Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бистра Якимова описва в книга магията на Централна Америка

Книгата “Магията на пътуването в Централна Америка” описва преживяванията на Бистра Якимова и съпруга й, който е фотограф, по време на двумесечно пътешествие в Централна Америка. 

"Понякога пътуваме до места, които се считат за опасни, които имат някакъв риск. Ти като посетител можеш да се чувстваш застрашен. И ние много внимателно проверяваме от всякакви източници, защото понякога - да, рискът е оправдан и ние може да се откажем, а понякога се случва да е обратното. И точно така се случи в Централна Америка - държавите Ел Салвадор и Хондурас", обясни в предаването "Графити по въздуха" Бистра Якимова. 
Пътешествието започнало в краят на ураганния сезон. В Ел Салвадор и Хондурас почти няма туристи. В по-големите градове има квартали, за които се смята, че са опасни, допълни Якимова.
"И там, да речем, по тъмно дори и местните хора не излизат. Примерно Сантана в Салвадор беше точно така. Много хубаво градче, но на някои места по тъмно не е много приятно и затова по-добре да не ходиш. Дори и местните не ходят."
Природата във всички държави в Централна Америка е доста впечатляваща, споделя Бистра Якимова.
"Може би защото е доста дива и запазена и защото не е толкова урбанизирана навсякъде. От едната страна Тихият океан, от другата страна Карибско море, високи планини и вулкани. Има много какво да се види."
На някои места може да се почувства спокойствие, уединение. Едно от интересните места, в които са нощували, било в тропическа гора в Коста Рика. "Там стаята ни, колибата ни, имаше две стени. И другото - отворено към гората. Съседите бяха маймуни, но бяха много възпитани съседи."
"Дори, когато заваля, ние имахме сериозни съмнения, този покрив ще издържи ли, обаче издържа, даже беше много стабилен. Иначе се събуждаш с шума и заспиваш със звуците на гората, което е трудно да се опише като изживяване", каза още Бистра Якимова.

Стари автобуси са основното превозно средство за придвижване в посетените от Бистра Якимова и Наце Сапунджиев държави в Централна Америка. Местните жители ги наричат "пилешки автобуси", защото в тях пътниците превозват и животни.

"Обикновено са пенсионирани училищни автобуси от Щатите, да кажем. Винаги са богато украсени вътре. Все едно влизаш в празник в този автобус".

Проблемът е, че хората се подреждат на няколко етажа, в различни чупки и стойки застават, за да могат да се поберат, описа превоза Бистра Якимова. "Понякога, когато трябва да пътуваш 5-6 часа, е и доста неудобно в същото време. Когато виждаш как се качват и още хора, и още хора, плюс няколко търговци, които ще продават храна за из път..."

Според Якимова лицата на жителите в Централна Америка излъчват спокойствие и щастие.

"Със сигурност качеството им на живот може да не е толкова високо, колкото е в някои други страни, но хората са много по-щастливи и доволни от това, което имат, макар и да не е много. Така че ние винаги много се вдъхновяваме по различни места по света като видим хора, които просто са в едно такова равновесие със себе си, оценяват малките неща, оценяват хората край тях и са наистина щастливи".

Бистра Якимова се е почувствала обнадеждена от пътуването. "Обикновено се връщаме много обнадеждени, защото виждаме хора от малки общности, от големи общности, богати, бедни - няма значение, които се опитват да решават разни проблеми - социални или на околната среда и са постигнали не малко. Просто ние няма как да знаем за тях, ако не отидем да ги видим, защото има толкова много неща на света. Едно такова пътуване е по-скоро обнадеждаващо, отколкото разочароващо." 

Още за тайните на Централна Америка слушайте в звуковия файл. 
Снимки: Бистра Якимова - Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00