„Рекорден брой желаещи да станат учители са кандидатствали за програмата за професионално и лидерско развитие на фондация „Заедно в час“. Това сподели за БНР директорът по публично партньорство на фондацията Нели Колева.
„Към днешна дата вече почти 5000 души са заявили интерес да кандидатстват за програмата. Над 2000 вече са подали успешно своята кандидатура, която преминава през нашия процес на подбор“.
В предаването „Преди всички“ Колева допълни:
„Най-различна е мотивацията на хората, които кандидатстват, но ги обединява това, че наистина искат да станат участници, за да бъдат полезни на децата и да допринесат лично за подобряване на образованието в България. По-специфично хората, които кандидатстват за участие в нашата програма, искат да работят именно там, където има най-голяма нужда от и където ще бъдат най-полезни на своите ученици“.
Тристепенен процес на подбор
„Първо разглеждаме подадената кандидатура на нашия сайт, след което правим кратко дистанционно интервю онлайн или по телефона и финалния етап, вече на живо, се нарича „център за оценяване“, където в различни практически задачи вече виждаме различни умения“.
Не всеки кандидат става учител
„Около 25% от хората, които са подали кандидатура, биват поканени на финалния етап – „център за оценяване“, тъй като наистина търсим специфични умения и мотивация в участниците. Приблизително половината от кандидатите, които посещават „центъра за оценяване“, получават предложенията да станат част от програмата“.
След подбора кандидатите минават редица обучения, преди да влязат в училище. Те са в рамките на седемседмичен „летен институт“. Самата програма е за две учебни години, но след края 80% от възпитаниците на програмата продължават активно да са ангажирани с образование под различна форма, а над 50% директно като учители в класните стаи.
Подборът на училища, в които работят учителите от програмата, също е двустранен процес. Тази година е планирано разширение на програмата към Варна и Бургас.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипи на Антикорупционната комисия - извършват проверка в "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и в Министерството на енергетиката. Пред БНР бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов потвърди, че проверяващи от Антикорупционната комисия са в апартамента, в който живее, с обяснение, че търсят данни за договора с турската компания "Боташ"...
" Каквото сме изтървали, сме го изтървали през последните 20 години , а не вчера или онзи ден." Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) преди днешното гласуване в ЕП на докладаза напредъка на Северна Македония по пътя ѝ към членство в ЕС. Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим..
В Гърция горещата вълна продължава и днес с температурите над 40 градуса. Заради опасното време властите предупреждават за опасно за здравето на хората време и висок риск от горски пожари. Властите затвориха временно за посещение Акропола и други археологически паметници в страната. Това е превантивна мярка за защита на туристите,..
Министерството на финансите пусна онлайн калкулатор за превалутиране. Той е достъпен на специалната интернет страница, посветена на въвеждането на еврото - evroto.bg. Превалутирането е по официалния курс - 1.95583 лева за 1 евро. Калкулаторът е на видимо място на заглавната страница и е максимално опростен за употреба, подчертават от..
Акции като тази във Варна (арест на кмета на Варна Благомир Коцев - б.р.) трябва да има и срещу кметове на ГЕРБ и ДПС, настоя лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов: "Иначе оставаме с впечатлението за поръчкови акции. Защото това, че в ПП-ДБ има корупция, не е новина. Но също така не е новина, че има корупция и то много по-голяма и много..
Политическите сили в парламента излязоха с декларации по повод решенията на Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент за приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари. За ГЕРБ-СДС това е исторически момент, който завършва европейската интеграция на страната и слага началото на нов етап от нейното развитие, заяви Тома Биков...
Основните предизвикателства при въвеждането на еврото в Хърватия са били слабата икономика и бедността на населението . Това разказа в интервю за БНР евродепутатът Гордан Босанац от Зелените. Еврото не е променило правилата на играта , по-важният момент за Хърватска е бил влизането в ЕС, уточни той. Повишаването на цените след..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..