Депутатите отново удължиха срока на временната анкетна комисия за прекъсването на програма „Хоризонт“ до 23 февруари. Мотивът е, че в комисията се очакват мониторингови доклади за работата на БНР.
Освен спрения сигнал, се проучват и твърденията за политически натиск върху ръководството и журналисти от Българското национално радио.
Депутатът от БСП Иван Ченчев уточни, че освен мониторингът за работата на БНР се изчаква и докладът на прокуратурата, който на едно от първите заседания на комисията тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров обеща.
„Тогава обеща прокуратурата да предостави на комисията съответните данни от проверки и от други средства, даже и СРС-та и какво гласят, за да можем конкретно и точно да установим истината и на базата на нея да си направим доклада. Така че това е и другият мотив“, каза той.
Съпартиецът на Ченчев, Антон Кутев упрекна работата на парламента и настоя депутатите да намерят начин да накарат всички държавни органи да работят по-бързо и в срок.
„Има проблем с безкрайно дългите комисии. Създаваме ги за месец, после работят половин година. Да не вземе да се окаже, че сега преди да сме решили проблема с предишния директор на радиото вече имаме нов, защото чувам, че в момента има явни съмнения за това как е избран новият генерален директор на радиото. Да не се окаже, че трябва да правим следващата комисия преди да сме приключили тази, защото това също е въпрос“.
Председателят на временната комисия по казуса „Хоризонт“ Тома Биков от ГЕРБ заяви пред депутатите, че е разговарял с новия главен прокурор Иван Гешев относно доклада на държавното обвинение.
„Попитах дали по отношение на разследването има някакви нови факти и обстоятелства, с които комисията трябва да бъде запозната. От прокуратурата казаха, че към момента нямат нови факти и обстоятелства. Ако тази комисия приключи работата си, има и постоянна комисия за култура и медии, в която главният прокурор би могъл да бъде изслушан, ако има какво да каже“, каза Биков.
Депутатите удължиха и срока на временната комисия за проучване на изнесените в европейски и български медии твърдения за скандалната подкупна схема за придобиване на българско гражданство от чужди граждани с един месец.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..