Световната общност остава разделена след обявения тази седмица от президента на Съединените щати Доналд Тръмп мирен план за Близкия изток, определен от американския държавен глава като „Сделката на века“. В осемдесет страничния документ, подготвян две години и представен в присъствието на премиера на Израел - Бенямин Нетаняху, Тръмп предложи създаване на палестинска държава със столица източно предградие на Ерусалим и признаване на израелския суверенитет над еврейски селища на Западния бряг, както и цялата долина на река Йордан.
Палестинският президент Махмуд Абас отхвърли предложенията и изрази готовност за преговори с Израел, но под егидата на международния квартет от посредници за района на Близкия Изток - Русия, Съединените щати, ООН и Европейския съюз. Има ли възможност - Доналд Тръмп да стане политикът, успял да разреши израелско - палестинския въпрос и какво бъдеще очаква „Сделката на века“?
„Близкоизточният регион е критична зона, тъй като там вече се сблъскват стратегическите интереси на две глобални сили, дори на три – на САЩ, разбира се, на Русия и в последно време, по един по-друг начин, на Китай“, заяви пред БНР експертът по международна сигурност и геополитика и член на Евроатлантическия център за сигурност професор Румен Кънчев.
В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ той посочи, че още дълго време няма да имаме възможност да видим един стабилен мир в Близкия изток.
„В този контекст това е опит на американската администрация и на президента Тръмп за някакъв принос към мирния процес в Близкия изток. За съжаление отношението към този план не е еднозначно“, отбеляза проф. Кънчев.
Според него негативните реакции към „Сделката на века“ са предизвикани на първо място от липсата на палестинците в целия този процес: „Вероятно те са били поканени, но са отказали, тъй като са категорично против плана и веднага и правителството, и президентът Абас се изказаха по този въпрос“.
„Саудитска Арабия, Бахрейн и Оман бяха поканени – съюзниците на САЩ, които внимават в политиката и пъзела в Близкия изток, но малко по-далечните съюзници около зоната на Израел и Палестина – ОАЕ, например, а също и Саудитска Арабия, са по-сдържани, защото за тях голямата заплаха в региона е Иран. Те се страхуват по-скоро от него, защото безспорно той поддържа и Палестина“, заяви експертът.
А Иран е най-ярък опонент на плана, страната действа в Палестина чрез „Хамас“ и „Ислямски джихад“ и това са важни организации, които са доста ефективни, когато Техеран им заповяда да нанесат удар по обекти в Израел, допълни Кънчев.
Според професора в известен смисъл усилията да се създаде такъв план („Сделката на века“ – б.р.) са похвални: „Но се сещам за двата неуспешни воаяжа на Доналд Тръмп в Северна Корея. Още преди тях казах, че е абсурд се постигне какъвто и да е успех с КНДР“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
От началото на 2026 г. лечението на деца с растежен хормон ще стане част от системата на здравното осигуряване. Това каза пред БНР проф. Виолета Йотова, началник на Педиатрията в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна. Тя обясни, че в България това лечение е регистрирано и разрешено, но все още не се реимбурсира от Здравната каса, затова благотворителната..
Изминахме доста приятен път, записахме 2 албума, бяхме на всички по-големи сцени и фестивали. Направихме и трети проект, който е успешен и решихме да се върнем към нещата, които сме правили с любов. Това сподели в интервю пред БНР пианистът Васил Спасов от група Funkallero за предстоящи концерт на 21 февруари в София. На концерта ще..
Заледени участъци по транспортната мрежа в Габровска област предизвикаха пътни произшествия. Хлъзгавите настилки в района с хълмист терен създадоха трудности за придвижването. По пътищата в Габровска област тази сутрин са станали 11 произшествия, при едното от тях, в Дряново, леко са пострадали две деца. При другите катастрофи щетите са..
"Възраждане" искат изслушване на управителя на БНБ Димитър Радев в парламента заради посещението на представители на Международния валутен фонд у нас, обяви председателят на партията Костадин Костадинов. От партията се опасяват, че с помощта на МВФ ще се фалшифицират данните за финансовите показатели на България с цел изпълнение на критериите за..
Усложнена е пътната обстановка в област Плевен след продължаващия снеговалеж. Пътищата са проходими при зимни условия. Общественият транспорт се движи нормално. Около 9 сантиметра е снежната покривка в Плевен и продължава да вали, макар и слабо, каза Марияна Цветкова - говорител на МВР: "Усложнена е зимната обстановка на територията на..
Руският външен министър Сергей Лавров и президентският съветник по въпросите на външната политика Юрий Ушаков ще участват в разговорите с американските представители в Саудитска Арабия за възстановяване на руско-американските отношения. Преди отпътуването си за Рияд Лавров заяви, че няма логика европейските страни да бъдат поканени на преговорите,..
Ако всичко е наред с 4-годишния план, Теменужка Петкова може да се прибере от Брюксел с добра новина за еврозоната . Това каза пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, като обясни, че България ще представи пред Еврогрупата Бюджет 2025 заедно с 4-годишен фискално-структурен план , преди да е обявен у нас. " Ясни са параметрите, които..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..