Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът Златина Каравълчева: Бог се открива първо на хората с нелукави сърца

Празникът провокира въпроса в какво вярваме - в красива традиция или в нещо повече

Снимка: Златина Каравълчева

В тези празнични дни си слагаме спирачка на стресиращото ни ежедневие. Това е време на равносметка, в което можем да останем насаме със себе си и с най-близките си, които в забързаното ежедневие нямаме време да погледнем в очите. Това е очакването на първи план. На втори план, който е по-мистичен, стоят очакването и надеждата да преоткрием смисъла на раждането на Христос на земята - това каза в предаването "Нощен хоризонт" историкът Златина Каравълчева. Тя е дългогодишен редактор в сайта "Двери на православието". В момента работи в Центъра за образователни инициативи „Двери”, специализиран в издаване на учебни пособия и помагала с християнско съдържание.

Отвъд лустрото на празника

„Толкова сме свикнали с този разказ за Христовото Рождество, че сме изгубили усета, че тогава, преди 2 хиляди години, а и сега, на Рождество Христово се е случило нещо абсолютно невероятно, нещо революционно в историята на човечеството. Бог, самият творец на вселената, този висш разум, прехвърля бездната, която разделя творението – ние, които живеем във времето, и вечността, в която пребивава той, и става човек. Това е нещо абсолютно алогично, това е абсурдно. Това не може да не предизвиква потрес. Всички са били религиозни. И тогава не всички са били готови, не всички са били  способни да повярват, че това се е случило, че самият Бог е станал човек. Това се е превърнало в препъни-камък за съвременниците на Христос, а е препъни-камък и за нас днес.“

За Златина Каравълчева именно това е ценно – да си задаваме този въпрос и днес, да бъдем разтърсени от това, вместо да се плъзгаме „по лустрото на празника, колкото и да е хубав, с цялата украса, семейна атмосфера и празничност, с която традицията го е надарила“.

„Зад този пласт има нещо съкровено, разтърсващо и ми се струва, че в тези дни трябва да намерим поне малко време да си зададем този въпрос – има ли Бог, Той наистина ли е станал човек. Когато празнуваме Рождество Христово, в какво вярваме – в една красива традиция, която събира семейството в края на годината или може би в нещо повече от това?“

Тайната поява на Спасителя

Точната година на Христовото Рождение не е запазена. Във връзка с административно преброяване на населението Йосиф и Мария се отправят към родния му Витлеем южно от Йерусалим, като така се сбъдва старозаветно пророчество за появата на Спасителя.

Защо Бог избира да се роди в пободна нищета, сред животните, след като еврейският народ е чакал с такъв копнеж своя месия?

„Христос като че скандализира тези очаквания. Ражда се като представител на най-низшата класа, сред бедните, на такова място – поетично църковните песни в тази нощ казват, че животните са го топлели с дъха си в яслите. Ние бихме си казали – ако той се беше родил в дворец, сред силните на деня, нямаше словото Му след това, на пророк, да има по-силен отзвук, да бъде по-прието, по-авторитетно?“

Това раждане остава незабележимо – в ден на преброяването, в обор. Затова и убягва на историците на епохата и не е описано, уточнява Златина Каравълчева.

Чудото

„Никой не знае и не очаква, не може да заподозре какво чудо се случва в този ден в човешката история. Така Бог идва на света – избира да дойде тайно. /…/ И нищо, свързано с раждането Му не е привличало изключителното хорско внимание.“

Показателно е на кои хора Бог избира да разкрие тайната, смята Каравълчева.

„Първите са били хората с най-нелукави сърца, пастирите в непосредствена близост. На тях им се явяват ангелите и им казват тази вест – че на земята се е родило необикновено дете и на земята е дошъл мирът. Първите, които получават благата вест, са били хората, в чиито сърца е нямало лукавство. Те не са били образовани, не са били светци, но са били чистосърдечни хора. На това простосърдечие виждаме по-нататък Христос колко много държи през целия си живот, с всичките си проповеди. Той прощава на всички грешници, единствените, с които не може да установи никаква лична връзка – това са фарисеите и лицемерите. Виждаме тази червена нишка между Бога и това, което го отделя от хората, да започва още от момента на Неговото раждане.

Златина Каравълчева е завършила история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализирала е византинистика в Атина, има докторат в областта. Преводач e на книги и статии предимно от гръцки език.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05