Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пореден масов протест срещу пенсионната реформа във Франция

Демонстрацията в Париж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Демонстранти заляха днес улиците на градове във Франция в поредния протест срещу пенсионната реформа.

Площадът на Републиката в Париж се препълни с народ, протестното шествие срещу пенсионната реформа потегли с напрежение и сблъсъци.

Десетки хиляди са се събрали сутринта на митинга в Марсилия, демонстрации се провеждат и във всички по-големи градове на Франция, докато продължаващата 36-и ден транспортна стачка продължава да сковава страната.

Броят на стачкуващите железничари е нараснал значително в сравнение с предишните дни.

В днешната четвърта поред национална стачка от началото на протестите на 5 декември се включиха около 40% от учителите според техен профсъюз, а стачката на адвокатите парализира съдебните дела за деня. 

Протест на адвокати в Ница

На места се стигна и до прекъсване на електричеството. Затворени са Айфеловата кула и други туристически обекти.

„Реформата е лоша“, „Правителството провокира“ - заяви няколко пъти днес един от най-радикалните профсъюзни лидери Филип Мартинес, който настоява за пълно оттегляне на проекта за универсална пенсионна система.

Френското правителство се опитва да преговаря с по-умерените синдикалисти, но не отстъпва за средната пенсионна възраст от 64 години - един от стълбовете на реформата.

За 36 дни транспортна стачка загубите за френската икономика се изчисляват на около 2 милиарда евро, най-засегнати са железниците, хотелиерството и ресторантьорството.

Според проучванията оптимизмът на французите също е спаднал, въпреки това мнозинството продължава да подкрепя стачката.

Утре премиерът Едуар Филип отново ще се срещне с профсъюзни лидери, изгледи за компромис обаче не се очертават.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративно изображение

Земетресение с магнитуд 6,1 в Западна Турция

Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията, а местните медии пишат, че трусът е бил усетен в няколко окръга, предаде Ройтерс. Службата за управление на бедствията съобщи, че земетресението е станало около 19:53 часа местно време (съвпада с българското) в провинция Балъкесир, близо..

публикувано на 10.08.25 в 20:50
Илюстративна снимка, архив.

В разгара на летния туристически сезон в Италия плажовете са празни

Ваканционното лято в Италия в най-пиковият му период през август бележи неочаквана аномалия: "Плажовете са празни", коментират националните и регионални медии. Причината не е само в завишените цени за чадъри и плажни легла, които не всеки може да плати, като за плажа на Аласио в Лигурия – 660 евро за идната августовска седмица. Той е най-скъпият в..

публикувано на 10.08.25 в 20:44
Илюстративно изображение.

Тежка катастрофа на пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново

Заради катастрофа временно движението по пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново се осъществява двупосочно в една лента.  Инцидентът е станал около 18:00 часа. Ударили са се челно два леки автомобила.  Тежко е пострадала 34-годишната водачка на едната от колите. Тя е откарана в болница.

публикувано на 10.08.25 в 20:32
Герхард Карнер

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци, получили право на убежище в алпийската република. Това обяви вътрешният министър Герхард Карнер.  Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер защити решението на правителството да преустанови събирането на бежански семейства въз основа на предоставено убежище в страната,..

публикувано на 10.08.25 в 20:29
Полицаи арестуват поддръжник на

521 души в ареста заради плакати в подкрепа на "Палестинско действие" пред парламента в Лондон

По последни данни на лондонската полиция броят на арестуваните на съботната демонстрация в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" (или "Действие за Палестина") е 532 души. Това е рекорден брой арести за ден за последните 10 години. Лондон: Близо 500 ареста на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" "Амнести..

публикувано на 10.08.25 в 20:24
Граничната ограда между Мароко и испанския анклав Сеута в Северно Мароко, архив, септември 2024 г.

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали да преминат нелегално в Испания

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали се да преминат нелегално в Испания. Само седем непълнолетни мигранти са успели да влязат в страната. Около 100 мигранти са се опитали да преплуват до испанския анклав Сеута в Северна Африка рано в събота сутринта. Много от тях са били спрени от мароканския флот преди да достигнат испанските..

публикувано на 10.08.25 в 20:11
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс.

Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни. Въпреки това Вашингтон се стреми към приемлива за Киев и Москва договореност, каза Ванс преди насрочената за петък среща на върха между Доналд Тръмп и Владимир Путин.  Зеленски е малко вероятно да присъства на срещата между..

публикувано на 10.08.25 в 20:02