Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Ромео и Жулиета“ в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

Новият сезон на Миланската Скала зарадва любителите на оперната музика с премиера на “Ромео и Жулиета” на Шарл Гуно. Поставен за първи път на парижка сцена през 1867 г. и последвали спектакли през  1874, 1911, 1934 и 2011 г., шедьовърът на композитора се завърна в миланския театър в продукция на Метрополитън опера. Музикалната вечер отбеляза и дебют в оперен спектакъл в Ла Скала на младия диригент Лоренцо Виоти. Носител на международната награда за опера за 2017 г., музикален директор на оркестър Гулбенкиан в Лисабон за сезон 2018/2019 г., избран за музикален директор на Националната Холандска опера в Амстердам от 2021 г., маестро Виоти оправда очакванията на присъстващите със своето великолепно дирижиране. Изключително висока оценка получи и режисурата на директора на Lincoln Center Theatre в Ню Йорк Бартлет Шер. Носител на “Tony Award” за 2008 г. за режисура на мюзикъла “South Pacific”на Ричард Роджърс, известен в театъра и с постановките си на оперите “Отело”, “Сивилският бръснар”, “Любовен еликсир”, “Ромео и Жулиета” на сцената на Метрополитън, Бартлет Шер ни впечатли с новаторски поглед и уважение към традициите. След силни изяви с “Риголето” в Мелбърн и Берлинската държавна опера, “Луиза Милер” в Чикаго, преподавателят по сценография в Yale School of Drama и носител на “Tony Award” Майкъл Иъргън ни очарова със своята великолепна сценография. И още една носителка на “Tony Award” за мюзикъла “South Pacific” – Катрин Зубер, получи заслуженитe аплодисменти на гостите в Ла Скала за избора на костюми.

В ролята на Жулиета беше германският сопран Диана Дамрау. След великолепнo изпълненa роля на Виолета в "Травиата" през 2013 г. с диригент маестро Даниеле Гати и Графинята в “Сватбата на Фигаро” през 2016 г., световноизвестното оперно дарование за пореден път ни очарова със силно сценично присъствие и артистичност. Вечерта отбеляза абсолютен триумф за високоценения на световната музикална сцена италиански тенор Виторио Григоло, който бе Ромео. С дебют на 13- годишна възраст в операта в Рим с “Тоска” и Лучано Павароти, носител на наградите “Карузо”, “Пучини”, “Opera News Award”, Григоло покори публиката в Ла Скала, а изпълненията на бис и бурните овации бяха доказателство за поредния успех на тенора. Висока оценка за Матиа Оливиери, когото видяхме в ролята на Меркуцио. С дебют в Ла Скала с Шонар в “Бохеми” през 2015 г. с диригент маестро Дудамел, Малатеста в “Дон Паскуале”с маестро Шайи, италианският баритон и този път се отличи със забележителна музикална техника. Добре познатият с изпълнения в опери и концерти бас-баритон Николас Тесте бе един великолепен Лоренцо. Перфектна изява в ролята на Стефано за носителката на “Opera Award” в Лондон за млади изпълнители Марина Виоти. Сила на гласа бе водеща в изпълнението на френския бас Фредерик Като, който бе граф Капулети. Изгряващият руски тенор, звезда на Болшой театър и Кралската опера в Дания, Рузил Гатин ни впечатли в ролята на Тибалд. Силна изява за носителката на наградата “Грами” за 2001 г. и “Абиати” за 2009 г. Сара Мингардо, която бе Гертруда.

Дългите аплодисменти след края на спектакъла и въодушевлението на публиката бяха доказателство за успеха на премиерата и целия оперен състав, с несъмнена звезда на вечерта Виторио Григоло.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41