Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията между Брюксел и Лондон във фокуса на Европарламента

Барние: ЕС ще настоява за пълна реципрочност в търговските отношения с Великобритания

| обновено на 11.02.20 в 19:34
Урсула фон дер Лайен и Мишел Барние
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският съюз ще настоява за реципрочност в бъдещите търговски отношения с Великобритания. Това обяви главният преговарящ от страна на Общността Мишел Барние. Той говори в пленарната зала в Страсбург по време на дебата за позицията на Европарламента по преговорите за търговските отношения с Лондон.

След като Лондон обяви, че смята да прекрати безплатния риболов в свои води за европейски кораби, днес главният преговарящ Мишел Барние настоя за пълна реципрочност в търговските отношения с Великобритания.

Той отново предупреди, че без взаимен достъп, споразумение няма да има и очерта тъмните краски на този сценарий, ако до края на годината не бъде постигнато такова:

„Ще има провал, ако не се стигне до споразумение. Ще бъдат наложени квоти и мита на всички британски стоки, които влизат в Съюза. Това ще стане, ако не успеем да стигнем до споразумение в тези кратки срокове“.

Във внесеното предложение за резолюция, която ще даде мандат за преговори се казва, че бъдещите отношения с Лондон трябва да са основани на баланс между права и задължения, като се зачита целостта на единния пазар и митническия съюз, както и неделимостта на „четирите свободи“ – свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали, очертани в изказването на ръководителя на преговорите от страна на Европарламента Дейвид Макалистър.

Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен акцентира върху запазването на европейските стандарти в бъдещите търговски отношения с Лондон 

"На нашите британски приятели искам да кажа, че има много предизвикателства, но ние ще държим на общите ценности - за отвореност, за социална справедливост и за свободно предприемачество. Това са ценности, които остават“, каза Фон дер Лайен. Тя определи бъдещето споразумение между Брюксел и Лондон като „условие, което досега  не сме предлагали на никого.“

Ако не бъде постигнато споразумение Великобритания ще търгува с ЕС по правилата на Световната търговска организация. След дебатът днес гласуването в пленарна зала на позицията на Европарламента е насрочено за утре.

Решение за новото партньорство след развода на 31 януари трябва да се вземе до края на годината, когато изтича т. нар. преходен период. Ако няма задоволителен резултат, този период може да бъде удължен веднъж, но решението за това трябва да бъде взето преди 1 юли.

Очаква се Съветът на ЕС също да приеме своите насоки и да подкрепи указанията за водене на преговори от Комисията на 25 февруари. Това ще позволи преговорите да започнат в началото на март.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илон Мъск и Доналд Тръмп

Роб Уотсън: Настъпващата ера на Тръмп и Мъск носи множество проблеми за европейските съюзници на САЩ

Илон Мъск - един от наследниците на т.нар. магнати разбойници, изградили икономическото могъщество на Съединените щати през 19-ти и началото на 20-ти век - все повече затвърждава усещането, че е тръгнал на кръстоносен поход срещу либералната демокрация не само във втората си родина - Америка - но и в Европа. Освен, че нагази в предизборната..

публикувано на 11.01.25 в 12:00

След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%

Цените на петрола на международните пазари се покачиха с повече от 3 процента, след като САЩ  обявиха мащабни санкции срещу две от най-големите руски петролни компании и срещу т.нар. "сенчест флот", използван от Москва за заобикаляне на санкциите. Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли  79 долара. От..

публикувано на 11.01.25 в 11:51
Илон Мъск

Новата служба на Илон Мъск - овластяването на един глобален олигарх

След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск. Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по..

публикувано на 11.01.25 в 11:40

Части от центъра на София без ток, 200 екипа на "Електрохолд" на крак при аварии

Заради очакваното влошаване на времето тази събота и неделя от "Електрохолд", които снабдяват Западна България с ток, са увеличили броя на дежурните екипи до 200.  От компанията съобщават, че при необходимост имат възможност да мобилизират и още свои служители. Повече хора работят и в колцентъра на Електрохолд, където потребителите могат да подават..

публикувано на 11.01.25 в 11:36

Откриват нов Център за лечение на зависими младежи край Дряново

Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..

публикувано на 11.01.25 в 11:28

Накъде може да поведе Австрия крайнодесният Херберт Кикъл?

Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..

публикувано на 11.01.25 в 11:25

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..

публикувано на 11.01.25 в 11:11