Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъстейн - Симфония на (само)унищожението

Мрачните часове на лидера на "Мегадет" и танцът му с дявола в автобиографична книга на български

3
Снимка: ЕПА/БГНЕС


По-малко от месец преди "Мегадет" да се разбеснеят отново в София, по книжарниците излезе автобиографията на Дейв Мъстейн. Страници, пропити от болезнени откровения, много музика, страх, гняв и ценни частици от историята на две от най-великите банди в метъла - "Мегадет" и "Металика". Потапяме ви в мрачните часове на Дейв и танца му с дявола през годините.

Рецепта за "Мегадейв"

Ограбено кратко детство, малтретиращ родител алкохолик, умопобъркваща религиозна смес от Свидетели на Йехова и сатанизъм, алкохолизъм и наркозависимост, довеждащи до отчаяние професионални и артистични спънки, влизане в клиника за възстановяване - около 18 пъти, близки срещи със смъртта.
Дано сте си записали взривоопасните съставки, за да си направите Дейв Мъстейн у дома. Не е проблем и да не сте, защото цялата рецепта в малко над 300 страници вече е на българския пазар в автобиографичната книга на фронтмена на "Мегадет". Болезнено, на места забавно и шокиращо, изстрадано откровение за над 40-годишната история на едно метъл пътуване под командването на рижия капитан.

Живот с 300 в насрещното

Историята на Дейв Мъстейн преминава през тежки раздели, трудни прошки, сълзи в очите на приятелите и необуздан гняв към всичко като водещ творчески порив. Дами и господа, негово величество Дейв Мъстейн влиза с шут, пиян и надрусан. И смята да остане.

Обратното броене до почти пълното унищожение на Мъстейн започва с раждането му на 13 септември 1961 г. в Калифорния. Не очаквайте да се движим хронологично. Ще гледаме през замъгления от крек и спийдбол поглед на Дейв.

Еднояйчният превод или "Тройка по Мъстейнски"

Ако хеви метълът е музика, която звучи като сеещи бомби оръдия, то "Мегадет" обстрелват директно с напалм. Няма място за страх, защото на бойното поле на българския превод има двойно еднояйчно подкрепление - Диана Стойкова и Евгения Бернщайн. Диана от сестринския преводачески тандем за символиката на числото 3:

"Бях превеждала книгата Слаш от "Гънс енд Роузис" и вече се познавахме с издателя. Затова за превода той потърси мен и сестра ми, с която сме еднояйчни близначки. Тя обаче беше заета и ми прехвърли на мен част от главите. Така се оказа, че работим заедно по превода на една и съща книга. Това, може би, е единственият случай в света, при който еднояйчни близначки превеждат автобиографична книга. Ако Дейв Мъстейн разбере за това, имайки предвив неговия начин на живот, този факт по-скоро ще му хареса."

Родителите на Дейв се развеждат, когато е съвсем малък. Детските години са изпълнени с постоянен страх от бащата, който преследва местещото се от щат в щат семейство. Следва срещата с наркотиците, която ще продължи дълго и ще му причинява доста беди през годините.

Тежки моменти за Мъстейн. А дали са били такива и за преводачката му? Отговорът от Диана:

"Колкото и да е напрягащо, когато имаш краен срок, трябва да вървиш напред. Но да, имало е моменти, в които просто трябваше да стана от компютъра, да погледна навън и да видя нещо друго. Да се откъсна от този свят на злоупотреби."

Далеч от Дейв, но за малко

Перфектната среда, която Диана си създава в името на превода, е откъсване от медийния образ на Мъстейн:   

"Когато личността е ярка като Дейв Мъстейн, е много трудно достатъчно добре да предадеш неговия глас. Точно заради това, когато превеждах книгата, не слушах негови интервюта. Мъстейн е толкова специфичен, че в един момент тотално се отделя от теб и ти не можеш да зазвучиш като него."

Отварянето на раната "Металика", слонската доза свирепост

„Не беше само заради перченето, мацките и опиатите да стана известен. Щом вземех китарата в ръце, се чувствах добре в кожата си. Опъвах струните и имах усещането за хармония и завършеност, които никога не съм изпитвал като дете“, разказва Дейв в книгата за първите си години като част от "Металика".
Перфектният звяр, който дори тежките наркотици и промишлените количества алкохол не могат да отклонят от начертания път. Изритването от "Металика" дава слонска доза свирепост и амбиция, но и преследващата сянка на Джеймс, Ларс и компания... Една рана, която ще кърви с години, но и ще ражда много музика.

Парещият блясък на сцената

Следва среща с бойния другар в музиката, партитата, наркотиците, пиячката и всичко прилежащо - басистът Дейвид Елефсън. Мъстейн влиза във вихъра си - бърз, шумен и неуправляем. Ражда се Мегадейв.

Анатомия на гнева

Цвърчащ лабораторен плъх, котки, правещи любов или просто яростно съскане през зъби. Гласът на Мегадейв не остава никого равнодушен. Той е част от арсенала му, наравно с канонадата от рифове и режещо препускащите сола. Отвъд емоцията на музиката правим опит за анализ на техниката на Мъстейн с вокалния педагог Борис Иванакиев. Той обяснява нервната енергия в гласа на Дейв:

"Това е техника, чрез която придаваш по-голямо напрежение в ларинкса. Отнасят го т. нар. "фалшиви гласни струни". Те са предпазна тъкан около истинските. Целта е така да придадеш напрежението, че истинските ти гласни струни да не са до такава степен натоварени, а самият "драйв" да дойде от фалшивите гласни струни, за да се избегне натоварване и травма."

Фалшиви гласни струни, но съвсем истинска емоция за феновете, защото в крайна сметка всичко е за тях. Един от концертите на "Мегадет" в София докарва Иван до сълзи:

"По време на първия концерт, на който бях тук в София, го посочих с пръст. Той ме погледна и ми отвърна със същото като вдигна палец. Беше страхотно. Чаках го да дойде доста години, за да го видя."

Фенски истории и от още един дай хард Мегадетец - Макс, който вижда позитивната страна на раздялата на Мъстейн с "Металика":

"Харесвам и уважавам и двете банди. Смятам, че са неразривно свързани. Виждам доброто в раздялата им, защото така са се получили две яки банди."

На целия свят, на всичките ми приятели, обичам ви, трябва да си тръгна…

Това пее Дейв в A Tout Le Monde. Край обаче няма. Няма място за сбогуване, защото бесовете на Мъстейн ще вилнеят отново в София на 22 февруари. "Мегадет" идват със своята симфония на унищожението, защото бизнесът им е да убиват.

Целия материал за историята и емоцията "Мегадейв" можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си традиции..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01