Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт, посветен на изкуството на контратенорите, в Телавивската опера

Израелската опера в Тел Авив
Снимка: Росица Кавалджиева

Всяка епоха си има своите звезди. Ако сега кумири са Лейди Гага или Брад Пит, преди около 300 години това е бил Фаринели. За певците–кастрати, които са изпълнявали женските партии в зараждащата се опера, във времената, когато се е смятало, че е неприлично жена да излезе на сцената, на концерт–лектория говори Алон Арари - един от най-знаменитите израелски контратенори.

Вярно е, че изпълнението на контратенорите доста се различава от това на кастратите, които запазват детския глас до дълбока старост. Тези нещастни, музикални момчета от бедни семейства, които е трябвало да бъдат осакатени в името на изкуството, са един от големите грехове на операта. По заповед на Наполеон практиката да се обезобразяват момчета приключва. Запазени са грамофонни записи на последния от поредицата кастрати, който умира в дълбока старост в началото на миналия век.

Записи на Фаринели няма. Знае се изразът „Бог е един и Фаринели е един“. При озвучаването на популярния филм за живота на певеца са били необходими две певици, за да покрият не само диапазона на гласа му, но и умението да изразходва дъха си, от пиано до форте и от най-ниския изпят тон до най-високия. Знае се, че публиката, затаила дъх, е слушала само една негова трела повече от 5 минути.

Освен възпоменание за кастратите и тяхната музика Алон Арари направи много интересен вокален концерт на произведения, написани за тях, но сега изпълнени от контратенор. Интересно бяха избрани партньорите в този концерт. Известният ансамбъл за старинна музика Барокада, в който има лютни, чембало и виоли да гамба акомпанираше всички изпълнения. Първообраз на днешния обой бе единият солиращ, заедно с контратенора, инструмент. А като сериозен контраст в изпълненията, Алон Арари бе избрал да изпее няколко дуета с мецо сопраното Амат Чьорни. Тя пееше в по-ниската теситура, а той завладяваше височини. Явно организаторите на концерта са разчитали на разнородна публика, привлечена от името на Фаринели. Затова повечето от творбите бяха много популярни: от Хендел, Монтеверди, Марчело, Вивалди и др. Всички познават тези произведения от многобройните записи в youtube. За изпълнителите бе по-важно да отговарят на очакванията, отколкото да покажат някаква нова интерпретация. Затова пък обоиста Игал Каменко доста своеобразно бе интерпретирал концерта за обой и струнен оркестър на Вивалди, чиито втора и трата част доста често се използват като фон за любовни стихове, театрални сцени, та дори и в телевизионни материали. Успял е да избегне сладникавостта в интерпретацията. Истинска наслада предизвика изпълнението на контратенора, който показа стил и възможностите на своя глас. За голямата част от публиката това бе наистина любопитно и бе посрещнато с буря от ръкопляскания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Николова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06