Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кариера за инертни материали край Първенец вдига на бунт пловдивски села

Десетки жалби срещу инвестиционното намерение остават без отговор

Снимка: БГНЕС

Живеещи в пловдивското село Първенец и съседни населени места обявиха протестна готовност заради изграждането на кариера за инертни материали

Инвестиционното намерение на фирма „Толи“ ЕООД обхваща територии от около 210 дка на Първенец, близкото село Златитрап и пловдивските квартали Коматево и Прослав.

Местните жители се опасяват, че близостта на кариерата до няколко населени места ще влоши качеството им живот - те ще дишат замърсен въздух, камионите ще разбиват пътищата, а обработваеми площи ще бъдат унищожени.

До момента инициативният комитет е подкрепен с две декларации - на съветниците от Община Родопи, против кариерата са се обявили единодушно и пловдивските общински съветници.

Една такава кариера не може да ограничи своето въздействие само върху концесионната площ, аргументира позицията на жителите на Първенец Димитър Воденичаров от инициативния комитет. „Това е свързано със запрашеност, шум, падане на водите – подпочвените и надземните“, казва той.

Има и засегнати частни собственици, чиито имоти попадат в площта, на която ще оперира кариерата. „Те просто не искат да си дават земята за кариера. Повечето от тези земи са земеделски - обработваеми, плодородни земи. Отглеждат се лозя, черешови насаждения има, люцерни. Хората от тях се препитават“, разказва Воденичаров.  

Звезделина Кирякова от сдружение „Коматевци за Коматево“ уточнява, че Коматево по права линия е на около 2 километра и половина. „И нямаме никаква буферна зона, която този прах да спира. Ветровете са в наша посока. Дори ще бъдем по-засегнати от Първенец. Тук, родопската яка, би трябвало да бъде „спалнята на Пловдив“, хората искат да си живеят на спакайствие, на тихичко, на малко по-чист въздух“, коментира тя.

Разрешението за проучване на обекта е издадено на фирмата още през 2011 година. Сега тя кандидатства за концесия за добив на пясък и чакъл за период от 35 години. Общественото обсъждане на 11 февруари на доклада по ОВОС не се е състояло заради заболяване на инвеститора Тодор Воденичаров. По думите му документацията е изрядна и хората нямат основания за притеснения.

Камионите няма да преминават през селото. Въздухът няма как да се замърси, няма да има фини прахови частици – тези материали ще се промиват с вода. Как да падне водата или да изчезне? Водата е на 20 метра дълбочина при пробите, а разрешението да копаем е до 14 метра“, подчертава Тодор Воденичаров. Всички институции са дали положително становище, не сме нарушили закона никъде, категоричен е инвеститорът.  

Общо над 40 са подадените жалби до различни институции, като много от тях са останали без отговор, оплакват се местните жители.  

Продължаването на процедурата зависи от бъдещото решение по доклада за ОВОС, уточни Станислав Станков, оглавяващ дирекция „Природни ресурси и концесии“ в Министерството на енергетиката.

„Ако в доклада по ОВОС се докаже, че евентуалното реализиране на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, е възможно да бъде издадено търговско откритие – документ, с който се удостоверява регистрирането на находище. Което е основание за заявление на концесия“, посочи Станков.

Още информация по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33