Вторият сезон 2019/2020 се провежда под ръководството на младата пианистка Гергана Несторова, отскоро също преподавател в НМУ. За поредния "Концерт за надежда" на 26 януари от 17 часа в залата на училището тя е поканила цигуларката Зорница Иларионова - млада, но вече позната на любителите на класическата музика с многобройните си награди от наши и чужди конкурси, както и с участия в различни фестивали и проекти.
Желанието на Зорница Иларионова да подкрепи благотворителна кауза я привлича към инициативата "Концерт за надежда" в училището, което самата тя е завършила. В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" цигуларката сподели, че точно заради това тази сцена е най-отговорната за нея - защото в публиката са нейните учители и децата, които имат нужда от мотивация и личен пример. А нейният принос към инициативата ще бъде и поканата й за участие в концерта на 16-годишната цигуларка Лора Маркова.
Зорница Иларионова ще се представи в дуо с младата пианистка Мартина Табакова. В програмата ще прозвучат сонати от Бетовен, Брамс, Дебюси, “Полета на сокола” от съвременния композитор Алексей Шор и накрая - две от най-обичаните виртуозни пиеси на Сарасате: "Цигански напеви" и "Навара" за две цигулки и пиано.
Повече за каузата "Концерт за надежда" и за участието в нея чуйте в интервюто с Гергана Несторова и Зорница Иларионова в звуковия файл. В него е и един от най-новите записи на Зорница, направен с пианистката Мария-Елена Средева.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..