Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Пробуждане с хоро“ за Трети март

| обновено на 03.03.20 в 08:04
Инициативата "Пробуждане с хоро"
Снимка: Сдружение

Инициативата „Пробуждане с хоро“ ще се проведе за пета година на Националния празник - 3 март. Всеки може да се присъедини към каузата за повдигане на национални дух, като се включи в хората, които ще бъдат изпълнени в 12 часа в парк „Заимов“ в София.

Организатори на инициативата са Сдружение „Азбукари“ и Единение „Българи за България“. Намеренията са да подтикнат българите да пазят традициите и обичаите.

"Все повече общински администрации от страната се присъединяват към тази инициатива. Също и училища, читалища, танцови групи", обясни пред БНР Цветомир Николов - заместник-председател на единение "Българи за България". По думите му една от основните привилегии на българина е, че може да играе хоро, където пожелае.

„Трети март е празник, който невинаги обединява хората, нашето общество е доста полярно, разединено и поради тази причина ние се опитахме да намерим общ баланс и обща точка, която да събере хората в една обща кауза, в една обща идея, която да ги накара да се усмихват и да преживяват положителни емоции“, каза пред БНР председателят на „Азбукари“ Цвета Кирилова.

В „Пробуждане с хоро“ на 3 март в столичния парк "Заимов" ще участва и Радослав Тодоров от ансамбъл „Български ритми“.

„При положение, че събитието е безплатно за всички гости - не само на столицата, а и навсякъде, където се организира, това за мен е най-добрият начин празникът да бъде отбелязан“, каза Радослав Тодоров в предаването „Хоризонт до обед“. 

Сдружение „Азбукари“ събира средства за издигане на паметник на дядо Добри, който почина през 2018-та на 103 години. Дядо Добри е известен като дарител за реставриране на християнски храмове в цяла България. До момента са събрани 21 хиляди лева за каузата за построяване на паметник.

„Хората вярват в каузата. Все още има такива, които се надяват дядо Добри да се превърне в обединител, в символ на единството. Преговаряме с Българската православна църква, както и със Столичната община къде ще бъде най-добре да бъде поставен паметникът. Има определени изисквания, които трябва да изпълним - те са административни. Засега имаме позитивни сигнали, че паметникът може да бъде поставен в близост до храм „Св. Седмочисленици“, тъй като нашето желание е паметникът да бъде поставен до храм-паметника „Александър Невски“, допълни Цвета Кирилова.

Репортаж на Радостина Билярска можете да чуете от звуковия файл.

Интервю на Ирина Недева с Цветомир Николов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30