Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български изкачвания в района на Фиц Рой

Фиц Рой
Снимка: Николай Петков

Две групи българи заминаха в края на миналия месец за Патагония, за да изкачат един от символите в бигуол катеренето (катерене по големи стени) Фиц Рой (3405 м). Върхът се намира в Андите, на границата между Аржентина и Чили, и е обграден отвсякъде от 1000-метрови стени. Първото българско изкачване е осъществено през 1991 г. от Николай Петков, Иван Масларов, Кирил Тафраджийски и Владимир Нешев, които преминават по Аржентинския маршрут.


Николай Петков, Фиц Рой, 1991 г.

В своите спомени за това изкачване Николай Петков описва суровите условия в района:

“Да се катери по отвесните и надвесени стени от едрозърнест гранит с идеални форми е възможно само с леки катерачни обувки (неподходящи за поставяне на котки и предполагащи опасност от измръзвания). Същевременно, има отвесни участъци от натечен лед, преодолими само с рафинирана ледена техника.

Климатичните условия са уникални: непрекъснати ураганни, студени ветрове в комбинация с черни буреносни облаци и валежи. На месец има около 2-3 пъти по 1-2 хубави дни (безветрени, слънчеви, студени)...

За истинската сила на вятъра си дадох сметка, когато излязохме на открито. С Иван бяхме обвързани със 100 метра въже и се насочихме по снежен ръб към началото на рапелите. Под нас зееше 1000 метра дълбок кулоар, вятърът духаше вертикално като през гигантска фуния. Свръзката ни се превърна в огромен лък, на който въжето беше тетива, а ние се оказахме стрелите, олеквайки като космонавти или удряни в склона по нечия незрима воля”.


Тако Младенов (вляво) и Никола Леваков


В началото на този месец Фиц Рой беше изкачен от Никола Леваков, Тако Младенов и Стоян Тодоров-Мулето. Те са преминали по “Supercanaleta” - популярен, предимно леден, 1600-метров маршрут, 80˚ 5+.


По Фиц Рой

Опит на Фиц Рой направиха преди дни и участниците в експедицията “3 в 1” Петя Колчева, Младен Данков и Милен Братанов. Те стигнаха на 700 метра от върха, но се наложи да прекратят опита си, заради лошо време и инцидент със загинал алпинист нагоре по маршрута.


Младен Данков (вляво) и Милен Братанов

Вчера, 11 февруари, тримата са изкачили друг връх в групата на Фиц Рой - скалната игла Гийоме, на която направиха опит при пристигането си в района, но тогава не успяха да стигнат до самия й връх.

“По друг, доста труден маршрут се изкатерихме, защото снегът и ледът се разтопиха по южните склонове. Накрая - ходене с котки и пикели до самия връх още 150-200 метра, заради което си носихме зимните обувки, пикели и екипировка в раниците. Това беше сериозно предизвикателство, особено на скалния маршрут с категории 6b, 6a+” - разказа пред БНР Петя Колчева.


Петя Колчева

В рамките на експедиция “3 в 1” тя и съпругът й Камен Колчев изкачиха на 18 януари най-високия връх в Антарктида - Винсън (4892 м). С това Петя стана първата българка, изкачила седемте континентални първенци. След това тя се отправи към Фиц Рой с още трима български алпинисти, а Камен замина за Аконкагуа (6962 м) - най-високият връх в Южна Америка, и с изкачването му - на 9 февруари, също завърши колекцията си “Седемте континентални първенци”.

---
Новините следете в рубриката на БНР "Екстремните спортове". Можете да слушате нашата рубрика като подкаст тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06