ТЕЦ-Сливен отвори врати днес за граждани и екологични организации, за да покаже как съхранява и изгаря RDF гориво и биомаса. Пред желаещите да влязат директорът на топлоцентралата инж. Павлин Костов обяви, че от няколко дни се изгаря суровина от София, заедно с тази от местното сметище край село Хаджидимитрово, а вчера ДАНС са взели проби от доставеното гориво. Той съобщи, че имат право на година да изгарят 16 000 тона RDF и биомаса.
"Това е инсталацията за оползотворяване на RDF и биогориво. Зад гърба ми виждате депото, в което се сипват въпросните горива и става подаването им към пещта за изгаряне".
Така изпълнителният директор на ТЕЦ Сливен инж. Павлин Костов накратко обясни на заинтересованите граждани и еколози как се съхранява RDF горивото и как работи инсталацията за изгарянето му. След обиколката Данита Заричинова от екологично сдружение „За Земята“ обяви своите притеснения
„Притеснението остава, че проверките са на хартия дали ще говорим за внос на чужд отпадък или на това, което се внася от други градове“
Част от гражданите също коментираха видяното в ТЕЦ Сливен.
„На първо виждане аз съм доволен от нещата, които ги видях. Единственото, което мен ме притеснява са миризмите от отпадъка, който се оказа всъщност, че е от италианския RDF, който е складиран тук. Останах с убеждение, че повече италиански боклук няма да бъде вкаран“.
Рекорден брой огнища в Европа на вирусите, предавани от комари, включително западнонилска треска и чикунгуня , сочат, че е необходим солиден и координиран отговор, за да бъде защитено общественото здраве на континента. Това обяви Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията . Данните бяха съобщени във връзка със Световния ден..
Жена е загинала при катастрофа, станала тази вечер на кръстовището между главен път Е-70 и изхода за град Исперих, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът е подаден на тел. 112 в 18:50 часа. Микробус "Мерцедес Вито", шофиран от 23-годишен водач от Разград, движейки се от Разград към Исперих, не..
Планът за завладяване на град Газа вече е в началната си фаза, обяви говорител на израелските въоръжени сили. След сблъсък с бойци на "Хамас" израелците са заели покрайнините на най-голямото селище в едноименния палестински анклав. По-рано израелските власти свикаха в армията около 60 хиляди резервисти. Израелската армия съобщи за мобилизация на..
Началниците на отбраната на държавите членки на НАТО проведоха "чудесна и откровена дискусия" по време на видеоконферентна среща, в която са обобщили резултатите на неотдавнашните разговори за конфликта в Украйна, каза днес началникът на Военния комитет на пакта адмирал Джузепе Каво Драгоне, цитиран от Ройтерс. "Потвърдихме подкрепата си за..
Гърция няма да изпраща военни части в Украйна, заяви днес говорителят на правителството Маринакис в интервю за медиите. Той обърна специално внимание на участието на премиера Мицотакис във видеоконферентната среща на Европейския съвет, където гръцкият премиер приветства възможностите за мир след преговорите в САЩ. "Атина настоява за..
Полицията в София задържа 26-годишен мъж, след като е намушкал с нож друг човек при скандал. Инцидентът е станал в късния следобед на столичния булевард "Цариградско шосе". Арестуваният е известен на полицията. Той е избягал след нападението, но полицията го е открила и арестувала. По случая е образувано досъдебно производство.
Обучението по български език в Украйна ще продължи. Това е уверила украинския премиер Юлия Свириденко българския си колега Росен Желязков. Във видеоконферентен разговор Росен Желязков е уверил, че България е готова и да помага за следвоенното възстановяване на Украйна. Росен Желязков е припомнил, че България е сред най-силните и активни..
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..
Очаква ни гореща политическа есен - протести срещу завладяната държава и институциите-бухалки, организирани от ИПВ и граждански организации, ще..