С книгата "Есен във Венеция" Андреа ди Робилант ни отвежда в романтична Венеция с биографичната история за големия творец Ърнест Хемингуей и неговата последна муза.
Историята започва през есента на 1948 година, когато писателят посещава за първи път Венеция. Тогава той е почти 50-годишен и не е публикувал роман от цяло десетилетие.
Там красивата венецианка Адриана Иванчич грабва сърцето му. Любовта вдъхновява Хемингуей да завърши няколко от великите си финални творби, сред които световния хит "Старецът и морето".
Авторът на книгата - италианският журналист и писател Андреа ди Робилант споделя, че при разчитането на писмата на Хемингуей, които е използвал в книгата, се е чувствал като в игра на пъзел, защото те са написани на различни езици - френски, английски, руски, испански. Музата на Хемингуей във Венеция - Адриана, му пишела на английски, но когато искала да бъде сериозна, използвала италиански.
"Сметнах, че е важно да се напише тази история. Това е история на Хемингуей, за която никой от биографите му не е споменавал. Смятам, че важното нещо в тази книга е как тази любовна история е повлияла на съзидателността на Хемингуей в последните години от живота му. За него са мислили, че е приключил като автор", обясни Андреа ди Робилант.
В последните 15 години от живота си Ърнест Хемингуей сътворява няколко шедьовъра. "Не е възможно да се разбере тази еволюция, този вулкан от съзидателност в живота му, ако не се отдаде необходимото внимание на връзката му с Адриана, която е продължила 8 години", смята авторът.
Най-вълнуващият момент е срещата на Адриана и Хемингуей. Според Андреа ди Робилант венецианците знаят за тази история. "Личният ми кошмар е да наблюдавам как хора на тълпи се придвижват като туристи с автобус по пътя на Адрина и Хемингуей", разказа още той.
България присъства по специален начин в живота на семейството на Андреа ди Робилант.
"България е много близко до сърцето на семейството ми, защото прапрадядо ми Карло Велише де Рубилант през 19 век е бил голям подръжник на идеята за независима българска държава. Той е бил италианският външен министър и се е борил за правата на българите на Берлинския конгрес. Както можете да си представите, България е много близко до сърцето ми", изтъкна Андреа ди Робилант.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Превод в ефир: Мая Данчева
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...