Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заразените с вируса Covid-19 в континентален Китай са близо 64 000 души

| обновено на 14.02.20 в 10:50
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Броят на заразените с новия коронавирус Covid-19 в континентален Китай вече е близо 64 хиляди души. Жертвите на заразата са 1 380, а излекуваните почти 7 хиляди. 

Мерките, които се предприемат в Европа

Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан заяви пред Дойче Веле, че усилията за овладяване на заразата с Covid-19 в Европа дават резултат, но предупреди, че нещата могат да се влошат рязко преди да се подобрят.

След срещата в Брюксел на европейските здравни министри той посочи, че Берлин е участвал в координирани действия с партньори от Европейския съюз за борба с разпространението на коронавируса.

На срещата министрите обсъдиха мерки по отношение на пътуванията, които същевременно гарантират свободното движение в рамките на Съюза - така гласи съвместното им изявление.

"Засега това е просто регионална епидемична криза в Китай, но трябва да сме сигурни, че тя няма да се превърне в пандемия от световен мащаб", каза Шпан.

Германия досега е регистрирала 16 случая на заразени с новия коронавирус на своя територия, като 14 от тях са свързани с немско-китайска компания за авточасти в Бавария.



Случаите на заразени с Covid-19 не нарастват драстично, въпреки големия скок в китайската провинция Хубей, съобщи Световната здравна организация.

Единственото изключение е круизният кораб край Япония, където беше съобщено за 44 нови случая. С тях общият брой заразени на борда става 218. СЗО отбелязва, че няма значителни промени в модела на смъртността или тежестта на заболяването, причинено от коронавируса.

На пресконференция заместник ръководителят на Държавния комитет по въпросите на хигиената и здравеопазването на Китай съобщи, че над 1 700 медицински работници в страната са се заразили с новия коронавирус, шест от които са починали.

Круизният кораб

Коронавирусът продължава да се разпространява извън Китай

Междувременно властите в Сингапур съобщиха за най-голямото увеличаване за едно денонощие на броя на заразените с Covid-19, като с осемте нови случая носителите на вируса в страната стават 58, предаде Ройтерс.

Според съобщението на здравното министерство новите заразени са били в контакт с досегашните. От 58-те носители на вируса 15 са оздравели и са изписани, а седем още са в критично състояние.

В Япония вчера бе регистриран първият смъртен случай от заразата, съобщи ТАСС. Министърът на здравеопазването Кацунобо Като каза, че 80-годишна жителка на префектура Канагава е постъпила преди няколко дни в болница, където е починала. След смъртта ѝ е било установено, че е била заразена с коронавируса.

Властите в руския град Санкт Петербург съобщиха снощи пред медиите, че 34-годишна жена, поставена под карантина след пристигането си от Китай със симптоми на грип, е избягала от болницата, предаде ДПА. По данни на СЗО извън Китай има общо 447 случая на заболели в 24 страни, както и двама починали.
Вчера Държавният департамент на САЩ заяви, че "са дълбоко загрижени" за възможния ефект на разпространението на болестта в Северна Корея, която досега не е обявила нито един случай. Вашингтон е готов да улесни помощта от американски и международни хуманитарни организации, при необходимост.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на КНСБ и екип на синдиката представиха в Кюстендил резултатите от проучване на около 15 хил. заети в енергетиката и минната индустрия в трите региона - Кюстендил, Перник и Стара Загора

Пламен Димитров, КНСБ: Управляващите да се преформатират бързо

Управляващите да се преформатират бързо - иначе рискуваме да имаме един слаб или неизпълним бюджет за 20026 год. Това каза за БНР в Кюстендил, където беше на конференция на синдиката по възможностите по така нар. Справедлив преход, касаещ регионите с въглищни централи - Кюстендил, Перник и Стара Загора, лидерът на КНСБ Пламен Димитров...

публикувано на 16.10.25 в 19:22
Снимката е илюстративна

Мъж и дете са били блъснати на пешеходна пътека в Пловдив

Мъж и дете са били блъснати на пешеходна пътека на оживено кръстовище в Пловдив малко след 17,00 ч. Мъжът е на 40 години, детето - на 4. Откарани са в болница. Ударени са с лек автомобил. Жената, която е била на волана, е тествана за алкохол - пробата е отрицателна. Полицията разследва причините за произшествието.

публикувано на 16.10.25 в 19:08
Никола Барбутов

Бившият зам.-кмет на София Барбутов с променена мярка - домашен арест

Съдът промени мярката за неотклонение “Задържане под стража” на бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов в домашен арест.  Барбутов е обвиняем за участие в организирана престъпна група за длъжностни престъпления и подкупи. Адвокат Ина Лулчева настоява за промяна на мярката за неотклонение и отчете, че клиентът ѝ вече е четири месеца в..

публикувано на 16.10.25 в 19:01

САС продължи постоянния арест на Благомир Коцев

С два на един гласа Софийският апелативен съд продължи постоянния арест на кмета на Варна Благомир Коцев. На особено мнение беше съдия Андрей Ангелов. Пореден съдебен състав отказа да пусне от ареста Коцев. За първи път обаче тричленният съдебен състав не беше единодушен. На особено мнение остана съдия Андрей Ангелов, според когото съдебният..

публикувано на 16.10.25 в 19:00

Какво ще се случи с изготвянето на бюджета за следващата година при разразилата се политическа криза?

"В момента няма съгласие в управляващото мнозинство каква да бъде политиката през следващата година. Затова се отлага правенето на бюджета. А случващото се през тази седмица ще го отложи още повече".  Това обясни пред БНР Красен Станчев, Институт за пазарна икономика.  "В крайна сметка ще имаме бюджет с по-високи разходи и никакво..

публикувано на 16.10.25 в 18:55
Френският премиер Себастиан Льокорню говори пред депутатите от Националното събрание, Париж, Франция, 16 октомври 2025 г

Франция: 18 гласа спасиха правителството на Льокорню, предстои обсъждането на бюджета

Правителството на френския премиер Себастиан Льокорню оцеля след два вота на недоверие, внесени от крайнолявата и крайнодясната опозиция.  18 гласа спасиха второто правителство на Себастиан Льокорню от вота на недоверие, поискан от депутатите от крайната левица и десница. Франция: Премиерът Льокорню оцеля при два вота на недоверие Правителството..

публикувано на 16.10.25 в 18:34

Проучване на частни фирми: Средното увеличение на заплатите за 2025 г. е 6%, толкова се очаква и догодина

Застой в ръста на заплатите в частния сектор в България през 2025 година показва мащабно проучване на корпоративен лидер в бизнес консултирането и управлението на риска на българския пазар.  Средно увеличение на възнагражденията едва от 6% и прогноза за 6 на сто през 2026 година , посочват работодателите от 568 компании...

публикувано на 16.10.25 в 18:22