„Чувствам се комфортно в стила на мелодичния рок. Не съжалявам за експеримента с поп музиката, но това беше начин да докажа на себе си, че този стил не е моят път“. Това сподели музикантът Славин Славчев в предаването „Нощен Хоризонт“. Неговата звезда изгря през 2014 година в „Х фактор“, след като спечели музикалния формат.
Славин е убеден, че с много труд и с постоянство ще намери своето място:
„Хората някак все повече се страхуват от задълбочаването и се надяват на много бързи резултати без почти никакви усилия. Този начин на мислене много влияе върху ежедневието ни и върху личностите, които се създават сега. Това много пречи. Тази свързаност и достъп до всичко по най-бързия начин чрез интернет обезценява много нещата, изкуството също. Когато не е необходимо да положиш усилие за дадено нещо, започваш да го приемаш за даденост. То става лесно и достъпно, неговият смисъл се обезценява. Все по-често хората избират по-краткия път към нещата, което е илюзорно“.
Славин Славчев признава, че все още има на какво да се научи в музиката:
„Моят начин да бъда музикант е да бъда интуитивен и да се доверявам на вкуса си. Усещането ме води към правилния път. За мен музиката е или хубава, или лоша, независимо в какъв стил е… Основно се доверявам на хората, с които работя“.
Вдъхновението
Това, което обогатява Славин е вдъхновението, идващо от музиканти, на които се възхищава, и от новата музика, която успява да намери:
„Това ми въздейства много освежаващо и обнадеждаващо“.
За креативност той има нужда от уединение, особено когато става дума за писане на текстове:
„Понякога умея да се храня от тъгата си и от по-минорните моменти... Но креативният процес е хубав, когато е колективен. Има нещо красиво и привлекателно в този тип комуникация между музикантите“.
Групите
„Радвам се и се гордея, че съм бил част от „Еридан“. С добри усещания съм към всички момчета от групата“, споделя Славин. Той е бил част и от Julian's Laughter.
„В Julian's Laughter винаги сме се чувствали като група, без някой да има по-голямо или по-важно значение от другите. Там направих първите си стъпки в рок музиката“.
Славин признава, че и до днес се чувства най в стихията си, когато е част от група музиканти.
Музикалната сцена в България
За Славин има много талантливи хора и музиканти у нас, но:
„Тук небето е една идея по-ниско, много по-малко е пространството, в което можеш да се разгръщаш. Вървят едни основни течения, около които се изгубват талантливи хора и стойностни проекти. Най-доброто мерило за това, което човек прави, е колко старание и търпение влага в него, колко труд. Ако тези неща са налице, няма как едно нещо да не изплува над останалите. Пазарът ни е малък и има голяма конкуренция, което е хубаво“.
Да успееш в чужбина?
Да искаш да пробиеш навън според Славин е „безразсъдна мечта“:
„Понякога хората не се замислят колко жестока е конкуренцията навън и колко е трудно да наложиш стил, който си възприел от Запада. Да отидеш там, за да го наложиш – ти, който винаги ще бъдеш чужденецът. Винаги ще бъдеш копие на някои неща, които вече ги има“.
Х фактор
Всичко в музикалните формати се случва неестествено бързо, категоричен е Славин:
„Бях с много наивни очаквания. Случиха се най-различни разочарования, но и неща, които много ме обогатиха, дадоха ми опит, който нямаше откъде другаде да взема. Това е нож с две остриета, особено за по-младите. Попадаш в една центрофуга и е объркващо. Ако нямах подкрепата и съветите на близките си, може би щеше да взема грешни решения“.
Албумът
Славин подготвя дебютния си албум. Той сподели, че „в него ще има интересни включвания като текст и като композиция“:
„Името още не е ясно. Има още песни, които трябва да се случат. Есента е добър срок, който можем да си поставим, за да направим всичко, както трябва, и да не бързаме за сметка на качеството“.
Преподаването
Славин преподава поп и рок пеене в High Light Singing Academy в София. Най-малкият му ученик е на 8 години, а най-възрастният е на близо 60 години:
„Основите на всяко пеене са едни същи, всичко останало са нюанси... В началото не се чувствах подготвен, защото аз самият съм взимал уроци по пеене спорадично. Затова не ми беше много ясна материята, но се опитах и сравнително бързо влязох в нещата… С моите ученици продължавам да се уча“.
За идолите в музиката, за вярата и за щастието можете да чуете повече в интервюто със Славин Славчев в звуковия файл.
Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..