Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български изкачвания в района на Фиц Рой

Фиц Рой
Снимка: Николай Петков

Две групи българи заминаха в края на миналия месец за Патагония, за да изкачат един от символите в бигуол катеренето (катерене по големи стени) Фиц Рой (3405 м). Върхът се намира в Андите, на границата между Аржентина и Чили, и е обграден отвсякъде от 1000-метрови стени. Първото българско изкачване е осъществено през 1991 г. от Николай Петков, Иван Масларов, Кирил Тафраджийски и Владимир Нешев, които преминават по Аржентинския маршрут.


Николай Петков, Фиц Рой, 1991 г.

В своите спомени за това изкачване Николай Петков описва суровите условия в района:

“Да се катери по отвесните и надвесени стени от едрозърнест гранит с идеални форми е възможно само с леки катерачни обувки (неподходящи за поставяне на котки и предполагащи опасност от измръзвания). Същевременно, има отвесни участъци от натечен лед, преодолими само с рафинирана ледена техника.

Климатичните условия са уникални: непрекъснати ураганни, студени ветрове в комбинация с черни буреносни облаци и валежи. На месец има около 2-3 пъти по 1-2 хубави дни (безветрени, слънчеви, студени)...

За истинската сила на вятъра си дадох сметка, когато излязохме на открито. С Иван бяхме обвързани със 100 метра въже и се насочихме по снежен ръб към началото на рапелите. Под нас зееше 1000 метра дълбок кулоар, вятърът духаше вертикално като през гигантска фуния. Свръзката ни се превърна в огромен лък, на който въжето беше тетива, а ние се оказахме стрелите, олеквайки като космонавти или удряни в склона по нечия незрима воля”.


Тако Младенов (вляво) и Никола Леваков


В началото на този месец Фиц Рой беше изкачен от Никола Леваков, Тако Младенов и Стоян Тодоров-Мулето. Те са преминали по “Supercanaleta” - популярен, предимно леден, 1600-метров маршрут, 80˚ 5+.


По Фиц Рой

Опит на Фиц Рой направиха преди дни и участниците в експедицията “3 в 1” Петя Колчева, Младен Данков и Милен Братанов. Те стигнаха на 700 метра от върха, но се наложи да прекратят опита си, заради лошо време и инцидент със загинал алпинист нагоре по маршрута.


Младен Данков (вляво) и Милен Братанов

Вчера, 11 февруари, тримата са изкачили друг връх в групата на Фиц Рой - скалната игла Гийоме, на която направиха опит при пристигането си в района, но тогава не успяха да стигнат до самия й връх.

“По друг, доста труден маршрут се изкатерихме, защото снегът и ледът се разтопиха по южните склонове. Накрая - ходене с котки и пикели до самия връх още 150-200 метра, заради което си носихме зимните обувки, пикели и екипировка в раниците. Това беше сериозно предизвикателство, особено на скалния маршрут с категории 6b, 6a+” - разказа пред БНР Петя Колчева.


Петя Колчева

В рамките на експедиция “3 в 1” тя и съпругът й Камен Колчев изкачиха на 18 януари най-високия връх в Антарктида - Винсън (4892 м). С това Петя стана първата българка, изкачила седемте континентални първенци. След това тя се отправи към Фиц Рой с още трима български алпинисти, а Камен замина за Аконкагуа (6962 м) - най-високият връх в Южна Америка, и с изкачването му - на 9 февруари, също завърши колекцията си “Седемте континентални първенци”.

---
Новините следете в рубриката на БНР "Екстремните спортове". Можете да слушате нашата рубрика като подкаст тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08