Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слави Василев: Нямам съмнения, че действията на Гешев са политически

Какво се крие зад питането на главния прокурор за президента

Михаил Кръстев: Президентската институция е сред най-защитените нормативно

Снимка: БГНЕС

"Действията на главния прокурор ще амбицират президента и се надявам да има силата и куража да предложи значителни промени на политическата ни система" - това заяви в предаването "Преди всички" политологът Слави Василев, работил за кампанията на държавния глава Румен Радев. Журналистът и анализатор Михаил Кръстев прогнозира, че държавният глава ще заеме по-скоро "обрана позиция, така че да си остави поле за действие при евентуални следващи действия от страна на прокуратурата.

Вчера стана ясно, че Конституционният съд (КС) е образувал дело по искане на главния прокурор Иван Гешев за даване на задължително тълкуване на конституционната разпоредба, свързана с търсене на наказателна отговорност от държавния глава.

"Изглежда ми много съмнително как съвсем в началото на мандата си главният прокурор решава да се възползва от конституционните си правомощия – той има право да пита Конституционния съд за имунитета на Румен Радев, при положение, че нищо в обществото не буди подозрения, че държавният глава иска да осъществи или е осъществил някаква държавна измяна", посочи Слави Василев.

Президентската институция е една от най-защитените нормативно и като такава е много трудно уязвима на каквато и да е атака, било то от главния прокурор, смята Михаил Кръстев. Той припомни, че процедурата по импийчмънт е много сложно разписана. „Много е трудно да се стигне до такава процедура, камо ли тя да е успешна.Докато не бъдат изнесени данни от прокуратурата и не получим обяснение от държавния глава по-късно днес, не бихме могли да предполагаме какво е предизвикало това искане към Конституционния съд за тълкуване", допълни журналистът.

Конституционно президентът наистина е сред най-защитените фигури, но трябва да разгледаме въпроса от политическа гледна точка, подчерта Слави Василев. Нямам съмнения, че действията на Гешев са политически, допълни той.

„Ако гледаме президента като опозиция на управляващите, без да гледаме на президента институционално, каква власт държи ГЕРБ, включването на Иван Гешев на политическия хоризонт срещу действията на президента показва едно съмнително срастване на обхвата на ГЕРБ“, посочи още Василев.

Според него случващото се има връзка със започнатите от президента консултации за промяна в конституцията.

"Консултациите, които президентът прави за промяна на Конституцията, биха могли да родят предложение, което да не се хареса на статуквото. Това предложение би могло да бъде някаква по-коренна промяна на политическата система", изтъкна Слави Василев. "Действията на Иван Гешев с Конституционния съд са размахване на пръст към президента: "Недей да предлагаш по-сериозни промени".

Всеки един нов главен прокурор иска да се докаже пред обществото, първите обвинители имат нужда да се докажат обществено, предприемайки смели, категорични действия срещу управници или управляваща партия, смята Михаил Кръстев. Той не е съгласен с тезата, че Гешев е ядосан на Радев за връщането на избора към Висшия съдебен съвет.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21