Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган заплаши с нова военна операция в Сирия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган предупреди, че Турция може да започне нова военна операция в Сирия, ако ситуацията в Идлиб не получи скорошно разрешение. По думите му Турция няма да стои като безучастен наблюдател на случващото се в Сирия.

Турция не признава и не приема плана на Доналд Тръмп, който ще унищожи Палестина и ще отнеме Ерусалим, категоричен беше Ердоган.

Турският държавен глава отново подчерта, че „Ерусалим е червена линия“ за Турция и допълни:

„Изоставянето на Ерусалим изцяло в израелските кървави лапи ще бъде най-голямо зло не само за живеещите там мюсюлмани и християни, но и за цялото човечество“.

Реджеп Ердоган заяви, че „да бъдат счупени ръцете, протягащи се към джамията „Ал Акса“ в Ерусалим (третото най-свещено място за мюсюлманите) е изискване на вярата и добави, че ако днес тя не бъде защитена, то утре няма да е възможно да се спре посегателство срещу Каабата в Мека (най-свещеното за мюсюлманите място) и срещу Медина. Той призова и християнският свят също да поеме отговорност по въпроса за статута на свещения град, тъй като християните също имат права там.

Турският лидер разкритикува редица арабски държави като Саудитска Арабия, Бахрейн, Оман и Обединените арабски емирства за мълчанието им по въпроса за предложения от американския президент план.

Турция няма проблем с Израел, но възразява срещу израелските действия против правото и справедливостта, допълни Ердоган. Турският президент прибави, че „разбойническа и терористична държава не може да бъде уважавана.“

Реджеп Ердоган съобщи, че по-късно ще разговаря с палестинския президент Махмуд Аббас и с председателя на политическото бюро на радикалното движение „Хамас“ Исмаил Хания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..

публикувано на 24.02.25 в 20:34

ООН прие втора резолюция за Украйна

Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..

публикувано на 24.02.25 в 20:09
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон призова Тръмп да подкрепи Украйна

Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..

публикувано на 24.02.25 в 20:00