Изтъкнатият български диригент Камен Големинов щеше да отбележи 80-ия си юбилей на 21 февруари 2020 г., но си отиде от този свят през 2014-а, в разцвета на творческите си сили и далеч от родината. Той беше музикант с богата култура, темперамент, финес, чувство за хумор - беше личност!
Това, че беше син на големия български композитор Марин Големинов, беше му помогнало да притежава музикалния талант и образование, но той самият бе направил много, за да се утвърди като музикант със собствен облик и стил.
Започва да свири пиано, както той отбелязва “в греховно ранна възраст“ - учи при проф. Люба Енчева и проф. Лили Атанасова, завършва Музикалната академия в диригентския клас на проф. Влади Симеонов, а след това учи в Италия - първо във Венеция, след това в Римската академия "Санта Чечилия" при Франко Ферара.
Лауреат е на конкурса „Гуидо Кантели“ в Стреза и на международния фестивал във Флоренция. Канят го да дирижира Симфоничния оркестър на Романска Швейцария, Парижкия оркестър "Ламурьо", в Лисабон и Порто в Португалия, в театър "Сан Карло" - Неапол.
От 1972 г. в продължение на 20 години е диригент на оркестър „Симфониета“ при Българското национално радио, където особено ярка е изявата му в звуказаписната дейност на състава. Оркестърът записва премиерите на редица творби от български композитори. С него правят първите си записи Светлин Русев и Александрина Пендачанска. В същия период Камен Големинов гостува като диригент в Литва, Латвия, Естония, Австрия, Гърция, Испания, Япония.
През 1992 г. той е поканен за преподавател в новооснованата Академия в Еишпиньол, Португалия, където остава до края на живота си.
Той беше ерудирана личност с широки познания в областта на изкуството. Говори няколко езика, а немски е научил от майка си - известна преводачка. Владее руски, английски, френски, италиански, испански. Камен Големинов беше темпераментен диригент с рефлекс към репертоара, който изпълняваше. Наричаха го диригент аристократ. Беше музикант и човек от висока класа.
Чуйте в звуковия файл пиесата "Молитва" от Красимир Кюркчийски в запис на оркестър "Симфониета" под палката на Камен Големинов.
В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..
В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода. Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..
На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса. Тази година..
Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..
В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..
153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация". В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...
Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години. Василев се среща с Маричков по повод друг филм. "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него. Минаха няколко месеца и му..
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Или ще има правителство на малцинството със скрита подкрепа на Пеевски, или нови избори. Такава прогноза направи пред БНР Георги Кадиев, "Нормална..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..