„Не сме против тол системата, но сме против обхвата ѝ. Не сме съгласни с правене на политика на инат, с несъобразяване с аргументите, които се поставят в един диалог“. Това поясни пред БНР Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи броени дни преди националния протест на превозвачите „срещу несправедливите обхвати и цени на тол системата и срещу опасностите от нерегламентираните превози на пътници“.
В предаването „Преди всички“ Арабаджиев подчерта:
„Не чухме солиден аргумент, който да почива на реална база какво точно ще се случи, освен едно - че трябва да се съберат n на брой пари. Ние сме против силовото налагане на тази система... Предложихме реалистични цени на тарифата. Предложихме и след първата година от въвеждането на тол таксите да се направи анализ и ако това, което е събрано като средства, не кореспондира с това, което е трябвало да се събере, тогава плавно да се увеличават цените“.
Йордан Арабаджиев увери, че диалогът на превозвачите с Министерството на регионалното развитие и благоустройството е приключил.
По време на протеста на 13 януари автобусите ще спрат да превозват пътници, ще спре и зареждането на търговски вериги:
„Има изключително напрежение сред превозвачите. Хората са недоволни и им дойде до гуша от такъв тип комуникация с това министерство“.
Представители на различни браншови организации в транспортния сектор - автобусни и товарни превозвачи, както и представители на таксиметровия бизнес поискаха оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова заради несправедливите, според тях, тарифи и обхват на тол системата. Превозвачите поискаха и криминализиране на нерегламентираните превози. На 13-и януари транспортните услуги на стоки и хора ще преустановят в цялата страна.
Над 3000 автобуса и 2000 камиона в повече от 60 града ще преустановят превозите на хора и стоки на 13-и януари, за когато е обявена националната транспортна стачка. В 10 от по-големите градове ще има ефективни протестни действия, предупредиха превозвачите. Причината - държавата не се е съгласила с нито едно от предложенията на бизнеса по отношение обхвата и тарифите на тол системата. Затова 10 браншови организации в транспортния сектор поискаха оставката на регионалния министър Петя Аврамова.
Васил Пиронков от Сдружението на автобусните превозвачи заяви, че превозвачите се чувстват излъгани от държавата.
Приетият обхват на тол системата е 6050 километра, а тарифите са между 4 и 7 стотинки на километър в зависимост от вида на транспортното средство. Тези параметри ще доведат до непоносимо за фирмите и за потребителите увеличение на транспортните услуги и на цените на стоките, каза Йордан Арабаджиев.
На 13-и януари в десет града на страната ще бъдат разположени камиони, автобуси и таксита.
Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи каза още, че липсва цялостна национална политика по отношение на транспортния сектор.
Към автобусите ще се присъединят и над 200 камиона, допълни Йордан Арабаджиев.
Друга причина за протеста на превозвачите представляват нерегламентираните превози, за които от бранша от години настояват да бъдат инкриминирани. Към това искане се присъединяват и таксиметровите фирми, които също ще подкрепят протеста, каза Райна Петрова от Националния таксиметров синдикат.
Според Георги Петърнейчев - председател на Българската асоциация за международни превози и пътища, при товарния транспорт има на места 16 пъти завишаване, а за автобусите от 4 до 12 пъти.
"Няма в света второкласен път, за който да се плаща, а в България има и то не малко. Пътища, които са дори без асфалн, а са ги определили да плащаме тол такси", каза той.
Интервюто с Йордан Арабаджиев можете да чуете в звуковия файл.
Репортажи на Добромир Цветков в предаванията "12+3" и "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
От звуковия файл можете да чуете и интервюта на Людмила Железова с Магдалена Милтенова и Георги Петърнейчев в предаването "Нещо повече".
Гърция продължава преговорите със САЩ за нови военни бази на територията на страната. Гръцките медии информират за активизиране на преговорите между Атина и Вашингтон по откриване на нови военни бази. Това е част от двустранния договор за военно сътурдничество. Целта на гръцкото правителство е да се убедят американските власти да..
9-годишно момче с велосипед е било блъснато от лек автомобил на кръстовище в Брезник. Инцидентът е станал вечерта на 1 август, съобщават от полицията. Момчето незабавно било транспортирано в пернишката болница, а по-късно в столично лечебно заведение, където лекарите констатирали счупена бедрена кост и счупена ключица на една от ръцете му...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във високата част на атмосферата ще носи гръмотевични бури и валежи в западните райони от страната , посочи тя в предаването "Преди всички". "В Централна и Източна България ще си остане с предимно..
Предложенията за работа във всички сектори през юли намаляват, показва анализът на водещата платформа за онлайн обяви в страната. Според данните от месечния анализ, през юли се отчита спад с 12% или над 5000 работни места по-малко в сравнение с юни. Продължава да се регистрира спад на предложенията за работа и на годишна база, като през юли..
Цветина Рангелова обича да пее, талантлива актриса е, но съвсем наскоро издаде и своята трета книга "Време". Цветина е от младите поетични гласове, които не се страхуват да изразят себе си, дори и, понякога, светът да забравя истинската стойност на честността. "Моето време в момента е разменна монета. И то не ми се връща. Не ми се отплаща...И..
Един работник е загинал, а друг е пострадал тежко при инцидент в горнооряховска фирма. Инцидентът е от събота по обяд, но за него беше съобщено днес от полицията. Трудовата злополука е настъпила при товаро-разтоварни работи около 11 часа в двора на фирма в Горна Оряховица. Дървени греди са затиснали двама работници. На място е загинал..
Три леки коли изгоряха при пожар на летището в монтанското село Ерден. Спасена е цистерна с пропан-бутан от 1 тон и сгради. В ломското село Станево огънят изпепели лозов масив от 30 декара Екипи на пожарната в Монтана и на сектор СОД излизат вчера след обяд на сигнал за пожар на суха трева на летището в село Ерден. Огънят е унищожил три леки..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..