Системата е занемарена от много години, проблемите са много и според него са необходими комплексни решения, а такива са възможни:
„Ние не се ограничаваме само до искането за връщане поемането на разходите за първите три дни от страна на НОИ, а за цялостно ограничаване на осигурителните измами и ограничаване източването на осигурителната система.“
Според Бранков много са мерките за постигане на ефективен контрол, подкрепени от заинтересованите страни. Според заместник-председателя на БСК са необходими дебати по мерките, по които не е постигнато съгласие.
Той заяви, че направеното ново предложение от страна на работодателите за интегриране на регистрите на МЗ, НОИ, Главна инспекция по труда „като че ли не среща разбиране“.
По-конкретно Бранков визира регистрите за сключените трудови договори, на осигурените лица, на издадените болнични листа, като към тях, според него, би следвало да се добави и подготвяното електронно здравно досие:
„Всичко това трябва да бъде в една интегрирана система, която да позволи оценка на риска. Всичко това, ако е необходимо - и профилактични прегледи – да бъдат фокусирани върху лица с честа заболеваемост... Това би позволило по населени места, по икономически дейности, браншове, по длъжности, заемани от лицата, да бъде правен ежедневен мониторниг на издаваните болнични листове.“
Бранков изрази опасение, че част от предлаганите мерки са половинчати и няма да бъдат ефективни, като даде пример с факта, че 7 контролни органи се занимават с проблема, но това не дава резултат. Освен това според него осигурителните измами са възможни заради регламентирането на осигурителни права, включително за временна нетрудоспособност, при неплатени осигурителни вноски.
Според заместник-председателят на БСК в България е необходимо да се прилага опитът на други държави в ЕС, където е налице процес, при който осигурителните вземания се събират незабавно и санкциите са толкова високи, че намаляват „стимулите за мамене на системата“.
Бранков отбеляза, че само в София вероятно около 400 фиктивно регистрирани фирми източват системата, като не внасят вноски, а фиктивно осигурените лица се ползват от права, които не са дължими и според него на това трябва да се сложи край.
В заключение представителят на Българската стопанска камара не се ангажира с отговор на въпроса дали неговата организация ще напусне Тристранния съвет.
Икономическият съветник в КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова потвърди, че е налице общо разбиране на синдикатите и работодателите за необходимостта да продължат само мерките, по които има консенсус, а интегрирането на регистрите, които да позволят по-добър контрол над болничните, е пример за такава мярка.
Синдикалистката подчерта, че трябва да бъдат прекратени всички опити за необосновано „орязване“ правата на работниците. Тя определи като неприемливо работници да не получават обезщетение, включително болнични, ако работодателят не е внесъл дължимите осигурителни вноски:
„В момента работодателят взема пари от заплатата на работника и внася вноски по различните осигурителни фондове. Предложението гласеше, ако работодателят е взел пари от работника, но не ги е внесъл, работникът да няма право на болнични, майчинство, обезщетение за безработица, пенсия… Ето на това се противопоставихме.“
Григорова заяви, че КТ „Подкрепа“ би подкрепила категорично санкции по отношение на „кухи фирми“, които злоупотрябяват с болнични, но ако санкциите са насочени към работодателите, а не към работниците.
В заключение икономическият съветник в КТ „Подкрепа“ отбеляза, че предлаганите мерки са все още само на концептуално ниво и няма разписани конкретни текстове за нормативни промени: „Докато не видим финалните текстове, наистина няма как да знаем дали и как ще бъдат приложени мерките, по които има съгласие и от двете страни. Има дефекти не само в системата за издаване на болничните листове. Дефектите в здравната система тежко рефлектират върху броя на издаваните болнични.“
Интервютата може да чуете от звуковия файл.
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..