Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българското кино

| обновено на 13.01.20 в 15:47

Преди 105 години на 13 януари е била първата публична прожекция на филма на Васил Гендов "Българан е галант".

Според директора на Националния филмов център Жана Караиванова изминалата 2019-а година е била успешна и значима за българското кино и заради увеличено финансиране на индустрията с  1 500 000 лв. Общият бюджет за създаване, разпространение и промоция на български филми е бил 14 700 000. лева.

Тази година сумата е същата, но въпреки това парите са недостатъчни, каза Жана Караиванова:

"Има нужда да се правят повече проекти, защото в момента само във филмовия център има регистрирани 760 продуцентски компании. Това говори какъв огромен интерес има към създаването на художествен продукт в нашата област".

За БНР кинокритикът Ирена Иванова изтъкна, че филмът на Васил Гендов не е запазен.

„Разполагаме с няколко кадъра само от първия български филм“.

Според Иванова българското кино има поводи за оптимизъм.

„Тази година би трябвало да се поздравим със сериозно количество филми и най-вече с факта, че българската публика извади от парите си и ги даде за българско кино. Важно е, че публиката се върна в киносалоните, за да гледа български филми“, каза тя за предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“

Защо филмите са толкова скъпи?

„Киното - това е неговата специфика, неговата природа – е комбинация от човешко творчество и техника. А когато говорим за техника, говорим за много пари, защото, знаете, имаме изисквания какъв е звукът, как се чуват диалозите, какво е изображението, каква е светлината - всичко това, освен че изисква и познания, и умения, изисква и добра техника..", обясни Ирена Иванова.

"Разбира се, че парите принципно са малко. Аз обаче искам да кажа, че за тези пари се произвеждат, от миналата година и сега, по около 15-19 филма на година. Част от тях вземат фестивални награди. Вече имаме и български филми – „Завръщане“ и „Доза щастие“ - с около 700 000 лева приходи. Това не е малко! Мисля, че това е посоката, в която трябва да се върви. Да, трябва да се борим за още финансиране… но според мен най-важният въпрос е да не разчитаме всички на всяка цена на държавата и на държавното субсидиране, а да се търси участие на бизнеса и да се вливат частни средства, които да бъдат инвестирани“, каза още тя.

Тепърва писането на сценарии трябва да се усъвършенства още.

„Смятам, че в тази посока също има напредък. Това, разбира се, е субективно. Има известно майсторство в писането на сценарии и то може да бъде усвоено, да бъде научено. За щастие, от около 15 години в България има и такава специалност. Искам да дам пример и с Турция. Просто изпратиха, преди може би 10 години, един огромен брой млади хора да се научат на механизмите на писане на сценарии за сериали и въобще на сценарии. Тези хора се върнаха в Турция и направиха това, което направиха. Дали ние взимаме насериозно турските филми? Аз лично не бих могла да пренебрегна един такъв огромен зрителски интерес. Да го направим и ние тук, да предизвикаме тази аудитория да ни гледа и тогава вече да видим дали това няма да се отрази добре на цялата ни индустрия“, посочи Ирена Иранова.

Може би до миналата година в България са се правели повече филми за фестивали, но не са се радвали на голям интерес от обикновения зрител

„Ние трябва да се грижим за националната кинематография, затова тя да бъде добре представена и на фестивални форуми. Смятам, че тази година има един баланс в това отношение. Ето, имаме един филм – „Бащата“, който ще има премиера на София Филм фест, но вече обиколи доста фестивали, взе голямата награда в Карлови Вари, Чехия... Имаме „Котка в Стената“, който имаше само една прожекция в България…Българската копродукция „Не ме докосвай“ взе „Златна мечка“ в Берлин“. 

Цялото интервю с Ирена Иванова може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РЗИ оправдава тромавата процедура за ТЕЛК с фургон и Столичната община!?

Жена с онкологично заболяване се връща на работа след осем месеца болнични. След няколко седмици влиза в болница за друга операция, която не е свързана със заболяването. И на излизане се оказва, че лекарите не могат да й издадат болничен лист, защото трябва да мине през ТЕЛК.  Досещате се, че това означава да чака на опашка за подаване на..

публикувано на 24.07.25 в 10:27
Турист прави снимка на фона на църквата

Гърция: Забрана за влизане в горски райони

Гръцките власти предупреждават за опасност от пожари в цялата страна заради високите температури. В сила е забрана за влизане в горски райони. Днес и утре се очакват пикови стойности на температурите, които на места достигат до 45 градуса на сянка, предупреждават от Гражданска защита. Увеличиха броя на дежурните болници в цялата страна,..

публикувано на 24.07.25 в 10:23

Части от Кюстендил останаха без вода над денонощие

В Кюстендил повече от 30 часа без вода останаха в кв. "Герена", водоподаването беше нарушено тази нощ и в други квартали в града. Безводието се удължава и от планирани ремонти. Причина за безводието са ремонтни дейности на главен водопровод от южна индустриална зона (ЮИЗ) първи подем до южна индустриална зона (ЮИЗ) втори подем, уточняват от..

публикувано на 24.07.25 в 10:13

Студенти на протест пред НС преди гласуването на промените в Закона за висшето образование

Студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и други висши училища се събраха на протест пред Народното събрание.  Те очакват гласуването на промените в Закона за висшето образование, които депутатите приемат днес окончателно, за намаление на таксите за платено обучение с 40 на сто - от следващата академична година. Пред БНР..

публикувано на 24.07.25 в 10:05

Адв. Александър Кашъмов: Кандидатстващи за публични длъжности трябва да излязат на светло и да свикнат с критиката

Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна защита срещу натиск. И те заслужават защита, включително от необосновани агресивни публикации, каквито има в жълти издания, коментира адв. Александър Кашъмов в интервю пред БНР. Той е защитник..

публикувано на 24.07.25 в 09:59
Ангел Славчев

"Възраждане" отправи остри критики към кабинета заради реакцията на пожарите

В декларация от трибуната на Народното събрание от "Възраждане" отправиха остри критики към действията на държавата по време на пожарите в костинбродските села Безден, Богьовци и Опицвет.  Депутатът Ангел Славчев цитира свидетелски разкази на засегнати жители и обвини властта в бездействие и липса на инвестиции в пожарна техника: "Вместо да..

публикувано на 24.07.25 в 09:53
Емилия Недева

Адв. Емилия Недева: Варненският кмет не беше за задържане, делото стои 8 месеца на трупчета

Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния представител Делян Пеевски как се гледат мерките за неотклонение в Старозагорския съдебен район за телесни повреди, разказа в интервю пред БНР адв. Емилия Недева, правозащитник. "И това е от..

публикувано на 24.07.25 в 09:42