Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природозащитникът Андрей Ковачев:

Правителственото решение за "Струма" не отчита нито природата, нито човешкия живот

Необходими са натиск и експертна помощ отвън, не са спазени евронормите за пътна безопасност

Снимка: БГНЕС

Жители на Кресна излизат днес на протест пред представителството на Европейската комисия в София. Те ще заявят желанието си за запазване на главен път Е-79 като алтернативен път на АМ „Струма“ и ще връчат протестно писмо.

„Протестираме срещу това, че европейските институции – и Европейската комисия, и Европейският парламент имат напълно безотговорно отношение към този случай, като дават безконтролно пари и водят със своите действия до нарушаване на законите на Европа и обричат човешкия живот на смърт на този път, а обричат по този начин и природата на смърт“, заяви в предаването „Преди всички“ Андрей Ковачев от сдружение за дива природа „Балкани“.

Проблемът в Кресна е породен не просто от строителството на тази отсечка, а на цялата магистрала, изтъкна природозащитникът.

Досега българското правителство лъжеше в Европа, че всички хора в България подкрепят тяхното решение и водиха една много мръсна кампания и в България по този повод. Реалността е съвсем различна. Надали в Кресна ще срещнете човек, който би ви казал, че подкрепя това правителствено решение и че иска да остане без локален път или би ви казал – там няма да умират хора“, коментира Ковачев.

За всекиго е ясно, че когато направиш скоростна отсечка на тясно място, през което преминават и пешеходци, и животни, то катастрофите стават неминуеми, подчерта Андрей Ковачев. По думите му години наред правителството не взима никакви мерки за спиране на катастрофите в дефилето.

„Биха могли спокойно да сложат и трафик камери, една средна линия на това шосе и нямаше да има загинали хора, но те не го правят.“

Ковачев допълни, че правителството не е спазило нито една от европейските директиви за пътна безопасност

„Ама на нула, разбирате ли? Има процедури, примерно, когато имате алтернативи, да оцените и да изберете най-безопасната за хората алтернатива. Тази процедура въобще не са я провели. Тя е задължителна, но те я нямат, тя е на нулата. Правят ОВОС и други неща за околната среда, обаче за живота на хората не са ги направили процедурите, за да изберат най-безопасната алтернатива и реално са избрали нещо, което е убийствено.“

Нито с опазването на природата, нито с опазването на живота на хората има съобразяване от страна на правителството, категоричен е Андрей Ковачев. „За екологичната точка понеже от нашите организации, природозащитни, от години ги натискаме, те направиха процедури, които обаче са абсолютни шменти капели и лъжи. Докато в пътната безопасност не е имало кой да ги натиска години наред и те просто са бездействали.“

Ковачев смята, че Европейската комисия действа формално и чуваемостта ще дойде "когато общественият натиск накара Комисията да си свърши работата".

"Нашето правителство няма никакъв капацитет да реши проблема само. Трябва му категорично натиск отвън и външни експерти да помагат", обобщи Андрей Ковачев. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43