Новият сезон на Миланската Скала зарадва любителите на оперната музика с премиера на “Ромео и Жулиета” на Шарл Гуно. Поставен за първи път на парижка сцена през 1867 г. и последвали спектакли през 1874, 1911, 1934 и 2011 г., шедьовърът на композитора се завърна в миланския театър в продукция на Метрополитън опера. Музикалната вечер отбеляза и дебют в оперен спектакъл в Ла Скала на младия диригент Лоренцо Виоти. Носител на международната награда за опера за 2017 г., музикален директор на оркестър Гулбенкиан в Лисабон за сезон 2018/2019 г., избран за музикален директор на Националната Холандска опера в Амстердам от 2021 г., маестро Виоти оправда очакванията на присъстващите със своето великолепно дирижиране. Изключително висока оценка получи и режисурата на директора на Lincoln Center Theatre в Ню Йорк Бартлет Шер. Носител на “Tony Award” за 2008 г. за режисура на мюзикъла “South Pacific”на Ричард Роджърс, известен в театъра и с постановките си на оперите “Отело”, “Сивилският бръснар”, “Любовен еликсир”, “Ромео и Жулиета” на сцената на Метрополитън, Бартлет Шер ни впечатли с новаторски поглед и уважение към традициите. След силни изяви с “Риголето” в Мелбърн и Берлинската държавна опера, “Луиза Милер” в Чикаго, преподавателят по сценография в Yale School of Drama и носител на “Tony Award” Майкъл Иъргън ни очарова със своята великолепна сценография. И още една носителка на “Tony Award” за мюзикъла “South Pacific” – Катрин Зубер, получи заслуженитe аплодисменти на гостите в Ла Скала за избора на костюми.
В ролята на Жулиета беше германският сопран Диана Дамрау. След великолепнo изпълненa роля на Виолета в "Травиата" през 2013 г. с диригент маестро Даниеле Гати и Графинята в “Сватбата на Фигаро” през 2016 г., световноизвестното оперно дарование за пореден път ни очарова със силно сценично присъствие и артистичност. Вечерта отбеляза абсолютен триумф за високоценения на световната музикална сцена италиански тенор Виторио Григоло, който бе Ромео. С дебют на 13- годишна възраст в операта в Рим с “Тоска” и Лучано Павароти, носител на наградите “Карузо”, “Пучини”, “Opera News Award”, Григоло покори публиката в Ла Скала, а изпълненията на бис и бурните овации бяха доказателство за поредния успех на тенора. Висока оценка за Матиа Оливиери, когото видяхме в ролята на Меркуцио. С дебют в Ла Скала с Шонар в “Бохеми” през 2015 г. с диригент маестро Дудамел, Малатеста в “Дон Паскуале”с маестро Шайи, италианският баритон и този път се отличи със забележителна музикална техника. Добре познатият с изпълнения в опери и концерти бас-баритон Николас Тесте бе един великолепен Лоренцо. Перфектна изява в ролята на Стефано за носителката на “Opera Award” в Лондон за млади изпълнители Марина Виоти. Сила на гласа бе водеща в изпълнението на френския бас Фредерик Като, който бе граф Капулети. Изгряващият руски тенор, звезда на Болшой театър и Кралската опера в Дания, Рузил Гатин ни впечатли в ролята на Тибалд. Силна изява за носителката на наградата “Грами” за 2001 г. и “Абиати” за 2009 г. Сара Мингардо, която бе Гертруда.
Дългите аплодисменти след края на спектакъла и въодушевлението на публиката бяха доказателство за успеха на премиерата и целия оперен състав, с несъмнена звезда на вечерта Виторио Григоло.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..