Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българското кино

| обновено на 13.01.20 в 15:47

Преди 105 години на 13 януари е била първата публична прожекция на филма на Васил Гендов "Българан е галант".

Според директора на Националния филмов център Жана Караиванова изминалата 2019-а година е била успешна и значима за българското кино и заради увеличено финансиране на индустрията с  1 500 000 лв. Общият бюджет за създаване, разпространение и промоция на български филми е бил 14 700 000. лева.

Тази година сумата е същата, но въпреки това парите са недостатъчни, каза Жана Караиванова:

"Има нужда да се правят повече проекти, защото в момента само във филмовия център има регистрирани 760 продуцентски компании. Това говори какъв огромен интерес има към създаването на художествен продукт в нашата област".

За БНР кинокритикът Ирена Иванова изтъкна, че филмът на Васил Гендов не е запазен.

„Разполагаме с няколко кадъра само от първия български филм“.

Според Иванова българското кино има поводи за оптимизъм.

„Тази година би трябвало да се поздравим със сериозно количество филми и най-вече с факта, че българската публика извади от парите си и ги даде за българско кино. Важно е, че публиката се върна в киносалоните, за да гледа български филми“, каза тя за предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“

Защо филмите са толкова скъпи?

„Киното - това е неговата специфика, неговата природа – е комбинация от човешко творчество и техника. А когато говорим за техника, говорим за много пари, защото, знаете, имаме изисквания какъв е звукът, как се чуват диалозите, какво е изображението, каква е светлината - всичко това, освен че изисква и познания, и умения, изисква и добра техника..", обясни Ирена Иванова.

"Разбира се, че парите принципно са малко. Аз обаче искам да кажа, че за тези пари се произвеждат, от миналата година и сега, по около 15-19 филма на година. Част от тях вземат фестивални награди. Вече имаме и български филми – „Завръщане“ и „Доза щастие“ - с около 700 000 лева приходи. Това не е малко! Мисля, че това е посоката, в която трябва да се върви. Да, трябва да се борим за още финансиране… но според мен най-важният въпрос е да не разчитаме всички на всяка цена на държавата и на държавното субсидиране, а да се търси участие на бизнеса и да се вливат частни средства, които да бъдат инвестирани“, каза още тя.

Тепърва писането на сценарии трябва да се усъвършенства още.

„Смятам, че в тази посока също има напредък. Това, разбира се, е субективно. Има известно майсторство в писането на сценарии и то може да бъде усвоено, да бъде научено. За щастие, от около 15 години в България има и такава специалност. Искам да дам пример и с Турция. Просто изпратиха, преди може би 10 години, един огромен брой млади хора да се научат на механизмите на писане на сценарии за сериали и въобще на сценарии. Тези хора се върнаха в Турция и направиха това, което направиха. Дали ние взимаме насериозно турските филми? Аз лично не бих могла да пренебрегна един такъв огромен зрителски интерес. Да го направим и ние тук, да предизвикаме тази аудитория да ни гледа и тогава вече да видим дали това няма да се отрази добре на цялата ни индустрия“, посочи Ирена Иранова.

Може би до миналата година в България са се правели повече филми за фестивали, но не са се радвали на голям интерес от обикновения зрител

„Ние трябва да се грижим за националната кинематография, затова тя да бъде добре представена и на фестивални форуми. Смятам, че тази година има един баланс в това отношение. Ето, имаме един филм – „Бащата“, който ще има премиера на София Филм фест, но вече обиколи доста фестивали, взе голямата награда в Карлови Вари, Чехия... Имаме „Котка в Стената“, който имаше само една прожекция в България…Българската копродукция „Не ме докосвай“ взе „Златна мечка“ в Берлин“. 

Цялото интервю с Ирена Иванова може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пенчо Милков

Кметът на Русе за публикациите за имотите му: Координирана атака срещу доброто ми име

Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..

публикувано на 25.02.25 в 17:13

Разпитаха Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева

При закрити врата Софийският районен съд разпита Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена, че в нощта на 5 юли 2022 година, когато Семерджиев блъсна и уби с джипа си две момичета на столичния булевард "Черни връх", му е занесла стълба, за да се скрие в дома си. Софийският районен съд даде ход на делото срещу..

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Шефът на БНБ и министърът на финансите подписаха искането за конвергентните доклади

Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции.  Писмото е изпратено до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Вчера..

публикувано на 25.02.25 в 17:02

Лили Границка: Трудно се общува с МРРБ и не само при този министър, това е тенденция

Програмата за саниране се чака от хиляди българи, а от МРРБ дори не са я обявили ще има ли или не, въпреки че е от голям обществен интерес. Трудна е комуникацията с министъра на МРРБ, н яма и една дума от новото ръководство,  какво се случва с т. нар. безплатно саниране, финансирано по ПВУ, няма информация какво се случва с втория етап за ПВУ,..

публикувано на 25.02.25 в 16:59
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов: Конкуренцията в еврозоната трябва да доведе до реформи, иначе ще губим

Ако българският политически елит умишлено се съпротивлява срещу развитието на държавата и не предприема реформи, икономиката ни ще си остане част от периферията на ЕС . Това каза пред БНР икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов и добави: "По-голямата икономическа свързаност и натиск на конкурентните сили на ЕС при влизането ни в..

публикувано на 25.02.25 в 16:40

Свищов и Горна Оряховица искат над 2 млн. лв. за укрепване на свлачища и почистване на речни корита

Общините Свищов и Горна Оряховица искът държавна помощ от над 2 милиона лева по линия на бедствията и авариите за укрепване на свлачища и почистване на речни корита.  За укрепване на подпорна стена на ул. "Вихрен" Община Свищов за трети път отправя искане към Междуведомствената комисия към Министерския съвет. Ресорната областна комисия..

публикувано на 25.02.25 в 16:29

АПИ ще наложи глоба на пътноподдържаща фирма в Монтана

Глоба от близо 12 000 лева ще наложи Агенция "Пътна инфраструктура" на пътноподдържаща фирма от област Монтана. Санкцията е за неизпълнение на дейностите по почистване на снега на участъците от международен пет Е-79, край Монтана, уточняват от АПИ. Миналия понеделник привечер беше допуснато заледяване на обход Монтана, което наложи затваряне..

публикувано на 25.02.25 в 16:29