Британският национален ежедневник The Times публикува редакционна статия, в която представя своята гледна точка за това как Западът трябва да отговори на автократите, които по всяка вероятност ще доминират международния дневен ред и през новата 2020 година.
Това означава, че светът ще трябва отново да се съобразява с лидери като Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган и Си Дзинпин.
Според изданието периодът от 1990 г. до 2015 г. ще остане като най-демократичният в историята на човечеството:
Краят на Студената война позволи на бившите съветски републики и държави от Централна Европа да преминат към самоуправление. Сложен бе край на апартейда в Южна Африка. Западните страни, предимно САЩ, популяризираха идеята за преход към демокрация. Турция на Ердоган се разглежда като мек модел за това как политическият ислям може да бъде отслабен. Появиха се и много добри идеи по отношение на модернизацията и глобалното сътрудничество.
При администрацията на американския президент Барак Обама изглеждаше, че може да се постигне реален напредък по въпроса за ядреното разоръжаване.
„ И тогава всичко се обърка. През 2014 г. Путин реши, че анексията на Крим и подбуждането на конфликт в Източна Украйна ще се разминат. Си Дзинпин просто отхвърли критиките на западните, азиатските и арабските страни, когато създаде масови лагери за „преквалификация“ на мюсюлманските уйгури. След неуспешен опит за преврат Ердоган изпрати десетки хиляди хора в затвора, закри вестници и инициира чистки в съдебната система и армията. Освен това Турция, член на НАТО, сметна за добре да закупи нови руски ракети“, пишат още авторите на статията.
Германските политици призоваха Европа да приеме защитни мерки срещу американските санкции, след като Вашингтон успя да спре завършването на новия подводен газопровод, свързващ Русия директно с Германия, пише американския вестник The Wall Street Journal.
Двупартийният ход на САЩ, иницииран от Конгреса миналата седмица, заплаши с налагане на санкции срещу компании, работещи по довършването на "Северен поток-2", най-големият проект за енергийна инфраструктура в Европа, който САЩ и някои европейски страни се страхуват, че може да даде на Русия известен контрол върху енергийните доставки на континента и да увеличи приходите за все по-войнствения Кремъл.
Ново, 42-о отделение на Министерството на отбраната на Русия, ще се занимава с реализацията на държавната политика в сферата на международната информационна сигурност, съобщава руският „Спутник“, като се позовава на съобщение от външното ведомство.
„Отделът ще се занимава с разработването и прилагането на държавната политика в областта на международната информационна сигурност, включително борбата срещу използването на информационни технологии за военно-политически, терористични и други престъпни цели“, обясниха от министерството.
Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петър Петров гарантира, че независимо от ежедневните аварии, софиянци няма да останат без парно и топла вода през зимата. 150 милиона лева ще са загубите на дружеството до края на годината. Най-големите му задължения са към Българския енергиен холдинг и "Булгаргаз", които общо към края на ноември..
"Асад, съобразно традициите на управляващата династия, реши, че може да не спазва нито резолюции на ООН, нито указания на преговорния формат в Астана. Продължи да управлява еднолично, авторитарно, да настройва всички големи играчи на тази сцена и е логично да се стигне до предателство отвътре." Това каза в интервю за БНР Петър Танев, арабист,..
В Ловешка област десет населени места са без вода от днес заради авария на магистрален водопровод "Гложене". Без вода са Тетевенските села Градежница, Глогово, Български извор, и "Махала Асен", Брестница, Голяма Брестница и Златна Панега в община Ябланица, Дъбен, Торос и Пещерна в община Луковит. Директорът на Ловешкото дружество ВиК..
Лидерът на най-малката парламентарна група МЕЧ Радостин Василев каза, че не вижда нарушение на Конституцията в отказа на президента Румен Радев да извика на консултации "ДПС - Ново начало": "Аз мисля, че не е длъжен да кани всички и че няма абсолютното изискване на Конституцията, но това е мое лично мнение. Това е знак, че междуличностна..
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че няма промяна по обстановката по границите ни след последните събития в Близкия изток и по-конкретно Сирия. По думите му при необходимост ще се въвеждат допълнителни сили и средства по българо-туската граница: "В граничното поделение на българо-турската граница в максимална степен се..
Над 9,5 милиарда лева са заложени в проекта за бюджет на Здравната каса за догодина, който беше обсъден на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Проектобюджетът получи принципната подкрепа на работодателските организации и на КТ "Подкрепа", а представителите на КНСБ се въздържаха. Основните критики на..
Националният съвет за тристранно сътрудничество започна да обсъжда пакета от бюджетни закони за следващата година. Предложенията на социалното министерство се оценяват от Асоциацията на индустриалния капитал като нереалистични - по отношение на приходите залагани от министерството на финансите. Кънчо Стойчев - представител на бизнес..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..