочи режисьорът, според когото „хората стават по-добри“.
Амбицията е кино „Влайкова“ освен да започне да показва стойностни, качествени нови филми, да прави и повече моноспектакли на хубавата си сцена, уточни Ковачев. Сега там се случват джаз концерти, благотворителни прожекции, сутрешни детски прожекции.
„Вече е на 93 години това кино. Има около 30 хиляди дни, в които е работило“, посочи още Олег Ковачев, който е пресметнал, че през киносалона са минали над 5 милиона зрители, откакто е създадено.
Сега киното има 100 места, но когато бях дете бяха 300, спомня си Ковачев. „Спомените са велики. Там съм гледал още като 7-8 годишен страшни филми като „Черното лале“ с Ален Делон, „Херкулес“, „Троянската война“… Билетите бяха скъпи – по 15 и по 20 стотинки и не ми даваха да гледам един и същr филм три пъти, защото нямахме пари.“
Дарителската сметка на кино „Влайкова“ е отбелязана на Фейсбук страницата на киното. Може да се дари още в чайната към киното и в специализирания сайт за дарения Платформата.
Още за кампанията за най-старото кино слушайте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕСНа 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..