"Влошават се показателите по индикатор качество на околната среда. Расте обществената чувствителност по тази тема". Това каза пред БНР социологът Живко Георгиев за национално изследване "Индекс на щастието в България", поръчано от сп. "Мениджър". Той уточни, че вече има база за сравнение между две изследвания, направени през 2018-а и през 2019-а г. По думите му има леки позитивни промени:
"Най-значим е ръстът по индикатор удовлетвореност от работата. Явно тенденцията към леко нарастване на доходите и намаляването на безработицата, стабилизацията на пазара на труда, са си казали думата. Вторият индикатор с положителна тенденция е удовлетвореност от управлението, но в частта местна власт".
Социологът обясни, че това вероятно се дължи на местните избори и смяната на кметове на много места в страната: "Все още новите управници се ползват с известен кредит на доверие".
В предаването "Преди всички" Живко Георгиев обясни, че това, което дърпа надолу глобалния индекс, а и индивидуалните индекси дори на най-щастливите българи, са качеството на околната среда; качеството на управление в страната, а и на местно ниво; жизненият стандарт и степен на интегрираност на местните общности:
"Това е едно специфично заболяване на нашето общество в момента - няма ги общностите на средно равнище. Между големия социум и малките общности има празнота. Няма ги местните общности - квартал, селище, няма ги професионалните общности, религиозните общности, никакви общности няма ", уточни той.
Според него това е тенденция от последните 20-30 години, която е и глобална.
"Причината е безспорната атомизация на обществото и скъсване на хоризонталните връзки в обществото - затваряне в себе си или в микро общностите. Спада доверието в ближния, спада солидарността. Като че ли доминиращата философия е всеки сам да се спасява", коментира още Георгиев.
Цялото интервю на Диана Дончева с Живко Георгиев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..
Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс трима неназовани източника...
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..