Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Януари" на хасковска сцена 30 години по-късно

Режисьорът Дамян Тенев: Текстът трябва да остане жив, не затворен в книгите

Така е изглеждал плакатът на пиесата преди 30 години
Снимка: Драматично-куклен театър

"От всички месеци на годината януари е най-българският", пише Йордан Радичков.

Точно по това време на годината в Хасковския драматичен театър "Иван Димов" се събират героите от пиесата на Радичков "Януари". Действието се развива в кръчма на селце от Северозападна България. Тази вечер е премиерата на спектакъла с режисьор Дамян Тенев. 

Преди 30 години на хасковска сцена произведението "Януари" е поставено от Иван Добчев.

Идеите на Радичков - по-близо до хората

"Като център на това, което правим, е да се опитаме не толкова да решаваме или интерпретираме Радичков, а по-скоро да се опитаме да направим неговите идеи по начина, по който ние ги разбираме и аз ги разбирам, близки до хората, този текст да се чуе, да може отново да бъде жив. Понеже това е един от големите ни текстове на българската литература и е важно те да не остават така затворени в книгите, да бъдат забравени. Като един от най-големите ни автори, Радичков заслужава да му отдадем вниманието, което той така или иначе заслужава", отбеляза режисьорът Дамян Тенев.

Роли в спектакъла изпълняват Явор Бахаров, Петко Венелинов, Петър Влайков, Димитър Атанасов, Емануил Костадинов, Пламен Петков, Димитър Димитров.

"Моята роля е на Исус, важен образ. Първи влиза и последен излиза от сцената", каза Явор Бахаров.

Аусайдерите - най-близо до Бога

"Йордан Радичков толкова хубаво е казал всичко в тази пиеса, че по-скоро се надявам аз да съм влязъл в това нещо, в кода на това цялото нещо. Който има очи, ще го прочете, защото както е казано в пиесата: "В снега всичко записано е". Представете си един кръг или по-скоро циферблат на часовник. Там, където е 12 часа, са Боговете, на 1 са полубоговете, на 2 са кралете, принцовете. И там където е 11 часа, преди 12, са едни изпаднали хора, аутсайдери. Хора, които са на дъното, които са на ръба, на предела на някакви свои сили или някаква своя драма, която те преживяват. Всъщност те са най-близо до 12, демек до Бог", изтъкна Петко Венелинов.

Петър Влайков представя образа на Торлака. "Един много заземен човек, близко до земята, широк човек, който трудно би приел нещо свръхестествено. Точно той получава този шамар от отвъдното. Това е много интересен конфликт - по какъв начин се променяш, когато се сблъскаш с нещо отвъд твоите възможности на възприемане, нещо, което те променя из основи, което бърка в теб и те обръща с вътрешността на обратно...", коментира актьорът.

Димитър Атанасов играе ролята на  Ангел кръчмаря. "Каквито и страсти да кипят вътре, се усеща една много голяма любов. И си мисля точно за моя образ, че когато той тръгва, вече вътрешно усещам едно много мъчно сбогуване - с всичките му страсти, с всичките му емоции, с всички тези изблици, които всеки един от героите има и накрая при тръгването усещаш една раздяла, която не е много хубава."

Пиесата е адаптирана за днешните млади

Емануил Костадинов влиза в ролята на Лазар. "Ловецът. За младите в днешно време е достатъчно добре преработена пиесата, така че да се разбере", смята той.

"Пощальонът, той се явява малко външен на цялата история. Той не е много от компанията, доста по-млад от другите, доста по-енергичен, при него има някаква такава жажда за живот, той въобще до края, той не разбира какво се случва", обяснява Пламен Петков.

Посланията на режисьора към публиката: 

"Нека не ставаме вълци, нека запазим човешкото у себе си. Нека не се изгубваме в тази инерция на съществуването. Нека да не забравяме кое е основното, а това е да бъдем хора."

Как изглежда "Януари" на хасковска сцена - слушайте и в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30