Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия, Франция и Великобритания се обявиха за деескалация в Ирак и Иран

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на Германия, Франция и Великобритания призоваха Иран да се откаже от обявеното преди часове отхвърляне на ограниченията от ядреното споразумение от 2015 година за обогатяване на уран. В съвместно изявление германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Борис Джонсън приканват Иран да се въздържа от насилствени действия, но в същото време изразяват сериозно безпокойство от отрицателната роля на Иран в региона и по-специално - на силите под ръководството на убития миналата седмица висш ирански генерал Касем Солеймани.

Меркел, Макрон и Джонсън също така изразяват готовност за диалог с всички засегнати страни, за да се намали напрежението и да се възстанови сигурността в региона. В следващите дни френският президент има намерение да разговаря с иранския си колега Хасан Рохани, допълва агенция Ройтерс.

Лидерите на трите европейски страни освен това подчертават ангажимента си за гарантиране на суверенитета и безопасността на Ирак и привързаността си към продължаването на борбата срещу Ислямска държава. Те призовават Ирак да продължи да подкрепя международната коалиция в борбата й срещу терористичната групировка.

Междувременно около 200 души участваха в протест пред посолството на Съединените щати в Брюксел, съобщиха местни медии. Участниците изразиха несъгласие с удара в Багдад, довел до смъртта на иранския генерал Касем Солеймани.

Според представители на протестиращите от фламандско пацифистко движение ударът на Съединените щати е "незаконен, безотговорен и опасен". По техните думи Европа и Белгия трябва да се разграничат и да осъдят действията на Вашингтон. По мнението на протестиращите независимо какъв е бил Солеймани, отстраняването му по този начин не е допустимо. Те отбелязаха, че американският удар е бил предприет без съгласието на властите в Ирак.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киев ще получи транш от над 3,2 млрд. евро от помощта на ЕС по Механизма за Украйна

Киев ще получи над 3,2 милиарда евро, след като страните членки на ЕС приеха решение за четвъртото редовно плащане на помощта по линия на Механизма за Украйна. Основната цел е да се укрепи макрофинансовата стабилност на страната и да се подпомогне функционирането на нейната публична администрация. Плащанията по Механизма за Украйна са тясно..

публикувано на 08.08.25 в 19:13

Прокуратурата внесе в съда делото за "златните паспорти"

Софийската градска прокуратура е предала на съд бивш изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции за престъпление по служба по случая, станал известен като "Златните паспорти", предаде БТА. Обвинението към него е за това, че между 2015 г. и 2020 г. не изпълнил редица свои конкретни служебни задължения, което довело до..

публикувано на 08.08.25 в 18:49

Bloomberg: Вашингтон и Москва планират споразумение за Украйна, което би узаконило руската окупация на територии

Вашингтон и Москва планират споразумение за прекратяване на войната в Украйна, което би узаконило руската окупация на територии, завзети по време на военната инвазия, съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои източници.  Американски и руски представители работят по договореност относно териториите, която да бъде обсъдена на планирана среща..

публикувано на 08.08.25 в 18:47
Газа

Решението на Израел да превземе град Газа предизвика вълна от критики

Решението на Израел да превземе град Газа предизвика вълна от критики както от чужбина, така и в самата еврейска страна. "Хамас" заклейми приетия от израелския кабинет план за превземане на град Газа като "ново военно престъпление" срещу населението на анклава. В изявление палестинската групировка предупреди също, че планът ще означава и..

публикувано на 08.08.25 в 17:34
Президентите на Русия Владимир Путин и на Китай Си Цзинпин

Владимир Путин и Си Цзинпин са провели телефонен разговор

Президентите на Русия и на Китай Владимир Путин и Си Цзинпин са провели телефонен разговор по искане на Путин, в който китайският лидер е приветствал подобряването на отношенията между Вашингтон и Москва. Путин е информирал Си за "последните контакти" между американската и руската страна, както и за положението в Украйна. "Китай..

публикувано на 08.08.25 в 17:24

Обследват 120-годишни чинари при кюстендилската Чифте баня

Започва обследване състоянието на вековните чинари при кюстендилската Чифте баня в центъра на града, казаха от Общината. Осемте дървета са на възраст около 115-120 години, част са от вековното наследство на града и на зелената му система Ще се извърши визуален мониторинг и обследване с томограф и резистограф на осемте чинара, намиращи се в..

публикувано на 08.08.25 в 17:17
Джей Ди Ванс

Джей Ди Ванс: САЩ нямат планове да признаят палестинска държава

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че страната му няма планове да признае палестинска държава - въпрос, който той планира да обсъди с британския външен министър Дейвид Лами на среща по-късно в петък. "Нямаме планове да признаем палестинска държава. Не знам какво би означавало наистина да признаем палестинска държава, предвид липсата..

публикувано на 08.08.25 в 17:09