Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Есен във Венеция" разказва за последната муза на Ърнест Хемингуей

Пренебрегвана от биографите история се крие зад съзидателния финален творчески период на писателя

Андреа ди Робилант, Славена Илиева
Снимка: личен архив

С книгата "Есен във Венеция" Андреа ди Робилант ни отвежда в романтична Венеция с биографичната история за големия творец Ърнест Хемингуей и неговата последна муза. 

Историята започва през есента на 1948 година, когато писателят посещава за първи път Венеция. Тогава той е почти 50-годишен и не е публикувал роман от цяло десетилетие. 

Там красивата венецианка Адриана Иванчич грабва сърцето му. Любовта вдъхновява Хемингуей да завърши няколко от великите си финални творби, сред които световния хит "Старецът и морето". 

Андреа ди Робилант

Авторът на книгата - италианският журналист и писател Андреа ди Робилант споделя, че при разчитането на писмата на Хемингуей, които е използвал в книгата, се е чувствал като в игра на пъзел, защото те са написани на различни езици - френски, английски, руски, испански. Музата на Хемингуей във Венеция - Адриана, му пишела на английски, но когато искала да бъде сериозна, използвала италиански.

"Сметнах, че е важно да се напише тази история. Това е история на Хемингуей, за която никой от биографите му не е споменавал. Смятам, че важното нещо в тази книга е как тази любовна история е повлияла на съзидателността на Хемингуей в последните години от живота му. За него са мислили, че е приключил като автор", обясни Андреа ди Робилант.

В последните 15 години от живота си Ърнест Хемингуей сътворява няколко шедьовъра. "Не е възможно да се разбере тази еволюция, този вулкан от съзидателност в живота му, ако не се отдаде необходимото внимание на връзката му с Адриана, която е продължила 8 години", смята авторът.

Най-вълнуващият момент е срещата на Адриана и Хемингуей. Според Андреа ди Робилант венецианците знаят за тази история. "Личният ми кошмар е да наблюдавам как хора на тълпи се придвижват като туристи с автобус по пътя на Адрина и Хемингуей", разказа още той.

Мая Данчева, Андреа ди Робилант

България присъства по специален начин в живота на семейството на Андреа ди Робилант.

"България е много близко до сърцето на семейството ми, защото прапрадядо ми Карло Велише де Рубилант през 19 век е бил голям подръжник на идеята за независима българска държава. Той е бил италианският външен министър и се е борил за правата на българите на Берлинския конгрес. Както можете да си представите, България е много близко до сърцето ми", изтъкна Андреа ди Робилант. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

Превод в ефир: Мая Данчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Запрянова, Кирил Кацаров и Росен Дончев (от ляво на дясно)

Художникът Росен Дончев и неговото творческо семейство се подготвят за изложба в Малта

Убеден съм, че бъдещето на изкуството ще се роди на границата на сегашните изкуства, думите са на един от нощните ни гости -  художникът Росен Дончев, на когото водещото международно списание за изкуство Art Market обръща специално внимание в последния си брой. И това е така, защото оригиналните сюжетни линии в картините му са препрели фолклорни..

публикувано на 28.05.25 в 10:13
Преди години млади художници от Кюстендил нарисуваха над 4 км гайтани по каменното корито на река Банщица през града.

Каменното корито на р. Банщица през Кюстендил става арт-пространство

Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт-изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт-спот, където всеки ще може, без никакви забрани, да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e..

публикувано на 27.05.25 в 10:09
Георги Митов

Какви са летни латино програми, които да очакваме през лятото?

На 2 юни в зала "България" ще се развихрят кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla. Носителите на две награди "Латино Грами" ще изнесат спектакли и на сцените на Летния театър във Варна и Античния театър в Пловдив.  За летния сезон у нас е предвидена фламенко програма, обединяваща елит от музиканти, певци и танцьори.  Това съобщи..

публикувано на 26.05.25 в 14:43
Вицепрезидентът Илияна Йотова и министърът на културата Мариан Бачев откриват Пролетния панаир на книгата.

Близо 100 са съпътстващите събития на Пролетния панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата беше открит днес пред НДК. Над 140 издателства представят най-новите книги в 67 шатри.  Близо 100 ще са съпътстващите събития, премиери на книги и срещи с автори до неделя - 1 юни, когато е последния ден на панаира. Това разказа пред БНР Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на асоциация "Българска..

публикувано на 26.05.25 в 11:53

Започва Пролетният панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата се открива днес. Щандовете на издателствата вече са разположени около Националния дворец на културата. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие изложението, което по традиция събира на едно място издатели, автори, преводачи и читатели в сърцето на столицата. Организатор е асоциация "Българска книга". До първи юни..

публикувано на 26.05.25 в 08:04
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23