Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Менда Стоянова: Покупателната способност на българите няма да пострада

Йордан Цонев: И пътят към еврозоната е отворен, и стабилността на лева е гарантирана

| обновено на 06.02.20 в 15:10
Снимка: БГНЕС

Окончателната промяна във Валутния закон, с която се променя законът за Българската народна банка, няма да засегне по никакъв начин покупателната способност и спестяванията на българските граждани.

Това увери в кулоарите на Народното събрание председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ. Текстът, който гласува мнозинството, гласи, че считано от датата на участие на България в Механизма на обменните курсове - ERM II, курсът на лева към еврото вече няма да е фиксиран и ще подлежи на преговори с другите страни членки на еврозоната, Дания и Европейската централна банка. 

Менда Стоянова обясни, че с изменението се синхронизира европейското с българското законодателство и няма да има пряко отражение върху българските граждани:

"За българския гражданин нищо няма да се промени. Курсът лев-евро е този, който имаме в момента  -1, 95583, такъв ще бъде при влизането ни в механизма, такъв ще бъде през целия ни престой на механизма, такъв ще бъде в момента, в който, дай Боже, след години приемем и еврото. Българският гражданин няма да усети по джоба си или по цените, или по каквото и да било това, което ние днес гласувахме като промяна".

Стоянова подчерта, че гласуваното решение от Народното събрание, с което парламентът задължи правителството да преговаря за еврозоната само с фиксирания курс - 1,95583, дава допълнителна гаранция на българското общество, че друг курс няма да има.

Менда Стоянова обвини БСП, че са създали изкуствено напрежение сред българското общество:

"Тяхната мантра беше, че това е едно предложение, което е внесено на тъмно с цел да мине тихомълком. Ето, днес в зала също го гледаме официално и както виждате няма и отпор срещу това предложение и то стана факт. Всичко останало бяха спекулации с цел обикновените хора, които не са длъжни да имат икономическа култура, да бъдат насъскани и заблудени и за съжаление, тези спекулации някъде успяха“.

Йордан Цонев

Заместник-председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС приветства постигнатия консенсус в пленарната зала, като припомни и решението на Народното събрание, с което се гарантира фиксирания курс, с който правителството да преговаря:

„Смятам, че сега нещата стоят добре - от една страна е отворен пътят към еврозоната, към „чакалнята на еврозоната“, а от друга страна е гарантирана стабилността на лева. Разбира се, със забележка, че всичко това можеше да се избегне, ако ГЕРБ бяха подходили малко по-публично и по-отговорно - това да стане преди да внесат тази поправка“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тахов: Добивите са приблизително колкото миналата година

По време на заседанието на ресорната Комисия по земеделие, храните и горите, министърът на земеделието Георги Тахов каза: "Ситуацията откъм добивите не е това, което на нас ни се иска да бъде, но общо взето съвпада като добива с това, което е от миналата година. Поне с подобна справка разполагам аз, но пак това да е достатъчно. Националната асоциация на..

публикувано на 11.09.25 в 20:45

ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация за убиеца на Чарли Кърк

ФБР публикува снимки на мъж, когото издирва във връзка с вчерашното убийство в щата Юта на влиятелния консервативен активист Чарли Кърк. Кадрите показват видимо млад мъж с бяла кожа, но той е трудно да бъде идентифициран защото е с тъмни очила и шапка с козирка. Затова ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация, която би помогнала за разкриване на..

публикувано на 11.09.25 в 20:27

Протест в Русе поиска оставки в МВР

Граждански протест срещу задържането на четиримата младежи, обвинени в побой над ръководителя на Областната дирекция на полицията в Русе, се проведе тази вечер пред Съдебната палата в града. Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов Освобождаването на младежите от ареста, пълен достъп до общинските видеокамери и..

публикувано на 11.09.25 в 20:10
Полицай патрулира около американското посолство във Вилнюс, Литва, преди пристигането на освободените затворници от Беларус, четвъртък, 11 септември 2025  г.

Беларуски опозиционер отказа да бъде депортиран в Литва

Микола Статкевич - бивш лидер на беларуската опозиция и кандидат за президент, който е сред освободените днес 52-ама политически затворници - е отказал да бъде депортиран в Литва. За това съобщи Франак Виачорка - член на опозицията в изгнание - и публикува снимка на Статкевич на ничията земя между Беларус и Литва.  Всички останали вече бивши..

публикувано на 11.09.25 в 20:07
Вицпремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

Вицепремиерът Караджов: България ще има най-строга регулация на атракционите

Според вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов България ще има една от най-строгите регулации по отношение на безопасността на атракционите. Той бе изслушан от депутатите в ресорната парламентарна комисия.  Законопроектът за атракционите е публикуван за обществени консултации Със законопроекта се уреждат за първи път на..

публикувано на 11.09.25 в 19:41

Ангел Найденов след навлизането на руски дронове в Полша: Успешно сме защитени

"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..

публикувано на 11.09.25 в 19:35
Пожарникари гасят пожар в крайбрежния град Нафплио, Пелопонес, архив.

Евакуират жители на Пелопонес и туристи заради голям пожар

Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три  села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..

публикувано на 11.09.25 в 19:28