Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лагард представя бъдещата политика на ЕЦБ в Европейския парламент

Кристин Лагард
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият председател на Европейската централна банка Кристин Лагард се изправя днес за първи път в пленарната зала на Европейския парламент, за да представи бъдещата политика.

Търговските войни и отражението им върху икономиката на еврозоната, въздействието на Брекзит, както и как борбата срещу климатичните промени да бъде включена в макроикономическите модели на Европейската централна банка – това се очаква да бъдат акцентите в изявлението на Кристин Лагард.

Председателят на ЕЦБ ще представи и годишен доклад за дейността на ЕЦБ, а това е основният инструмент за контрол на евродепутатите над финансовата институция.

След дебата утре евродепутатите ще гласуват резолюция, определяща техните приоритети за ролята на ЕЦБ в икономиката.

На среща с евродепутати от Комисията по икономически въпроси към Европарламента Кристин Лагард посочи на първо място в новата политика зеления преход на Европа и припомни, че Европейската централна банка е основният купувач на ценните книжа на Европейската инвестиционна банка, която се ангажира да спре инвестициите в изкопаеми горива.

На второ място се очаква визията на Лагард за стабилността на цените и инфлацията, както и защита на потребителите от рисковете на криптовалутите.

В началото на мандата си начело на ЕЦБ Лагард запази историческо ниското ниво на лихвените проценти от минус 0.5%, както и програмата за количествено облекчаване, която работи вече 5-та година след началото на дълговата криза.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Британското правителство обмисля национализирането на "Бритиш стийл"

Правителството на Обединеното кралство обмисля национализирането на концерна  "Бритиш стийл", тъй като сред министрите нарастват опасенията, че доменните пещи на компанията в Скънторп може да останат без суровини до дни, съобщи Би Би Си.  Министърът на финансите Рейчъл Рийвс се опита да увери работниците в завода в графство Линкълншър, че..

публикувано на 09.04.25 в 03:59

Семейства с ниски доходи в Кипър могат да кандидатстват по програма за достъпни наеми

Семейства с ниски доходи в Кипър могат да се включат в правителствената програма за жилища на достъпни наеми. Днес се отваря платформата за подаване на заявления от потенциални наематели по плана "Реновиране - наем", обявиха от Вътрешното министерство.: Кандидат-наемателите ще могат да се възползват от новия план, ако отговарят на..

публикувано на 09.04.25 в 03:52

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..

публикувано на 08.04.25 в 20:53

24-часова жп стачка в Италия

Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни.   В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..

публикувано на 08.04.25 в 20:42
Върховният командир на съюзническите сили в Европа, генералът от армията на САЩ Кристофър Каволи.

Високопоставен американски генерал заяви, че САЩ не трябва да намаляват присъствието си в Европа

Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..

публикувано на 08.04.25 в 20:30
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият дом: САЩ ще наложат от полунощ общо мито в размер на 104% на китайските стоки

Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..

публикувано на 08.04.25 в 20:14
Заседание на временната комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата

Министерството на правосъдието с пакет от законодателни промени за делата за катастрофи

В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..

публикувано на 08.04.25 в 20:06