Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите ратифицираха СЕТА на първо четене

| обновено на 30.01.20 в 10:16
СЕТА е абревиатура на всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз.

С гласовете на депутати от ГЕРБ и ДПС на първо четене парламентът ратифицира Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз, по-известно като СЕТА. „За“ гласуваха 110 депутати, „против“ бяха 98, 7 се въздържаха.

Споразумението предвижда опростяване на митническите правила и процедури, сред които се улеснява износа в Канада.

От „Обединени патриоти“ гласуваха „против“ и призоваха второто четене на споразумението да бъде преодоляно с обществена активност, защото последиците за България ще са неблагоприятни.

„Днес ние създадохме поредната заплаха за България, за българския бизнес, за българските трудови хора“, каза Искрен Веселинов.

В отрицателен вот след гласуването Филип Попов от БСП призова:

„Ние многократно сме изразявали своите опасения, защото националният интерес на България не е защитен по никакъв начин, а за нас той е приоритет. Ето защо аз призовавам, когато се стигне до второ четене тези, които не са подкрепили законопроекта на първо, нека да не го подкрепят и на второ“.

По време на обсъжданията вчера Красимир Богданов от ВМРО посочи възможен риск:

„Откриват се възможности за засилване на вноса на ГМО (генно модифицирани) продукти. И към момента канадски фирми отправят към европейските страни запитвания относно промяна в законите, забраняващи вноса на определени видове такива суровини и продукти“.

Председателят на комисията по външна политика и депутат от ГЕРБ Джема Грозданова защити споразумението. Тя отбеляза, че то ще увеличи ролята на България в глобален план, защото СЕТА създава икономически възможности с минимален риск за националния интерес.

„Искаме ли България и съюзът да се изолират или това е в пряк разрез с нашия интерес. Искаме ли да развиваме отношенията си и търговията свободно, въз основа на ясни правила, или не искаме. Мисля, че този отговор го дадохме преди много години, още преди да влезем в ЕС, каза тя.

Конфедерация на труда „Подкрепа“ призова депутатите да не ратифицират СЕТА, тъй като споразумението ще ощети малкия и среден бизнес в България, и като цяло е в ущърб на работниците. Излизането на Великобритания от ЕС е причина за задължително отваряне на дискусии по СЕТА, тъй като се променят прогнозите, направени в хода на преговорите, посочват още от КТ „Подкрепа“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Ушев

Съдия Георги Ушев отказа да гледа делото по молбата на Благомир Коцев да бъде пуснат от ареста

Четвърти апелативен съдия отказа да гледа делото по молбата на варненския кмет Благомир Коцев да бъде пуснат от ареста. Съдия Георги Ушев, който е и последният председател на Специализирания апелативен съд, мотивира самоотвода си с атаки, включително и сигнали да бъде наказан дисциплинарно, от адвокати, ангажирани със защитата на Коцев...

публикувано на 19.09.25 в 15:10

Съдийската колегия на ВСС призова за спазване на принципа за разделение на властите

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет призова за спазване на принципа за разделение на властите и за уважение и вяра във върховенството на закона.  Повод за позицията на съдебните кадровици са коментари на политици, медии и представители на гражданското общество по съдебни дела с висок обществен интерес.  В позицията не се визират конкретни..

публикувано на 19.09.25 в 15:08

Кои са задължителните и препоръчителните ваксини, които се заплащат от НЗОК?

Расте интересът към имунизацията срещу човешки папиломен вирус след включването на момчета в целевата група на Националната програма по първична профилактика на ракови заболявания, причинени от вируса. Това отчитат от НЗОК. От Касата припомнят, че право на безплатно ваксиниране имат момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години и момчета..

публикувано на 19.09.25 в 15:05

МВФ с препоръки: Повишаване на осигуровките и имотните данъци, без максимален осигурителен праг (ОБНОВЕНА)

Международният валутен фонд препоръча повишаване на осигуровките и имотните данъци от 2026 година. Това ставна ясно при изслушването на представители на редовната мисия на фонда в бюджетната комисия в Народното събрание. Препоръчва се също така въвеждане на мултифондовете и премахване на максималния осигурителен праг. Депутатите от Бюджетната..

обновено на 19.09.25 в 14:59
Снимката е илюстративна

Израелската армия отново призова жителите на град Газа да бягат на юг

Израелската армия предупреди, че ще действа с "безпрецедентна сила" в град Газа, призовавайки отново жителите му да бягат на юг. В същото време Израел затвори временен евакуационен маршрут, открит едва 48 часа по-рано. В публикация в "Екс", адресирана до жителите на град Газа, говорителят на израелската армия на арабски език, написа, че от..

публикувано на 19.09.25 в 14:53

НС прие на второ четене промени в Закона за измененията на климата, засягащи CO2 квотите и ТЕЦ-овете

Парламентът прие извънредно второто четене на  промените в Закона за ограничаване на измененията на климата. С тях се привеждат в съответствие с българското законодателство две директиви, свързани с европейската система за търговия с квоти за емисии на парникови газове и приноса на въздухоплаването за намаляването им.    Промените ще имат..

публикувано на 19.09.25 в 14:29

ЕК одобри 19-ия санкционен пакет срещу Русия

Европейската комисия одобри 19-ия санкционен пакет срещу Русия, който ще предложи за гласуване на Съвета на ЕС, съобщи завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо. Няколко държави от ЕС настояват за най-строги санкции срещу Русия Пълна забрана за вноса на руски втечнен газ в ЕС е една от мерките, заложени в 19-тия санкционен пакет..

публикувано на 19.09.25 в 14:20